Zanedlouho začnou na zahrádkách vykvétat cibuloviny. Významné postavení mezi nimi mají narcisy. Stále častěji se vyskytují případy, kdy narcisové porosty téměř nevykvétají. Hlavním důvodem zpravidla není závada v pěstování, ale většinou se jedná o genetickou poruchu, nebo o zhoubné působení much „narcisovek“.
Škůdci narcisů
U nás jsou popsány dva druhy těchto much.
„Velká narcisová moucha“ – cibulovka narcisová, která má v cibuli obvykle jen jednu velkou larvu a jednu generaci.
„Malá narcisová moucha“ – cibulovka zhoubná má v cibuli 8-10 larev a druhou generaci v období letního skladování.
Vajíčka kladou obě mouchy blízko k cibuli, obvykle pod úroveň půdy, neboť v blízkosti natě bývá zvláště za sucha půda mírně rozpraskaná. Vylíhlé larvičky pronikají do cibulí přímo, nikoliv prostřednictvím zasychajících listů. Málo pozornosti se věnuje ochraně proti poškozování cibulí narcisů těmito mouchami. Narcisové mouchy se kolem porostů narcisů objevují každoročně začátkem června. Upozorní na sebe výrazně bzučivým letem. Podobají se drobným čmelákům. Rychle bočně nalétají na půdu nebo na listy narcisů. Vajíčka kladou až do doby seschnutí natě. Nekladou je do drobných dceřiných cibulí. Vylíhlé larvičky pronikají do cibule. Larvy vyžírají květuschopné cibule a zůstávají v nich do jara. Při vysokém napadení zničí larvy téměř všechny květuschopné cibule pro příští rok. Na jaře se v obalu cibulí krátce zakuklí a v určitou dobu opouštějí i půdu.
Ochrana narcisů
Jako ochrana proti těmto mouchám bývá uváděno jejich lapání do lahví s úzkým hrdlem naplněným melasou. Tento způsob nebývá účinný. Stejně jako postřiky razantními chemickými přípravky se nesetkaly s úspěchem. Odstranění natě narcisů a nakopčení řádků v termínu kolem 10. června, to je ještě v době před kladením vajíček, způsobí odlet much z narcisového záhonu. V tomto případě larvy v cibulích nebyly. Avšak vlivem předčasného ukončení zatahování cibulí byly květy z těchto cibulí malé. Spolehlivou ochranou cibulí před působením larev narcisovek je posklizňové tepelné ošetření. Vyjmuté cibule z půdy se před vysušením ponoří na 2 hodiny do vodní lázně teplé 43,5 °C. Nižší teplota larvičky nezničí. Naopak vyšší teplota způsobuje deformaci květů. Nevýhodou této tepelné ochrany je velká pracnost. Navíc se chrání jen ta část cibulí, která tepelnou lázní projde. Na záhonech však lar-vální růst v cibulích pokračuje. Nově boj proti narcisovkám vychází z poznání, že tyto mouchy jen ojediněle nalétají do skleníků a fóliovníků. Přikrytí záhonů nebo shluků cibulí v půdě hustou sítí nebo vzdušnou fólií s přihrnutím jejich okrajů půdou zabrání nakladení vajíček. Každoroční pokrytí záhonů je nutné, neboť narcisovky v době kladení vajíček v nouzi přelé-tají na velké vzdálenosti od místa svého zrození. Síť nebo fólie se nad záhony nechá od začátku června do úplného zatažení cibulí.
Přečetli jste članek, teď ji můžete ohodnotit: