Jediné slovo a kolik vyvolá nepříjemných pocitů. Tato averze je pochopitelná. Již dávno se do lidského podvědomí zapsalo, že každý styk s tímto roztočem může u člověka vyvolat mnohá onemocnění, především klíšťový zánět mozku a Lymskou borreliózu. Ovšem klíště může způsobit člověku i mnohá další onemocnění.
Nejméně známé však je, že když klíště kroutíme pinzetou, nebo dnes díky televizi módním „krokodýlkem z receptáře“, způsobíme tím jeho rozmačkání a vyplavení jeho střevního obsahu. Právě ve střevním traktu klíštěte jsou borrelie, které při zanesení do rány mohou vyvolat onemocnění.
Při pouhém odtržení, ukroucení, zůstávají části klíštěte v těle hostitele a ty způsobují dlouhodobé zánětlivé procesy. Proto je nutné, aby se klíště samo pustilo. Z těchto důvodů je nesprávné používat prostředky, které rychle usmrcují (petrolej atd.).
Jak vytáhnout klíště? Jako vedoucí společných houbařských vycházek a pro práci v dětských kolektivech jsem potřeboval účinný prostředek. Zkoušel jsem všelicos a již po mnohá léta s velkým úspěchem používám mast Rheumozin. Tato mast na revma má lehce desinfekční účinky, hluboko a rychle proniká do pokožky (tedy do míst, kde právě klíště saje). Navíc ji klíšťata naprosto nesnášejí. Vlastní použití je velice jednoduché, nepatrné množství Rheumozinu bříškem prstu šetrně vtíráme v místě přisátí. Doba samovolného odpadnutí klíštěte je různá, od několika vteřin až po několik minut. Nejhůře se odstraňuje dlouhodobě přisátá samička, která má již celý štít zapuštěný a kouká z ní jen napitá, vako-vitá břišní část. Zde jakýkoliv mechanický zákrok je pro člověka zvlášť nebezpečný. V tomto případě je nutné velice trpělivě a někdy i jednu hodinu vtírat Rheumozin a při tom s klíštětem jen lehce kývat. Nakonec po uvolnění klíštěte vždy celé místo důkladně dezinfikujeme, například. Jodisolem nebo jodovou tinkturou. Po každém přisátí klíštěte se na tom místě objeví červená skvrna. I tu je nutné dlouhodobě pozorovat. V případě, že zhruba do deseti dnů neustupuje, ale naopak se zvětšuje, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.
Problematika onemocnění přenášených klíšťaty je stále aktuální. K přisátí klíštěte nezřídka dochází i na zahradách, v sadech a na loukách. Proto jsme položili MUDr. Vladaně Veselé z Hygienické stanice v Praze 10 několik otázek.
Jak se projevují onemocnění přenášená klíšťaty?
Klíšťový zánět mozku může proběhnout skrytě bez známek onemocnění, nebo jen jako lehké horečnaté onemocnění, ale i těžké postižení mozku s trvalými následky někdy končící smrtí nemocného.
Charakteristický je dvoufázový průběh nemoci, kdy po několika dnech neurčitých obtíží (zvýšená teplota, únava apod.) a následujícím období (4-10 dní) zdánlivého uzdravení dochází k rozvinutí typických příznaků onemocnění, jako jsou nevolnost, zvracení, vysoká horečka a řada nervových příznaků (úporná bolest hlavy, závratě, bolesti svalů až křeče, obrny, apatie, spavost, ev. bezvědomí).
Jak je tomu u Lymské borreliózy?
Nákaza se projevuje pestrým klinickým obrazem, závislým na postižení různých orgánů.
Rozlišují se tři stadia nemoci. Pro první stadium jsou typické především kožní změny. Dochází k zarudnutí kůže kolem místa, kde se klíště přisálo, ale i jinde. Toto zarudnutí se šíří do okolí a současně v centru bledne. Obvykle se současně objevují i celkové příznaky – únava, zvýšená teplota, bolest svalů a kloubů, zvětšené lymfatické uzliny, bolest hlavy či příznaky od zažívacího traktu (zvracení, průjem). Někdy toto stadium může probíhat i pod náznaky zánětu plic, varlat nebo jako onemocnění jater.
Druhé stadium se objevuje za několik týdnů až měsíců po nákaze. U 50 % nemocných může být vůbec prvním projevem onemocnění. Většinou probíhá jako zánět mozkových blan a postižení míšních a mozkových nervů, které vedou k bolestem a poruchám hybnosti a citlivosti. Může dojít i k postižení srdečního svalu, ale i k postižení ledvin a svalů.
Třetí stadium, ke kterému dochází za měsíce až roky, se nejčastěji projevuje postižením kloubů a nervového systému. Jsou to záněty kloubní, záněty mozku, které napodobují roztroušenou mozkomíšní sklerózu, nebo se objevují příznaky předčasné sklerozy.
Kdy se začínají projevovat první příznaky?
Inkubační doba, tedy doba od přisátí klíštěte do objevení prvních příznaků, je u klíšťového zánětu mozku jeden až dva týdny a u Lymské borreliózy tři až třicet dní.
Přenášejí tyto nemoci jen klíšťata?
U obou chorob je hlavním přenašečem klíště. Borreliózu může přenášet i některý krev sající hmyz.
Jak se chránit před onemocněním?
Před onemocněním se lze chránit zvolením vhodného oděvu (to je chránícího celé tělo), ve včasném odstranění klíšťat s pokožky, použitím účinných repelentů, ale také očkováním.
Očkuje se látkou rakouské výroby ve třech dávkách. Aby se dosáhlo imunity před začátkem sezónní aktivity klíšťat, je nutno podat 1. a 2. dávku očkovací látky v chladných měsících roku. Po aplikaci 3. dávky (za cca 9-12 měsíců po dávce druhé) trvá ochranný efekt očkování nejméně 3 roky. Ochranný účinek očkování je třeba udržovat přeočkováním jednou dávkou vždy po 3 letech. Očkovat lze již děti od stáří jednoho roku .
Přečetli jste članek, teď ji můžete ohodnotit: