V zimě, kdy je vítaná každá zelená nať, je velice příjemné mít doma květináč s čerstvými listy pažitky. V hluboké zimě je to jeden z nejcennějších zdrojů vitaminů A, B, C i řady minerálií. Dnes je sice možné dostat narostlý trs pažitky hotový v zelinářství, ale kdo má na zahradě pár trsů pažitky na volném záhoně, může si v zimě narychlit nať vlastní.
Vyžaduje to však určitou přípravu. K tomu, aby se trs probudil k rašení, potřebuje nezbytně určité období klidu, podobně jako většina ostatních cibulovin. Pro zimní rychlení musíme proto v době od začátku října do konce listopadu vyspělé trsy ze záhonu s bálem vyrýt a s ulpělou zeminou na kořenech je nechat například v pařeništi, ve skleníku, pod kůlnou nebo na půdě zatáhnou nať, vysušit a promrznout. Po 6-8 týdenním období klidu můžeme zahájit rychlení.
Chceme-li sklízet nať už ve vánočním období, začínáme s rychlením koncem listopadu. Trsům zkrátíme kořeny a odstraníme suché listy, pak je ponoříme na 12 hodin do vody teplé 35 – 40 °C. Potom trsy vysadíme do květináčů o průměru 10 cm a umístíme je do prostředí s pokojovou teplotou. Zpočátku mohou rostliny rašit i v polotmě, např. pod skleníkovým parapetem, když však listy narostou do délky asi 5 cm, je nutné přemístit je na co nejsvětlejší místo, nejlépe na okno vytápěné místnosti. Tam rychle zezelenají a zmohutní. Během rychlení už trsy nesmějí proschnout.
Pro pozdnější sklizeň po Novém roce už není nutné vyryté trsy namáčet do teplé vody, stačí, když se na volném prostranství přirozeně vysušily a promrzly. Asi 3 – 4 týdny před plánovanou sklizní je pak postupně vysazujeme do květináčů. Při pěstování v nižší teplotě je doba mezi výsadbou a první sklizní poněkud delší.
Nemáme-li pro rychlení dostatek silných trsů na záhoně, můžeme zvolit jiný způsob. Spočívá ve výsevu pažitkového semene přímo do květináčů s průměrem 10 cm asi po 15 semenech v měsíčních intervalech od března do konce května. Příští jaro zapustíme oseté květináče do země na venkovním záhonu. Začátkem října sežneme nať, květináče s rostlinami vyzvedneme ze země a necháme je na cestičce přeschnout. Od konce října květináče odebíráme k postupnému rychlení podobně jako v případě vyrytých trsů. První termíny rychlení potřebují ještě teplou lázeň k probuzení růstu, od listopadu už není ošetření teplou vodou nutné.
Narychlený trs pažitky sklízíme několikerým seřezáním. Musíme pro něj však vybrat co nejsvětlejší místo s odpovídající, nepříliš vysokou teplotou. Nejvhodnější místo bývá mezi okny. Je-li teplota vysoká a světla nedostatek, začnou vyrůstat jen tenké, chabé a bledé listy.
Po dvojím nebo trojím seřezání nati, dříve než se vyčerpá, vysadíme odrychlený trs na jaře na volný záhon, kde se při dobrém ošetření a přihnojení zotaví a připraví se na sklizeň nati z volné půdy, ovšem až v dalším roce.
Přečetli jste članek, teď ji můžete ohodnotit: