Zahrádkáři vysazují brambory v zahrádce z jednoho roku do druhého, nebo si je předávají mezi sebou jako „zaručeně dobré brambory“. c o velkou část možného výnosu, kterého by dosáhli při pravidelném každoročním vysazování skutečně zdravé sadby, prověřené zejména na výskyt virových chorob. Ty mohou snížit výnos o 10 až 30 procent při zamoření sadby tzv. lehkými virózami (mozaikami), ale také o 50 a více procent při zamoření sadby těžkými virovými chorobami, jako je nekrotický Y-virus nebo svinutka. Zamoření sadby brambor virózou nelze na vzhledu hlíz běžně poznat, takže má pěstitel těžší pozici. Jedinou zárukou pro nákup zdravé sadby může být pouze nákup od známé a solidní firmy, která produkuje sadbu a ručí za kvalitu.
10 tipů na sázení brambor
- Na biologickou jakost sadby brambor má vliv také mechanické poškození hlíz, výskyt suchých – fuzariózních hnilob, výskyt plísňové nebo bakteriální hniloby a podobně.
Tyto závady lze snadno rozpoznat. Pro dobré vzejití hlíz je důležitý i způsob uskladnění sadby a její příprava před výsadbou. - Měla by být přes zimu uložena pokud možno při stálé teplotě, pohybující se kolem 5 °C.
- Neměla by předčasně klíčit nebo být před výsadbou odklíčena.
- Dva až čtyři týdny před předpokládanou výsadbou je nutné sadbu vystavit vyšším teplotám a hlízy v nízké vrstvě a za přístupu světla nechat narašit nebo naklíčit.
- Klíčky by však neměly být delší než půl až jeden centimetr, aby se při výsadbě neulámaly.
- Při pěstování brambor, zejména na zahrádkách, by se mělo dbát (kromě jiného) na to, aby brambory byly na témže místě nejdřív za čtyři roky po sobě.
- Častější výsadbou na jedno místo se zvyšuje nebezpečí rozšíření karanténního škůdce – hárfátka bramborového.
- To také nelze postřehnout pouhým okem. Částečná a účinná ochrana proti tomuto škůdci je, kromě střídání plodin, použití hádátku odolných odrůd (bývají označeny písmenem N za jménem odrůdy).
- Sázením brambor na jednom místě se zvyšuje i nebezpečí výskytu
nebezpečné choroby – rakoviny brambor. - Dále má na výnos brambor vliv jakost půdy, obsah humusu, hnojení, příprava půdy před výsadbou, ošetření během vegetace, to je mechanické i chemické zásahy proti plevelům, chorobám a škůdcům.
Videotip sadba brambor
Odrůdy brambor
Velmi významná a z hlediska konzumenta a pěstitele důležitá je odrůda a její vlastnosti. Podle délky vegetační doby jsou odrůdy velmi rané, rané, polorané, polopozdní a pozdní. Podle varného typu dělíme odrůdy na:
- salátové
- po-lomoučné (s univerzálnějším použitím v domácnosti)
- moučnaté
Velmi rané: Gloria N, Au-sonia N, Koruna N. Krása N. Krystala N. Impala N, Ostara, Resy, Premiére N.
Rané: Karin. Karla. Kobra N, Nela, Vilma N. Albina, Ktez ra.
Polorané: Lada N. Lipta N, Radka. Svatava. Agria N, Fol-va N, Tara N. Dita N. Rosella N, Korela. Santé N, Krista. Lomnica N, Granola N.
Polopozdní: Nikola N, De-siré, Eba, Zlata. Lukava N.
V poslední době jsou velmi žádány holandské a jiné zahraniční odrůdy brambor. Zdravotní stav sadby z dovozu má kladný vliv na výnos. Bohužel většina odrůd po jednom až dvou letech pěstování tuto přednost ztratí a naopak při přesazování bývají tyto odrůdy náchylnější k virovým chorobám a mohou pěstitelům přinést zklamání. Odrůdy tuzemského šlechtění bývají většinou přizpůsobeny našim podmínkám a jsou často odolnější proti virovým chorobám. To umožňuje jejich přesazování o jeden až dva roky déle než u odrůd zahraničních. Také chuťové vlastnosti našich odrůd jsou na vynikající úrovni.
Přečetli jste članek, teď ji můžete ohodnotit: