V ovocném sadu shrabeme spadlé listí, poprášíme je prachovým páleným vápnem a zkompostujeme. Kompost nesešlapujeme, ale necháme jej vzdušný, aby se v něm při přiměřené vlhkosti vytvořila působením teplotvorných bakerií vyšší teplota, která spolu s podpůrným účinkem páleného vápna zničí zárodky chorob, zvláště strupovi-tostí. Na listí zničí přezimující stádia škodlivého hmyzu. K omezení strupovitosti pomáhá též postřik 5 až 7% roztokem močoviny do korun stromů týden před předpokládaným opadem listí.
Pálené vápno sypeme též k patám jabloní, na nichž se během vegetace vyskytovaly kolonie mšice krvavé. Ta se nyní stěhuje z větví ke kořenům a vápno přispěje k její likvidaci.
Ze stromů sundáme lapací pásy proti obaleči a spálíme je. Pokud je v nich ukryt užitečný hmyz (slunéčka, škvoři), vybereme jej a uložíme na místo, kde bude chráněn a přečká zimu. Koncem prosince sudnáme a spálíme lepové pásy proti píďalce.
Po opadu listí odstraníme z větví mumifikované plody a housenčí hnízda a spálíme je. V místech, kde jsou mladé stromy s hladkou tenkou kůrou ohroženy ohryzem zvěří, chráníme kmínky a spodní část větví chrániči z umělé hmoty, drátěného pletiva, papíru, slámy nebo chvojí, popřípadě je natřeme přípravkem RPZ. Nátěr má být stejnoměrný v nepříliš tlusté vrstvě, aby nedošlo k poškození kůry stromků. Odpuzující účinek má i postřik kmenů Arborolem M.
Broskvoně, které v uplynulém vegetačním období trpěly ve zvýšené míře kadeřavostí listů, je vhodné pro snížení nebezpečné infekce postříkat po opadu listů Kuprikolem 50.
Spadlé nemocné listí shrabeme a spálíme. Pokud sé na švestkách nebo jiných slivoních přemnožila puklice švest-ková, stříkáme po opadu listí Arborolem M, který na jaře opakujeme. Jinak zimní postřiky v této době neděláme, protože jsou méně účinné než v předjaří.
Proti americkému padlí angreštovému pomáhá jako preventivní opatření vápnění půdy pod stromky nebo keři a jejich prosvětlení.
Odstraňujeme ovocné stromy a keře, které jsou suché, přestárlé nebo zdravotně zde-cimované. Zvlášť je potřeba vykopat stromy napadené závažnými virovými nebo myko-plazmatickými chorobami, bakteriální spálou růžovitých dřevin, dřevokaznými houbami, silně poškozené kůrovci a drtníky a stromy s velkými ra-kovinnými ranami na kmeni nebo silných větvích.
V zelinářské zahradě patří na podzim mezi základní pěstitelské opatření, které má i preventivní ochranné účinky proti rozvoji plevelů, chorob a škůdců, správné ošetření půdy, tj. vápnění, hnojení a hluboké rytí. Při rytí sbíráme a ničíme zemní škůdce, zvláště housenky můry osenní, ponravy a drátovce. Naproti tomu šetříme žížaly, které mají významný podíl při zúrodňování půdy.
Ve sklepě kontrolujeme uložené ovoce, zeleninu a brambory a odstraňujeme výpěstky napadené hnilobou nebo jinými chorobami nebo škůdci. Ke hnilobě dochází zvlášť při vyšší teplotě a vzdušné vlhkosti ve sklepě a proto dbáme na správné větrání.
V okrasné zahradě svazujeme sloupovité konifery a chráníme je tak proti eventuálnímu poškození sněhem v dalším průběhu zimy. Rododendrony v suchých podmínkách dobře zavlažíme, aby měly zásobu vláhy přes zimu a neuhynuly pro její nedostatek. Opatříme si chvojí, abychom mohli krýt stále zelené rostliny ve skalce a chránili je tak proti poškození sluncem za větších mrazů.
Vyčistíme ptačí budky od starých hnízdních zbytků. Připravíme si krmítka pro ptáky, které podle potřeby při nepříznivých klimatických podmínkách začneme přikrmovat.
Přečetli jste članek, teď ji můžete ohodnotit: