Slovo pergola pochází z Itálie a znamená na sloupcích spočívající otevřené loubí, které chrání před sluncem. Umísťujeme ji na odpočívadlech, terasách. Může také spojovat dům s jinými stavbami, zastřešovat cesty nebo oddělovat jednotlivé části zahrady.
Výběr materiálu závisí na velikosti zahrady. Dřevo je přírodní materiál, který se snadno opracovává a hodí se do většiny zahrad. Konstrukci je možno udělat z kulatiny nebo hranolů. Dřevo se musí impregnovat, aby odolalo vlivům počasí. Cihelné nebo kamenné pilíře jsou pro svoji mohutnost vhodné do velkých zahrad. Minimální výška pilířů by měla být tři metry. Kovové konstrukce jsou trvanlivé, ale nejméně časté. Jejich nevýhodou je to, že se v létě přes den rychle ohřejí a v noci vychladnou. Tyto teplotní rozdíly mnoho druhů rostlin nesnáší.
STAVBA PERGOLY
Při troše šikovnosti si můžete pergolu postavit sami, pokud máte potřebný materiál a nářadí. Výška pergoly se volí podle velikosti zahrady od 2,5 m do 3,5 m. Pergola musí být dobře ukotvena, alespoň do hloubky 70 cm. Jinou možností je ukotvení pomocí 40 cm vysokých betonových patek, ke kterým se dřevěná konstrukce připevní ocelovými pásy. Na obrázku s detailními záběry jsou znázorněna problematická místa při stavbě dřevěné pergoly.
- Ukotvení pergoly ke zdi domu je jednoduché. Použijeme k němu ocelový pás, ke kterému hranol přišroubujeme. Ocelový pás musíme před přišroubováním hranolu upevnit do otvoru ve zdi.
- Jednotlivé díly se spojí pomocí výřezu a šroubu, tak jak je znázorněno na detailním obrázku.
- Při ukotvení sloupů do země je potřeba vyloučit kontakt dřeva se zemí. Sloup se upevní do ocelového držáku, který je ukotven v betonové patce.
- Detail spojení sloupů s podélnými hranoly končícími na zdi.
POVRCHOVÁ ÚPRAVA
Nejvhodnější povrchovou úpravou je ta, která ponechá přírodní barvu dřeva a zvýrazní letorosty. Nevhodné jsou pastelově barevné nátěry. Vylučme zvláště barvu trávově zelenou, která do zahrádky nepatří. Impregnace musí být provedena na všech stranách dřeva, nesmíme zapomenout ani na spoje.
POPÍNAVÉ ROSTLINY
Jako estetický prvek zahrady začne pergola působit, až když je porostlá popínavými rostlinami. Na kovové konstrukce můžeme použít plamének, naproti tomu vistárie je vhodná na dřevěné konstrukce. Základem jsou víceleté popínavé rostliny. Protože mnohé vytrvalé rostliny, jako např. popínavá hortenzie nebo břečťan, potřebují určitou dobu než dorostou, mohou se v mezičase použít krátkodobé popínavé rostliny. Při výsadbě rostlin musíme respektovat jejich požadavky na půdní a klimatické podmínky. Každá rostlina je něčím charakteristická: např. břečťan je stálezelený, zimolez nádherně voní a vistárie s popínavými růžemi mají krásné květy.
NĚKTERÉ ARCHITEKTONICKÉ ZÁSADY
Pergola by měla být vždy k něčemu přičleněna. Nemusí to být zrovna dům, ale může to být skupina stromů nebo dokonce rybník. Při volbě materiálu berte ohled na materiál, z něhož je postaven dům. K venkovským domům se nejlépe hodí masivní dřevěné konstrukce, k menším řadovým domkům lehké konstrukce z úzkých dřevěných latí nebo z kovu. Důležité jsou detaily: příčné trámy, které jsou na koncích zkoseny, působí lehčeji a elegantněji než rovně seříznuté.
Přečetli jste članek, teď ji můžete ohodnotit: