Po řezu je podlom (vylamování letorostů révy vinné) velmi důležitou prací při ošetřování keřů révy vinné. Vylámáním neplodných a pro řez nepotřebných letorostů zabráníme zbytečnému * odčerpávání živin keřům na úkor vývinu hroznů a plodných letorostů. Kromě toho vylámáním přebytečných neplodných letorostů usnadníme ochranu proti chorobám a škůdcům a současně i lepší přístup vzduchu a slunce k hroznům. Keře ponechané bez podlomu, zvláště některých odrůd, by byly příliš zahuštěné a letorosty by špatně vyzrály. Bylo by však chybou, kdybychom odstranili všechny neplodné letorosty, protože musíme pamatovat na vypěstování nových ramen a čípků poškozených, popřípadě odumřelých.
Letorosty vylamujeme, jakmile je viditelná násada na úrodu. Bývá to od konce května do poloviny června, když mají délku 15 až 25 cm. S touto prací počkáme, až pomine nebezpečí pozdních jarních mrazíků. Protože letorosty jsou křehké, snadno je prsty vylomíme, nebo je odstřihneme i s částí čípku zahradnickými nůžkami. Nadměrné množství letorostů vytvářejí odrůdy Sylvánské zelené, chrupky, Ryzlink vlašský, Tramín červený, Panonia kincze, Julski biser aj.
Na kordónovém a vysokém vedení je nutné vylamovat letorosty u hustě a bujně rostoucích odrůd. Odstraňujeme na nich letorosty vyrůstající z kmínků a ramen. Kromě plodných letorostů necháváme na keřích ještě ty, které budeme potřebovat na jejich tvarování při řezu v příštím roce. Na kordónových ramenech s dvou nebo tříokými čípky necháme vždy nejníže vyrůstající letorost i když je neplodný, abychom udržovali čípky co nejblíže rameni a samozřejmě všechny letorosty plodné. U středních způsobů vedení, zejména rýnsko-hesenského je podlom jednoduchý. Vylamujeme opět všechny letorosty vyrůstající přímo z kmínků. Na tažních vylomíme neplodné letorosty a u hustě obrůstajících keřů i některé přebytečné plodné, v případě velké násady na úrodu. Velmi nutný je podlom na nízkém vedení. U něho dochází k přílišnému zahuštění keřů, proto vylámeme všechny neplodné letorosty kromě těch, které budeme potřebovat na vypěstování dalších čípků po obvodě hlavy. Na tažních necháváme jen plodné letorosty, protože je v příštím roce odstřihneme.
Může se stát, že při jarních mrazech vyrašené letorosty zmrznou. V takovém případě počkáme s podlomem až vyraší podočka, z nichž letorosty většiny odrůd zpravidla násadu na úrodu nemají. Při podlomu pak necháme nejspodnější letorosty z čípků a neplodné letorosty vhodně postavené na keři, abychom z nich vypěstovali základ nového plodného dřeva. Jsou-li poškozeny jen vrcholky letorostů, sestříháme je za druhým listem a necháme vyrůst fazochy. Tím uspíšíme jejich plodnost.
Hned po podlomu, nebo současně s ním, musíme mladé letorosty vyvázat, neboť jsou velmi křehké a snadno se větrem, prudkým deštěm nebo i vlastní váhou ulomí. Na drátěnkových opěrách je prostrkáváme mezi dráty. Vyvážeme je tak, aby byly rozloženy po celé ploše. Úvazky nesmějí poškodit listy. Přivazujeme lýkem, motouzem, nebo vázacím materiálem z plastů. Při nízkém, kolíkovém vedení dbáme, aby spodní úvazky byly volné a vyšší pak těsněji přitažené ke kolíku. Vyvazujeme několikrát během vegetace. Řídí se to bujností růstu letorostů.
Současně s podlomem vylamujeme fazochy – zálistky. Jsou to letorosty vyrůstající v úžlabí listů. Tato práce nesmí být přehlížena, protože silný růst fazochů potlačí růst hlavního očka, odebírá mu živiny a tím snižuje jeho plodnost. Jsou-li fazochy přerostlé, pak je nevylamujeme, ale zakrátíme za prvním až druhým listem, abychom jejich vylomením nepoškodili očka. Vylomením nebo zaštípnutím fazochů zlepšíme provzdušnění a osvětlení keřů. Vylamování fazochů je velmi potřebné zejména u nízkého vedení (na hlavu). U vyšších způsobů vedení na drátěnkách je nutné vylamovat fazochy aspoň na dolní polovině letorostů.
Všechny popsané práce je třeba dělat svědomitě a včas, neboť jinak vznikají zbytečné ztráty na úrodě hroznů a jejich kvalitě.
Přečetli jste članek, teď ji můžete ohodnotit: