Většina odrůd zahradních jahod zakládá květné pupeny pouze při nástupu krátkého dne a relativně nízkých podzimních teplot. U nás je to koncem léta. Spící pupeny se na jaře probudí, jahody rozkvetou a za tři až čtyři týdny začínají zrát. Sklizeň se soustřeďuje do krátkého letního období, převážně v červnu. Odtud název červnové jahody.
Existuje však i skupina odrůd, které jsou schopny zakládat květné pupeny při různé délce dne a za různých kladných teplot. Jsou to jahody neutrální k délce dne. V USA jim říkají Day Neutral, u nás jsou zastoupeny skupinou stáleplodících jahod. Jsou schopny během letního období kvést a zrát najednou.
V USA produkují asi 250 tisíc tun jahod ročně. Pěstují se zde ve 13 státech. Kromě Kalifornie se pěstují výlučně červnové odrůdy. Jenom v Kalifornii se mohou ve větší míře uplatnit neutrální jahody.
Kalifornie produkuje skoro 70 % celkové produkce USA, ale jen na 15 % z celkové plochy, na které se pěstují jahody. Je to proto, že dociluje 2 -4x vyšší výnosy, než je průměr celých USA. Západní pobřeží USA při Tichém oceánu má příhodné podmínky pro sklizeň jahod po celý rok. Zimní teploty neklesají pod 10 °C. Jahody se proto mohou sklízet po dobu 10 měsíců. Průměrný výnos je 50 t/ha, ale špičkové výnosy jsou ještě daleko vyšší – až 70 t/ha. Neutrální jahody však mohou dát i 160 t/ha. Porost se však natolik vyčerpá, že se plantáže musejí zakládat každý rok znovu. Sadbu pro tento způsob pěstování připravují specializované podniky. Samozřejmě pro docílení tak vysokých výnosů je i řada agrotechnických opatření.
V ostatních státech USA se používá podobně jako u nás víceletý způsob pěstování jahod. Plantáže se nezakládají každý rok, ale ponechávají se na místě 3-4 roky. Výnosy jsou zde podstatně nižší. Průměrné výnosy například ve státech Oregon, Washington a Louisiana se pohybují mezi 7-8 t/ha.
Ani v Kalifornii však takových lokalit, kde se dají jahody sklízet po celý rok, není mnoho. Je to poměrně úzký pruh podle pobřeží, kde je vlhčeji a podnebí je ochlazováno mořem. O kus dál, ve vnitrozemí je pro jahody příliš horko. Kvetou, ale špatně nasazují plody.
V Kalifornii se pěstují hlavně klasické červnové odrůdy jahod, které jsou však přizpůsobené místním podmínkám, hlavně na krátký den v zimním období. Odrůdy jsou Shasta a Thioga, dále Aliso, Fresno, Salinas, Salona, Tufts, Douglas, Sequ-oia, Toro, Cruz, Aiko a další. Odrůdy, neutrální k délce dne (Day Neutral), které se pěstují v Kalifornii, jsou Hecker, Brighton, Trible a Tristar. Neutrální jahody jsou šlechtěny přímo v Kalifornii, ve výzkumném ústavu v Davisu. Jsou přizpůsobené tamějším podmínkám a jen tam docilují vynikajících výnosů. Například italské prameny uvádějí, že v jejich přírodních podmínkách se neosvědčily neutrální odrůdy Hecker a Brighton, poněvadž je tam vlhčeji a citlivě reagují plísňovými chorobami. Ostatní, červnové, kalifornské odrůdy lze pěstovat jen na jihu Itálie. Pokusy, pěstovat je v hlavní oblasti pěstování jahod – Pádské nížině, zklamaly. Neměly uspokojivé výnosy ani pod fóliovými tunely.
Mnoho zde uvedených i jiných amerických odrůd jsme zkoušeli v pokusech se sortimentem ve šlechtitelské stanici v Turnově. Z neutrálních jahod jen odrůdu Tristar. Bohužel u nás jsou naprosto odlišné podmínky než v USA, natož v Kalifornii. Naše podnebí je pro ně příliš drsné a vegetační doba krátká. Nejhůře na ně působí naše zimy a holomrazy. Pokud přežijí zimu, jsou oslabené a výnosy jsou poměrně nízké. Nikdy nedosáhly výnosů odrůd přizpůsobených našim podmínkám.
Neutrální jahoda Tristar se u nás chová jako ostatní stáleplodící odrůdy. Plodí i na odnožích, ale odnožuje málo. Má pěkné, chutné plody, dobré konsistence s dobře oddělitelným kalíškem. I ona je však citlivá na naše horší přírodní podmínky a nedosahuje úrodnosti Lídky a Ostary, protože hůře roste.
U nás se musíme smířit s tím, že neutrální (stáleplodící) jahody, mají k dispozici jen asi 3 měsíce, kdy mohou zrát, oproti 10 měsícům v Kalifornii. První plody dozrají současně s červnovými jahodami, ke konci sběru znovu rozkvetou a přibližně za 3 týdny začnou zrát. Od této doby stále postupně nakvétají a plodí, až jejich vegetaci ukončí mráz. I když ještě kvetou a mají vyvinuté plody, už nemohou dozrát.
Stáleplodící jahody jsou u nás okrajovou záležitostí. Jsou vhodné do zahrádek, kde ještě v létě můžeme sklízet čerstvé jahody. Pro tržní pěstování se však příliš nehodí pro rozvleklou sklizeň, odbytové problémy v létě i nevhodnost ochranných postřiků v době, kdy plodí a kdy je nejvíc chorob a škůdců. Umělé prodlužování sklizně pomocí fóliových tunelů je příliš drahé a nepřináší odpovídající efekt.
Některé červnové odrůdy jahod jsou přechodného typu ve vztahu k délce dne. Klasickým příkladem je Redgaunt-let, který na podzim dosti pravidelně rozkvétá, ale příliš pozdě, aby mohl dozrát. V Itálii jej lze pěstovat jako remontantní odrůdu. O jeho typu svědčí to, že z něho byly vyšlechtěny stáleplodící odrůdy, jako Ostara (Redgauntlet x Macherauchs Dauernte) a Rabunda (Redgauntlet x Repita).
Do skupiny stáleplodících jahod patří i ty, které byly uváděny jako špalírové, nebo popínavé. Jejich plodící šlahou-ny se vyvažují na konstrukce a vytvářejí plodící stěny. Ty se velmi pěkně vyjímají v barevných katalozích, ale při pokusu je tak pěstovat, dochází většinou ke zklamání. Vyvázané odnože trpí výkyvy počasí, nedostatkem vláhy a výživy a výsledek je hubený.
Dalším typem neutrálních jahod jsou bezoddénkové stáleplodící jahody. Měly by být množeny semeny, protože neodnožují. Sáčky se semenem odrůdy Sweet Headt se u nás objevily. Je to spíš odrůda pro kutily, kterým nevadí vypěstovat si rostlinky ze semene, což je dosti pracné.
Závěrem lze říci – nic proti experimentům s odrůdami z naprosto odlišných přírodních podmínek. Kdo však na zahrádce, nebo na větším pozemku, chce mít dobrý výnos plodů, nerozhoduje se podle údajů v zahraničním tisku, ale zvolí odrůdy již u nás prozkoušené UKZUZem, osvědčené a doporučené. U nás se daří odrůdám vyšlechtěným u nás nebo v blízkých státech Evropy, např. německým, holandským, anglickým a polským. Italské už jsou choulostivější a americkým, jak už bylo výše uvedeno, se u nás nedaří.
Přečetli jste članek, teď ji můžete ohodnotit: