Jaké podnože se používají pod jádroviny?
Ovocný stromek si můžeme koupit v ovocné školce, ale když na zahrádce máme odrůdu, která se nám mimořádně osvědčila, můžeme si jí rozmnožit i sami.
Nejrozšířenějším způsobem rozmnožování ovocných stromů je roubování či očkování na podnož. Volba konkrétní podnože velmi ovlivní úrodu, vzhled a kvalitu plodů, ale i dobu skladování. Cesta, jak přizpůsobit zvolenou odrůdu klimatickým a půdním podmínkám naší zahrady, je právě výběr správné podnože. Ovocný stromek obvykle vybíráme podle toho, v jakém tvaru ho plánujeme pěstovat, buď jako zákrsek, štíhlé vřeteno, čtvrtkmen, či jinak. Otázka podnože je pro nás často nepodstatná. Štítek, kterým je každý stromek ve školce opatřen, obsahuje vždy i údaj o podnoži. Ta svým kořenovým systémem drží stromek v půdě a dodává stromku živiny a vodu, rozhoduje i o nástupu plodnosti a jeho životnosti.
Pozor!
Pro jádroviny, které pěstujeme v moderních tvarech, jako je štíhlé vřeteno čí ovocné stěny na drátěnkách, musíme velmi pečlivě vybírat podnož z hlediska její snášenlivosti s konkrétní odrůdou. Důležitá je i intenzita jejího růstu, odolnost vůči mrazům, popřípadě odolnost vůči letnímu suchu.
Rozmnožování podnoží
Podnože můžeme rozmnožovat vegetativně i generativně. Oba způsoby mají svoje klady i zápory.
Generativně množené podnože (pohlavně, tedy semenem)
Výhody
- dobře koření v půdě, dožívají se vyššího věku
- zřídka jsou napadány virovými chorobami
Nevýhody
- na nich naroubované odrůdy začínají později plodit
- výpěstky (jednotlivé podnože) jsou nejednotné a nevyrovnané
Vegetativně množené podnože (nepohlavně, odkopky či řízky mateřské rostliny)
Výhody
- podnože jsou vyrovnané
- mají stejné vlastnosti jako mateřská rostlina, známe je tedy dopředu
Nevýhody
- pracný způsob
- snadno se mohou šířit virové choroby
Podnože pro jabloně
Podnož M 9 je velmi slabě rostoucí. Příznivě ovlivňuje a urychluje plodnost. Má i kladný vlív na velikost, vybarvení a dozrávání plodů. Je ale náročná na teplo, výživnou půdu a ošetřování. Její kořenový systém je slabší, má křehké kořeny, proto se vysazený stromek neobejde bez opory. Má ale výbornou snášenlivost k naroubovaným odrůdám, proto ji můžeme použít i pro mezištěpení, při kterém M9 urychluje nástup do plodnosti. A protože se následně
roubuje na silněji kořenící podnož, zlepšuje se i ukotvení stromku v půdě.
Podnož J-TE-H – v půdě má lepší stabilitu než M9, ale také potřebuje oporu. Intenzitou růstu se typu M9 podobá. Tvoří méně výmladků z kořenového krčku.
Podnož J-TE-G – zakořeňuje lépe než M 9 a roste slaběji, a to asi o polovinu. Hodí se pro silněji rostoucí odrůdy, jako je například ‚Rubin‘ a ‚Melrose‘.
Podnož J-TE-F– je vzrůstnější než podnož J-TE-G, ale slabší o 20% v růstu než M9. Vhodný je pro odrůdy ‚Gloster‘, ‚Rubín ‚, ‚Melrose‘, ‚Jonagold‘. Vyžaduje opěrnou konstrukci, nevýhodou je mnoho výmladku z kořenového krčku.
Podnož M 27 -jedna se o extrémně zakrslou podnož. Má slabý kořenový systém, ve srovnaní s M 9 oslabuje růst o 50%, snižuje riziko střídavé plodnosti. Nehodí se pro orůdu ‚Golden Deíicius“, má horší snášenlivost i s odrůdou ‚Granny Smith‘. Je odolná proti hnilobě krčku, ale napadá ji často mšice krvavá.
M 26 – je silněji rostoucí podnož než M 9, a to asi o třetinu. Je citlivá na těžší půdy. Nevytváří výmladky.
A 2 – podnož se silným růstem. Výborně kotví stromek v zemi, hodí se pro slaběji rostoucí odrůdy, jako je ‚James Grieve Red‘, nebo odrůdy spurtypoveho růstu, jako je například ‚Goldenspur‘.
Podnož oltem – slabě rostoucí podnož, má středně mohutný kořenový systém a dobré ukotvení v půdě.
Podnož unima – středně rostoucí, mělce kořenící, nesnáší suché ani zamokřené půdy.
Podnož J-OH-18 – síabě rostoucí podnož se středně mohutným kořenovým systémem, dobře kotví v půdě.
Podnože vhodné pro hrušně
Podnože pro pěstování hrušní ve tvaru štíhlého vřetene jsou například MA a MC, což jsou selekce z různých typů kdouloní.
MA – slabý růst naroubovaných odrůd, podnož je citlivá na zimní mrazy, špatně se snáší s některými odrůdami, například u ‚Konference‘ je třeba použít mezištěpení.
MC – velmi slabá podnož, špatně se snáší s řadou odrůd.
K-TE-B – středně silně rostoucí podnož, dobře se množí, výběr odrůd pro roubování je široký.
K-TE-E – výborná odolnost proti mrazům, roste aie slaběji než předchozí podnož.
H-BO-1 – výborná snášenlivost s odrůdami, spolehlivá produkce semen, vysoká klíčivost, vyrovnanost v růstu naroubovaných odrůd, je vhodná pro střední a vyšší tvary, dobré kotvení v půdě, kůlový kořen.
MA-SE – středné mrazuvzdorná podnož. velmi oslabuje růst odrůd. Snášenlivost s odrůdami je většinou dobrá. Dobře snáší vyšší obsah uhličitanu vápenatého v půdě.
BA 29 – středně mrazuvzdorná podnož, naroubované podnože rostou středně bujně. Koření středně hluboko, snášenlivost s odrůdami je dobra.
OHF – mají výbornou snášenlivost s odrůdami a jsou odolné proti spále rúžovitých.
Podnože pod ostatní druhy jádrovin
Podnože pro jeřabiny: jeřabina obecná, semenáč hrušně, semenáč hlohu
Podnože pro arónii (temnoplodec): semenáče nebo odkopky a podnože ze zelených řízků.
Podnože pro mišpuli: semenáče mišpule a jeřabiny, slaběji roste na hlohu a semenáči hrušně, nejslabší růst má na kdouloni.
Podnože pro kdouloně: K-TE-B, K-TE-E, vyšší tvary roubujeme na semenáče hrušní.
Přečetli jste članek, teď ji můžete ohodnotit:
Dobrý večer. Chtěla bych se zeptat, kde mohu sehnat podnož k broskvi. Děkuji za odpověď.