Většina zahrádkářů vysazuje pro vlastní potřebu trochu raných brambor, aby je nemuseli nakupovat v začátcích sezóny za vysoké ceny. Místy se ve větší míře objevily při sklizni hlízy s vadami, se kterými si pěstitelé nevěděli rady.
Vady brambor
V teplejších oblastech naší republiky byly některé hlízy deformovány hlubokými rýhami na povrchu, které se však dobře zacelily, dužnina nevykazovala závady a rovněž po chuťové stránce byly brambory v pořádku. Někteří pěstitelé, u kterých se projevilo značné procento takto postižených brambor, chtěli u dodavatelů sadby reklamovat jejich kvalitu v domnění, že je to vada přenosná sadbou. U odrůdy Resy se s tímto jevem setkáváme v posledních letech stále více. Příčinou je infekce rostlin během vegetace virem Y, který roznášejí mšice. Na nati nebývají příznaky nápadné, infekce se ukáže až na hlízách, kde ji můžeme označit spíše za vadu krásy. Jen výjimečně u drobnějších, takto postižených hlíz se setkáváme až během skladování s hnědnutím a znehodnocením dužniny, což může mít ovšem i jiné příčiny.
Na hlízách různých odrůd brambor zjistíme někdy už při sklizni na slupce černavé, jako pevně přilepené nepravidelné vločky, které nelze bez poškození hlízy setřít. Dužnina pod nimi zůstává normální. Vločky jsou tvořeny podhoubím plísně kořenomorky bramborové (Rhizoctonia solani). Konzumním bramborám prakticky neškodí, u sadby však může někdy dojít ke zničení oček. Kořenomorka se u nás vyskytuje snad ve všech půdách a na nejrůznějších druzích rostlin, největší škody pak způsobuje v zahradnictví, kde bývá nejčastějším původcem tak zvaného „padání“ mladých rostlinek, hlavně u košťálovin.
Patogeny rodu Rhizoctonia se vyskytují kosmopolitně a napadají několik set druhů hostitelských rostlin. Největší ztráty způsobují zejména u okrasných rostlin a zeleniny, méně často u polních plodin a trav, případně u okrasných trvalek, keřů a stromů. Napadení rhizoktoniemi se projevuje padáním klíčních rostlin, hnilobami kořenů, kořenového krčku a stonků, žloutnutím a vadnutím listů nebo odumírání celých rostlin. Nejčastěji vyskytujícím se patogenním druhem pro okrasné rostliny je Rhizoctonia solani.
Přečetli jste članek, teď ji můžete ohodnotit: