Praktické využití lebedy zahradní je rozmanité. Například brzy na jaře se dá upravit na saláty, jako špenát nebo je možno z ní uvařit polévku, přidávat ji do nádivek a do dalších pokrmů. Pro zahrádkáře může mít význam i jako rostlina na zelené hnojení. Není náročná, roste dobře v každé půdě. Je vděčná za zálivku a přihnojení, ale sucho snáší dobře. Díky jejímu červenofialové-mu zbarvení může na zahrádce posloužit i jako okrasná rostlina. Dosahuje výšky až dva metry.
Zapravením rozsekané hmoty lebedy do půdy zlepšujeme její úrodnost. Zelené hnojení je nejčistší ekologické hnojivo vůbec. Půdě dodává humus, obohacuje ji dusíkem, minerálními živinami, které jsou snadno dostupné ostatním rostlinám, podporuje dobrou strukturu půdy.
Podmínkou pro vznik dobrého humusu při rozkladu organických látek je dostatek dusíku a tomu obsah bílkovin obsažených v lebedě vyhovuje. Čím je lebeda mladší, tím rychleji se rozkládá a čím víc má bílkovin (dusíku), tím hodnotnější je zelené hnojení.
Výsev lebedy na zelené hnojení je účelné kombinovat s jinými rostlinami, například s bobovitými.
Na políčku 4 x 20 m, rozděleném na polovinu, dosahuji uvedeným způsobem až 00 kg výnosu brambor. Tuto praktickou zkušenost doporučuji ostatním pěstitelům. Na půlce políčka mám zaseté rostliny na zelené hnojení, na druhé brambory, druhým rokem je tomu naopak.
Zelené hnojení je pro mne nezbytností, neboť statkový hnůj neseženu, jako mnoho dalších zahrádkářů. Zelené hnojení je nám dostupné, lebedu si snadno vypěstujeme a semena ostatních bobovitých a brukvovitých rostlin si koupíme.
Navíc ušetříme za průmyslová hnojiva, bez kterých se obejdeme nebo jich dáváme podstatně méně.
Přečetli jste članek, teď ji můžete ohodnotit: