Zelený nápoj – smoothie, pochází z Ameriky, kde recept vyvinuli lékaři a fytoterapeutové. Tento nápoj čistí organismus od zplodin výměny látkové a celkově posiluje. Byl s výrazným úspěchem klinicky vyzkoušený na pacientech nemocných tuberkulózou, dále se prokázalo jeho příznivé působení při dalších chorobách – žaludeční vředy, chronické záněty, vysoký tlak, jaterní choroby, poruchy funkce žaludku, slinivky a střev. Pro zdravé má tento nápoj velkou cenu jako prevence před chorobami a zlepšení celkové kondice. Pijeme jej od začátku dubna do konce listopadu.
RECEPT ZELENÉHO SMOOTHIE NA DETOXIKACE ORGANISMU
Natrháme tři hrsti kopřivy, tři hrsti jetele nebo vojtěšky, jednu hrst řebříčku a stejně tak pampelišky. Listy omyjeme. Do mixeru nalijeme půl litru vlažné vody a po troškách přidáváme listy rostlin, celkem mixujeme pět minut. Pak přelijeme do sklenice nebo porcelánové nádoby a necháme dvě hodiny stát. Poté přecedíme přes plátno a pijeme. Nápoj můžeme uchovávat v chladničce do druhého dne. Po delší době se již nedoporučuje pít, ale můžeme jej nalít do koupele.
ÚČINKY JEDNOTLIVÝCH ROSTLIN
Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)
Obsahuje kyselinu mravenčí, křemičitou, acetylcholin, histamin, serotonin, vitaminy skupiny B, minerální látky, má vysoký obsah chlorofylu a obsahuje též fytoncidy.
Nať a listy rostliny působí diureticky (močopudně), mladé listy posilují organismus a snižují hladinu cukru v krvi, proto je i podpůrným prostředkem při cukrovce. Používá se proti jaterním a žlučníkovým chorobám, jako močopudný prostředek při otocích, zánětech močových cest a při revmatismu. Zde je také používána zevně – nemocné klouby se šlehají kopřivami. Jako zelenina se užívá k posílení trávení a pří chudokrevnosti.
Pampeliška (smetanka) lékařská (Taraxacum officinate)
Obsahuje hořčiny, fytosteroly, minerální soli, fytoncidní látky, inulin a vitaminy A, B, C, D. Povzbuzuje trávení, má vliv na činnost jater a ledvin. Všeobecně podporuje látkovou výměnu. Díky obsahu inulinu (látka podobná škrobu) má příznivý vliv při cukrovce. Užívá se kořen, sbíraný na jaře nebo na podzim, listy nebo nať, případně nať s kořenem.
Rebříček obecný (Achillea millefolium)
Nať a květ obsahuje silici s azutenem, hořčiny a třísloviny. Uvolňuje křeče, podporuje trávení, má příznivý účinek na průjem, nadýmání a proti kašli. Má protizánětlivý a hojivý účinek.
Jetel luční (Trifolium pratense)
Květ obsahuje glykoskJ, silici, třísloviny, organické kyseliny, barviva a jiné látky s estrogenní aktivitou. Používá se při průjmech, jako obklad na ekzémy a hnisavé rány.
Vojtěška setá (Medicago sativa)
Obsahuje podobné látky jako jetel. V arabských zemích je velmi ceněna pod názvem alfalfa.
Kostival lékařský (Symphytum officmalé)
Kořen, sbíraný na jaře a na podzim obsahuje látky slizové, silice, třísloviny, organicky vázaný vápník a allantoin. Vnitřně působí projímavě, proti kašli a zahlenění. Důležitější je použití jako obklad, kdy se užívá nastrouhaný kořen na podlitiny, záněty žil, svalů a šlach, křečové žíly, bércové vředy. Příznivě působí masáže při paradontóze. Ve středověku se užívala mast z kostivalu, oddenku mochny nátržníku (Potentilla erecta) a hřivního koňského tuku na zlomeniny. V poslední době se díky obsahu látek, které by mohly mít karcenogenní aktivitu vnitřní používání nedoporučuje. Proto byl kostival vynechán i z receptury zeleného nápoje.
Přečetli jste članek, teď ji můžete ohodnotit: