Září na zahradě.

Zahradní kalendář září

Pokud jsme nevysadili nové jahodníkové sazenice v srpnu, ize to udělat ještě do poloviny září. Starší trsy i nově vysazené jahodníky je třeba při suchém počasí častěji zalévat.

  • šlahouny od jahodníkových rostlin je lépe ostrým nožem odřezávat než odtrhávat.
  • Počítejme s tím, že mladé ovocné stromky je lépe vysazovat na podzim a proto si připravíme osazovací plán již nyní, abychom měli výběr správných odrůd, vhodných pro naše poměry. Rybíz a angrešt musíme vysazovat na podzim, protože oba druhy na jaře brzy raší.

zari-kalendar2

  • Místnost, do které budeme ukládat ovoce k přezimování, řádně vyčistíme a vybílíme. Do vápna přidáme modrou skalici.
  • Ovoce sklízíme velmi opatrně, abychom nepolámali plodonosné větvičky.
    Pro sklizeň v příštím roce si připravíme k výsadbě česnek a cibuli šalotku. S výsadbou česneku nepospícháme, ale sadbu si připravíme na začátek října.
  • Vysejeme zimní salát. V pozdním podzimu vysadíme jeho sazenice na připravený záhon. Tvoří lepší hlávky, než salát vysévaný do řádku a později protrhaný (vyjednocený).
  • Do uvolněného pařeniště vysazujeme raný salát a rané kedlubny. Jakmile očekáváme noční mrazíky, položíme na pařeniště okna. Salát budeme sklízet v říjnu a listopadu.
  • Na vyhnojené záhony sejeme špenát pro jarní potřebu.
  • Pro pozdnější sklizeň vyséváme ředkvičku.
  • Pokud prasknou hlávky zelí nebo kapusty, co nejdřív je zkonzumujeme, protože se rychle kazí.
  • Rajčata na trsu s odstraněným vrcholovým výhonem za příznivého počasí dobře dozrávají. Necháme je na keři do úplného zčervenání, neboť jsou mnohem chutnější. Za nepříznivého počasí nedozrálé plody otrháme a dáme je zrát pod pařeništní okno, nebo v bytě za oknem, popřípadě na skříni.

Září je měsíc, kdy musíme věnovat pozornost také pokojovým květinám. Z venku začínáme přenášet do bytu nejdřív ty choulostivější, méně choulostivé (evony-musy, aukuby apod.) necháme venku co nejdéle.

  • Pokud byly květiny zasazeny venku přímo v zemi, sázíme je do květináčů, aby do zimy dobře zakořenily.
  • Rostliny před přenesením z venku dobře očistíme a zkontrolujeme odtokový otvor. Z počátku jim dopřejeme co nejvíc čerstvého vzduchu (ne průvan), aby si opět zvykly na pokojové prostředí.
  • Přestáváme s přihnojováním, s výjimkou květin, které v zimě kvetou.
  • Do čistých květináčů sázíme cibule tulipánů, hyacintů, narcisů apod., zasypeme je zemí a necháme venku, aby je přešel mráz. Tak rostliny před rychlením prodělají přirozenou dobu klidu. To se týká i puků konvalinek, ale také fialek, pomněnek a jiných květin k rychlení.
  • Hlíznaté begónie v truhlících za oknem koncem září seřízneme asi dva centimetry nad hlízou a uložíme je, nejlépe v květináči se suchou rašelinou v tmavé, suché a bezmrazé místnosti.

ZÁŘÍ je nejen měsíc sklizní a začínajících podzimních prací, ale i dobou k rozmnožování některých trvalek dělením trsů. Jde vesměs o trvalky otužilé, které dobře snášejí mráz i mokro (Astilbe, Paeonia, Phlox paniculata aj.). V září je dělíme proto, aby do nástupu mrazů dobře zakořenily. Rovněž dělíme trvalky, které kvetou na jaře a nejsou choulostivé, jako je Aubrietia, Arabis, Cerastium, Convalaria. Helleborus, Doronicum, Soldanella a jiné.
Rostlinu, kterou chceme rozdělit, vyndáme rýčem ze země, zbavíme ji zeminy a ostrým nožem rozřezáváme trs na jednotlivé části. Jsou-li tyto části větší, lépe se ujímají. Houževnaté trsy, které nejdou dobře zbavit zeminy, můžeme rozsekat ostrým rýčem. Na novém stanovišti je celé zahrneme zeminou a dobře zavlažíme.

ZKUŠENOSTI NA ZÁŘÍ

Začíná podzim – doba hlavní sklizně a výsadby ovocných stromků a keřů. Především mladší zahrádkář mívá někdy neúspěchy a hledá vysvětlení problémů. Vezměme třeba opylovací poměry jednotlivých druhů a odrůd ovocných dřevin a z toho plynoucí otázky výše úrody apod.
zari-kalendar1Dnes není problém si koupit kvalitní stromek a odrůdu. V malých osadních a přídomních zahrádkách se začínající pěstitelé často uchylují ke způsobu „ode všeho něco“. Že je později ze zahrádky džungle ty zkušenější nepřekvapuje.
Vraťme se však k opylovacím poměrům. V našich osadách, pokud jsou v dosahu dobrých včelstev, bývají o něco lepší. Vybíráme dva důležité ovocné druhy
– renklody a červené rybízy
– u nichž je různost pěstovaného sortimentu zvlášť důležitá. Stěžuje si často nejeden pěstitel, že ryngle v jeho zahrádce hodně kvete, ale plodů je málo. Totéž je s černým rybízem. Při jeho výsadbě musíme dbát, abychom měli aspoň dvě, lépe tři odrůdy a budeme mít zaručenou sklizeň. Podobně je to i s renklódami. Kdo má jeden strom stěžuje si, proč tak málo plodí. Všechny odrůdy renklód – na rozdíl od švestek -jsou cizosprašné, takže se vzájemně poměrně dobře opylují. Jsou to běžně pěstované odrůdy: Althanova, Zelená, Malvazinka, Wazonova, ze starších odrůdy Kirkeho a Meruňková. Jenom dvě žlutoplodé – Ontario a Oullinská
– které jsou už jenom ojediněle pěstovány ve starších sadech, mají být samosprašné a nepotřebují opylovače. Samy jsou také dobrými pylodárci.
Pro mnohé zahrádkáře nastává období rozhodování, jaké druhy a odrůdy vysadí na svoje zahrádky. Proto je třeba všechno náležitě rozvážit.

NAKUPUJEME CIBULE A HLÍZY

Naše obchody semeny a sadbou nabízejí poměrně široký sortiment cibulí a hlíz pro jarní a podzimní výsadbu. Kvalita tohoto materiálu je rozdílná. Nejdůležitějším činitelem ovlivňujícím kvalitu cibulí a hlíz je zdravotní stav, dále pak dobré vyzrání, dostatečná velikost a správné ošetření v době vegetačního klidu, které rovněž významně ovlivňuje budoucí vegetaci. zari-kalendar3Přesto, že u některého zboží se již zavádí označení doby trvanlivosti, skutečné záruky nejsou dostatečné. Stává se, že v předjaří jsou ještě v prodeji cibule nebo hlízy druhů, které se vysazují na podzim a prodávající za ně chce stejnou cenu, jakou měli v době odpovídající jejich možnému využití. Naopak na podzim se občas na stáncích vyskytnou hlízy druhů, které u nás nepřezimují a u nichž není jisté, zda je uchováme v dobrém stavu pro jarní výsadbu. Nesolidnost a nedostatečná kvalifikace některých prodejců je podporována důvěřivostí, nebo neznalostí kupujících. Chyb se dopouštíme nejen při nákupu, ale i při ošetřování cibulí a hlíz sklizených na vlastní zahradě nebo získaných výměnou.
Při nákupu si obvykle každý z nás ověří, jestli hlízy a cibule nejsou vyschlé, tvrdé nebo příliš lehké, měkké nebo plesnivé. Některé z těchto příznaků ukazují na výskyt chorob.
O některých druzích bychom měli vědět, že velmi špatně snášejí jakékoliv skladování a musejí být po celou tuto dobu uloženy v rašelině nebo pilinách, které chrání cibule před mechanickým poškozením a vysycháním. Týká se to především cibulí, které nemají úplný vegetační klid a postrádají vrchní pevnou slupku. Jsou to například sněženky, bledule a fritilárie a také většina druhů a odrůd lilií, které se po sklizni častěji ukládají ve fóliových sáčcích do chladíren a distribuují se na jaře. Některé druhy mají hlízky velmi tvrdé a mohou být skladovány do další sezony. Takové hlízky se před výsadbou namáčejí po 24 hodin ve vlažné vodě, nejlépe s fungi-cidním přípravkem. Je to například sasanka {Anemone coronaria) a pryskyřník (Ranunculus asiaticus). V posledních letech
se tyto druhy pěstují spíš ve skleníku jako květiny k řezu.

Často jsou nyní prodávány také cibulovíny, kterým se u nás nedaří venku, i když v literatuře jsou k výsadbě ven doporučeny. Údaje o odolnosti, mrazuvzdornosti, které pocházejí ze zahraničních pramenů, často neodpovídají našim klimatickým podmínkám, značně odlišným od přímořských podmínek Anglie, Holandska i některých částí Německa. Neznamená to, že v chráněné poloze nebo na mikroklimaticky příznivém stanovišti nemohou přezimovat. Vždy je však snížena jejich odolnost vůči chorobám a škůdcům.

VŽDY NA PODZIM MUSÍME VYSAZOVAT:

Od srpna do začátku září vysazujeme druhy, které kvetou
frán, Cyclamen – brambořík, Eranthis – talovín, Hyacinthus
– hyacint, Chionodoxa – ladonička, Endymion (Scilla hispanica), Ipheion, Iris-cibulovité kosatce a kosatčíky, Ixia (zimní kryt), Ixiolirion, Leucocoryne (důkladný zimní kryt), Muscari
– modřenec, Narcissus- narcis, Nothoscordum (důkladný zimní kryt), Ornithogallum – snědky, Puschkinia – puškinie, Scilla
– ladoňky, Trillium, Triteleia (dobrá přikrývka), Tulipa – tulipány.

NA PODZIM I NA JAŘE VYSAZUJEME:

Všechny jmenované druhy vyžadují při výsadbě na podzim důkladnou ochranu před mrazy, při jamí výsadbě kontrolované skladování.

Anemone coronaria – sasanještě na podzim a druhy, kterým dlouhodobé skladování neprospívá: Bulbocodium -ocúnovec, Colchicum – ocún, Crocus – šafrán (všechny druhy kvetoucí na podzim), Cyclamen – brambořík (rovněž druhy kvetoucí na podzim), Erythronium – kandík, Fritillaria – řebčík, Galanthus – sněženka, Leucojum – bledule, Merendera, Lilium candidum – lilie bílá.

OD ZÁŘÍ DO LISTOPADU VYSAZUJEME:

Allium – všechny druhy česneků (některé vyžadují zimní kryt), Anemone – sasanky (s výjimkou A. coronaria), Brodiaea (přezimuje jen pod velmi dobrou přikrývkou), Camassia – ladoník, Corydalis- dymnivka (lépe později), Crocus – krokus, sa-
ka, Arisaema (nejlépe jí přezimujeme v květináčích), Arum – áróny (druhy rozdílně podle odolnosti), Bletilla, Calochortus, Eremurus (vysazujeme velmi mělce), Eucomis – chocholatice (vhodnější je jaro), Galtonia – litoška (při jarní výsadbě kvete později), Lilium – lilie v září, ale jistější je jamí výsadba. Ranunculus asiaticus – pryskyřník. Trillium (na jaře spíše přesazujeme).

POUZE NA JAŘE VYSAZUJEME:

  • Acidanthera
  • Begonia tuberhybrida – begónie hlíznatá
  • Canna – dosna
  • Crocosmia -montbrécie
  • Dahlia ‚- Jiřinka
  • Gladiolus – mečík
  • Tigridia -tygřice

zdroj: časopis zahrádkář 9/94

Přečetli jste članek, teď ji můžete ohodnotit:

1 bod2 body3 body4 body5 bodů (1 hodnocení: 5,00 bodu z 5)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

slottica-casino.com

Webové stránky vseozahrade.eu používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde.

Nastavení cookie na tomto webu je nastaveno pro "povoleno cookies", aby vám poskytlo nejlepší možné prohlížení stránek. Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení cookie nebo klepnete na tlačítko "Souhlasím" souhlasíte s podmínkami použití cookie.

Zavřít