Přesazování pokojových rostlin na jaře
I těm, kteří nepovažují pěstování pokojových rostlin za svou silnou stránku, chceme připomenout, že právě teď květiny potřebují vaši pozornost. Proto neváhejte a pusťte se s námi do přesazování.
Jaro je nejvhodnějším obdobím pro výměnu substrátu pokojových květin. Ale dřív, že se pustíte do práce, přesvědčte se, které z rostlin opravdu přesadit potřebují. Většinou jsou to ty, které právě odkvetly a jsou připraveny na tvorbu nových výhonků, nebo takové, které rostou tři čtyři roky ve stejném substrátu i květináči. Malé rostliny stačí přesadit, až když je celý substrát pro-kořeněný. U větších rostlin to zjistíte podle pevného zhutnělého povrchu zeminy, na němž jsou vidět jemné kořeny. Přesazování je nezbytné i tehdy, když je substrát pokrytý vrstvou usazeného vápníku neboje prorostlý řasami.
Co budete potřebovat při přesazování rostlin?
Než se vydáte na nákup, zapište si, jak velké nádoby musíte koupit. Nové květináče by měly mít průměr větší aspoň o dva centimetry a ve dně otvor na odtok přebytečné vody. Nezapomeňte ani na misky pod květináč. Dále je potřeba keramzit nebo jiný materiál na drenáža kvalitní substrát, který je zárukou zdravého růstu. Ten vybírejte podle druhu rostlin, které chcete přesazovat. Pro pokojové rostliny kvetoucí či okrasné listem stejně jako na kaktusy, orchideje či citrusy je třeba používat speciální substráty vyhovující jejich specifickým nárokům. Na přesazování můžete pochopitelně použít i starší květináče, které máte doma. Nezapomeňte je však dobře umýt a vydezinfikovat, abyste zabránili přenosu chorob.
Ověřené triky při přesazování pokojových rostlin
Dříve, než rostlinu vyndáte z původního květináče, ji vydatně zalijte nebo ji na noc postavte do nádoby s vodou. Do následujícího dne se kořenový bal uvolní od okrajů nádoby a rostlinu snadno vytáhnete. Může se stát, že vláknité kořínky jsou pevně přichyceny na vnitřních stěnách a bal se těžko vyndává. Vezměte si na pomoc ostrý nůž a po obvodu je oddělte. Nové hliněné nádoby před přesazováním namočte do vody, aby nasákly a ze substrátu neodebíraly vláhu určenou rostlinám. Po přesazení květiny důkladně zalijte a postavte asi na týden do polostínu. Za čtyři až šest týdnů začněte pravidelně dvakrát měsíčně přihnojovat.
Dobré rady při přesazování pokojových rostlin
- Pokud máte v bytě hodně zeleně, termíny přesazování a výměny květináčů jednotlivých rostlin si pro jistotu poznamenejte do kalendáře.
- Rostliny vyndávejte z nádoby postupně, další vyndejte až tehdy, když ta předcházející je už přesazená.
- Cheete-li odstranit vápenaté usazeniny na květináči,namočte ho do slabého octového roztoku. Při vyndávání rostliny z původní nádoby ji uchopte co nejtěsněji nad povrchem substrátu.
- Po přesazení v okolí rostlin udržujte vyšší vzdušnou vlhkost a chraňte je před přímým sluncem.
- Na povrch substrátu dejte vrstvu keramzitu nebo oblázků, která zabrání nadměrnému vypařování vody.
JEDNODUCHÝ NÁVOD: Jak postupovat při přesazování pokojových rostlin
- Do nádoby s odtokovým otvorem nasypte drenážní vrstvu. Je-li potřebná výměna substrátu, starý uvolněte z kořenů rostliny. Důkladně je zkontrolujte, promyjte pod tekoucí vodou, abyste se zbavili případných škůdců, a tmavé kořeny odstraňte.
- Má-li rostlina zdravý kořenový bal, stačí ji opatrně vyjmout ze starého květináče a přemístit do středu nové nádoby. Horní část původního kořenového balu musí být asi dva centimetry pod okrajem nového květníku. Do volného prostoru dosypte substrát.
- Substrát v nádobě pečlivě přimáčkněte, aby v něm byla rostlina stabilní a aby měl substrát kontakt s kořeny. Upravte okraj a dobře zalijte. Když se voda vsákne, doplňte ještě jeden centimetr vysokou vrstvu substrátu na starý kořenový bal. Rostlinu ještě několikrát přimáčkněte a znovu zalijte.
Přečetli jste članek, teď ji můžete ohodnotit: