Stále na internetu lide se ptájí, jak se zbavit krtonožky. Tento, až osm centimetrů dlouhý zástupce řádu rovnokřídlých, se na různých místech naší republiky značně přemnožuje, zatímco na některých svých přirozených stanovištích ubývá.
Krtonožka obecná, latinsky Gryllotalpa gryllotalpa, slovensky medvedík obyčajný, je na životní podmínky poměrně náročná. Nejčastěji se vyskytuje v kyprých a humusem bohatých náplavo-vých půdách s vyšší hladinou podzemní vody. To však neznamená, že by se v některých případech nespokojila s podmínkami méně příznivými. Písčité, mělké, kamenité a vysýchavé půdy jí nevyhovují. Svým skrytým způsobem života často uniká pozornosti. Ve dne je ukryta v chodbičkách při povrchu půdy, v noci se pohybuje po povrchu. Živí se kořeny i nadzemními částmi rostlin a jídelníček si zpestřuje drobnými živočichy.
Popis
Krtonožka přezimuje jako ne zcela dospělá larva asi třicet až padesát centimetrů pod povrchem půdy. Dospívá až koncem jara. Do té doby dokáže způsobit značné škody ať již požíráním klíčících semen, kořínků sadby nebo i vzrostlých rostlin. Nejvíc škodí v pařeništích, fóliových krytech a sklenících. Dokáže však poplenit zeleninové záhony i části polí. Samička během května až června vyhrabává předním párem nohou chodbičky. Často jsou znatelné mírně zvednutou zeminou. V místě, kde bude hnízdo, překouše kořínky všech rostlin, aby nestínily a půda nad hnízdem byla více prohřívána. Vlastní hnízdo je uloženo v hloubce deseti až dvaceti centimetrů. Samička naklade zpravidla začátkem června do hnízda čtyřicet až tři sta vajíček. Asi za měsíc se začínají líhnout larvy a po dalším měsíci opouštějí hnízdo.
1 způsob zbavit krtonožky
Z těchto informací vycházíme při jejím hubení. Od května chytáme dospělé jedince i larvy do pastí, které si k tomuto účelu zhotovíme. Na více místech zapustíme do země až po okraj zavařovací sklenice, květináče nebo i rozměrnější nádoby. Ke každé z nich položíme paprskovitě několik latí, aspoň dva centimetry vysokých. Jeden konec musí vždy dosahovat nad hrdlo nádoby. Krtonožky, které v noci opouštějí chodbičky, pobíhají po záhonech, laťku ne-přelezou a ta je zavede do pasti. Odchycené krtonožky odneseme, pokud je to možné, na jejich přirozené stanoviště (okraje lesů, břehy toků apod.), kde nebudou nikomu škodit.
2 způsob zbavit krtonožky
Dalším způsobem je vyrývání hnízd, která poznáme podle kruhu uschlých rostlin. Na záhonech však tato místa nemusí být dostatečně patrná. Vyrýpnuté hnízdo vypadá jako hrouda o průměru asi sedm centimetrů s jedním otvorem. Uvnitř je dutina, kterou samička vytlačila svým štítem.
Na podzim na několika místech pozemku vyhloubíme půl metru hluboké jámy. Do nich nasypeme hnůj nebo dobrý kompost a povrch překryjeme půdou. Tato místa si nezapomeneme označit, abychom je v předjaří mohli vybrat s nedospělými larvami, které se sem stáhly k přezimování.
Někteří zahrádkáři doporučují umístit několik centimetrů pod vysetá semena vrstvu dřevěného popela. Ten krtonožky odpuzuje.
ECO způsob zbavit krtonožky
Přirozeným nepřítelem krtonožek je ježek, který jich za noc pochytá nemálo. O důvod více, abychom našim bodlinatým pomocníkům neubližovali.
Chemický způsob zbavit krtonožky
Jestliže jsme již vyzkoušeli vše a krtonožky stále řádí, povoláme na pomoc chemii. Granulovaný přípravek BASUDIN 10 G je určen, kromě květilky zelné a cibulové, pochmumatky mrkvové a drátovců i k hubení krtonožek. Na jeden metr čtvereční používáme dávku přibližně pět gramů, nebo 0,6 až 0,8 gramu na metr řádku.
Přečetli jste članek, teď ji můžete ohodnotit: