Máme-li na zahrádce lopuch, nezoufejme. Kořeny vyryjeme, důkladně omyjeme a usušíme – prokáží nám dobrou službu. Silnější kořeny rozkrojíme, sušíme při teplotě do 50 °C.
Dvacet gramů sušeného mletého kořene (nebo listů) necháme vyluhovat ve čtvrt litru horké vody a přecedíme. Používáme na vlasovou koupel při nadměrném vypadávání vlasů, při lupách nebo na umývání mastné a uhrovité pokožky ráno a večer. Pokud trpíme mykózami mezi prsty na nohou, přidáváme do koupele v poměru 1:5. Kořen můžeme použít i čerstvý nastrouhaný. Jako pleťová maska nám výborně vyčistí pleť.
V březnu si nasbíráme i kořen kopřivy, který sušíme stejným způsobem jako lopuch. Odvar z kořene pomáhá ve formě obkladů na kloubní potíže, zejména doplníme-li ho masážemi olejem, ve kterém jsme kořen povařily. Listy a kořeny vyluhované v olivovém oleji se používají na léčení ran a popálenin.
Z čerstvého kořene kostivalu si připravíme mast na krevní podlitiny, kloubní potíže, křečové žíly a potíže při zánětech svalových a šlachových pouzder. Rozpustíme sádlo a přidáme nastrouhaný kořen kostivalu. Odstavíme a necháme do druhého dne. Pak opět roztavíme a přecedíme, uchováváme v chladničce. Na otevřené městky a bércové vředy použijeme obklad z nálevu. Trpíme-li náhodou tím nepříjemným a neestetickým problémem, jako jsou hemeroidy, nic si z toho nedělejme – 95 % žen, které rodily jimi aspoň nějaký čas trpí a kromě toho se dají zkrotit. Najdeme si nějaký topol v okolí bydliště a hlídáme, až začnou rašit pupeny. Ty pak nasbíráme, rozdrtíme a rozvaříme v sádle a smícháme 25 g této masti s 15 g lanolinu (je k sehnání v lékárně), do kterého jsme zamíchali 10 g prášku z rozemleté lískové kůry. Mastí mažeme postižená místa. Bude vhodné, přidáme-li i sedací koupele z koprové nati (prozatím sušené). Jsou-li velké problémy, pomůže nastrouhaný kostival smíchaný s bílkem jako obklad. Dalším lékem jsou placičky, které doporučoval již Matthioli. Vykopeme kořen divizny a usušíme. Dobře usušený kořen pomeleme na prášek. Se žloutky a moukou upečeme malé placičky o průměru asi 3 cm. Jíme jednu placičku denně 10-12 dní (dávkování nutno dodržet!). Další mastičku připravíme ze tří lžic nastrouhané mrkve, tří lžic nastrouhané cibule a tří lžic nadrobno nasekaných tenkých větviček olše. To vše vhodíme do 125 g roztaveného sádla a přecedíme.
Přečetli jste članek, teď ji můžete ohodnotit: