Zahrádkáři velmi dobře využívají odrůdy určené pro profesionální pěstitele. U některých zelenin se však neobejdou bez odrůd speciálně vyšlechtěných pro jejich potřeby.
V posledních letech je neprávem opomíjeno pěstování rajčat keříčkových. Jejich pěstování je nejen pracovně málo náročné (odpadá řez, vyvazování), ale i výnos a kvalita plodů je srovnatelná s tyčkovými typy. Z povolených odrůd je Diana vhodná do vlhčích půd a Radka pro teplejší oblasti. Velmi atraktivní pro drobné pěstitele budou určitě Karta a Klára (jsou v povolovacím řízení), které tvoří velmi pevné plody (80-120 g). Ty můžeme ponechat ve zralém stavu na rostlinách, nebo skladovat při 5-15 stupních Celsia spolehlivě dva týdny, aniž by došlo k jejich výraznému změknutí. Karla tvoří velmi kompaktní keř. Je vhodná zejména do pařenišť a na balkony (pěstování v nádobách), naopak odrůda Klára je typický determinant, ale s krátkými větvemi, což ocení majitelé malých zahrádek. Obdobné vlastnosti jako Klára má i odrůda Věra, plody jsou však velké (100-150 g), masité (beef-steak type), speciálně vyšlechtěné pro řezy a na saláty. Pro pěstitele, kteří dělají domácí protlaky, kečupy ap. jsou určeny odrůdy Aneta a Eva s intenzivní, geneticky fixovanou tvorbou lycopénu (červené barvivo), který je rozhodující pro barvu hotového výrobku, má-li být jasně nebo zářivě červený. Aneta je vhodná pro vlhčí, Eva naopak pro suché a písčité půdy.
Především pro děti a starší generaci je určena odrůda Oranže s vysokým obsahem karotenů (provitaminu A), a proto její plody nejsou červené, ale oranžové. Jedinci, kteří nemají rádi typickou rajčatovou chuť běžných plodů, mohou zvolit odrůdy tvořící plody velikosti velkých třešní s vysokým a vyváženým obsahem cukrů a kyselin, červené (Minired) nebo žluté (Minigold) barvy. Navíc obě tyto odrůdy rychle zrají a jsou menšího vzrůstu, takže na zahrádkách zabírají málo místa. Dají se pěstovat i v nádobách na balkonech.
Pro pěstitele v chladnějších oblastech, kteří si najdou čas na pravidelné ošetřování, zálivku i sklizeň a dají přednost rajčatům tyčkovým, jsou určeny nové hybridy Folio F1 a Polo F1. Jejich otcovské linie jsou odvozeny z rajčat Stupických, a proto jsou nenáročné a odolné vůči stresům při pěstování ve volné půdě i ve studených rychlírnách. Naopak pro teplé oblasti nížin je určen hybrid Toro F1, který můžeme charakterizovat jako Tornádo s větším a pevnějším plodem.
Mezery v jinak bohatém sortimentu paprik doplnily odrůdy Sally, Dolly, Lucy a Amy (jsou před povolením). Sally je vlastně ne-pálivý, dlouhý a úzký beraní roh (Cayenne type), který se jí celý se semeny i placentami. Hlavní její využití je však v botanické zralosti, kdy červené lusky nakrájíme na délku 5 cm, přidáme kroužky mrkve a sterilujeme s přebytky letního zelí ve sladkokyselém nálevu. Tuto pikantní směs, kde zelí tvoří základ, konzumujeme bez dalších úprav. Odrůda Dolly je vlastně „kozí roh“ určená pro konzum v zeleném i červeném stavu, kdežto odrůda Lucy je typ v balkánských zemích velmi oblíbené a rozšířené papriky Kurtovska kapija. Největší uplatnění pravděpodobně najde odrůda Amy, která je obdobného morfologicko-hospodářského typu jako odrůdy Andrea, Maryša, Zlata, Zorka, ale s bě-lozeleným tlustostěnným plodem.
U salátů rychlených je novinkou odrůda Tyrkys, určená pro nevytápěné fóliovníky i skleníky. Vyznačuje se silně bublinatými, žlutými, křehkými listy příjemné chuti, které lze konzumovat pouze po oprání ve vodě bez dalších úprav. Do přitápěných skleníků a pařenišť můžeme k obdobnému účelu použít odrůdu Jantar. Naopak do volné půdy pod porofólie nebo netkané textilie jsou určeny polní odrůdy Major, Deon, pro jarní a podzimní výsev i výsadbu Falkon a Meteor, pro letní pěstování Mars, Jupiter a Saturn. Všechny tyto odrůdy vynikají oproti běžným, doposud používaným odrůdám vysokou odolností proti vybíhání, což umožňuje samozásobitelům postupné sklizně v delším časovém období.
V blízké budoucnosti budou na trhu též saláty listové k řezu, prodávané ve směsi různých barev a typů listů (hladké, poloka-deřavé, kadeřavé), takže zeleninová zahrádka připomíná okrasnou. Totéž se týká i krátkodenní ředkve japonského typu s dlouhým bílým válcovitým kořenem.
Přečetli jste članek, teď ji můžete ohodnotit: