Sušené květiny jsou dnes ve světě i u nás velmi oblíbené. Drive jsme přinesli přehled běžnějších druhů vhodných pro pěstování na zahrádce. Suché květy.
Kvalita sušených květů je ovlivněna mnoha faktory. Důležitá je zejména odrůda, uspokojivě klíčivé osivo, dobře připravená půda bohatá na živiny nikoli přehnojená, ošetřování rostlin během vegetace a správný termín sklizně. Předčasně sklizené květy mají slabé stonky a ohýbají se, naproti tomu opožděně sklizené květy mají horší tvar i zbarvení. Také způsob sušení má vliv na kvalitu květů.
Semena vyséváme od začátku března do misek nebo květináčů naplněných rašelinovým substrátem a umístěných na okenním parapetu. Za 8 až 10 dnů se objeví první rostlinky, které po měsíci přepícháme. Později se mohou přepíchat ještě jednou. Mladé rostlinky chráníme před přímým sluncem. Teplota v místnosti má být 18 až 22 °C. Teprve po „zmrzlících“ je můžeme bez obav vysadit na záhony. Doporučuje se pěstovat vždy několik druhů, aby se sušené květy daly dobře kombinovat.
Rostlinky smilu listenatého (Helichrysum bracteatum) předpěstuje-me v květináčích, pařeništi nebo je vyséváme koncem dubna přímo na záhony. Podmínkou úspěšné kultury je slunné stanoviště, humózní půda a pravidelná zálivka. Květy sklízíme polorozkvetlé, protože se ještě po uříznutí dále rozvíjejí. Sklidíme-li je plně rozkvetlé, květní plátky se stáhnou dozadu a střed se vyboulí. V posledních letech byla vyšlechtěna i vytrvalá slaměnka, která je jako stvořená pro truhlíky, misky a závěsné nádoby. Odrůda ,Golden Beauty‘ je vysoká asi 30 cm, keřovitě se rozvětvuje a její svítivě žluté květy mají v průměru 5 cm. Odrůda ,Coco Golď je vysoká 60-80 cm, květy jsou žluté a mají v průměru dokonce až 10 cm. Tyto vytrvalé slaměnky však musí přezimovat v teplejší a světlejší místnosti.
Limonku chobotnatou (Limonium sinuatum), která je více známa jako statice, vyséváme v dubnu přímo na záhon. Na půdu není náročná, ale vyžaduje slunné stanoviště a nesnáší přemokření. Sklízíme ji v době, kdy jsou květy plně rozkvetlé.
Limonka severoafrická (Limonium bonduellei) se liší od předešlé sírově žlutými květy. Způsob pěstování i sklizeň jsou podobné.
Limonku Suworovu (Psylliostachys suworowii, syn. Limonium suworowii) sklízíme ve stádiu, kdy jsou jednotlivé kvítky plně rozkvetlé.
Přímo ideální pro sušení je smilek růžový (Helipterum roseum). Rostlinky předpěstujeme v miskách a po 15. květnu vysadíme na záhon nebo vyséváme koncem dubna přímo na záhon. Květní stonky sklízíme v poledne, kdy jsou plně rozkvetlé. U pozdě sklizených květů není již terč žlutý, ale hnědý, což okrasný dojem podstatně snižuje. Drobnější květy má smilek H. manglesii. Sklízíme jej jako předešlý druh. Helipterum hum-boldianum sklízíme v době rozkvětu.
Pískožil křídlatý (Ammobium alatum) vyséváme v dubnu na připravené záhony, které musí být na slunci. Květní stonky sklízíme dříve, než se květy rozvinou.
Suchokvět roční (Xeranthemum annuum) pěstujeme podobně. Květy jsou bílé, krémové nebo fialové a pro sušení se sklízejí plně rozvinuté.
Břínek roční (Lonas annua), který je podobný drobnému žlutému řebříčku, vyséváme v dubnu přímo na záhony.
Pestrovka fialová (Gomphrena globosa) vyniká krásnými bílými, růžovými, purpurovými nebo vínově červenými hlávkami, které si po dlouhou dobu udrží svou původní barvu. Rostlinky předpěstujeme v miskách a v polovině května vysadíme na slunné záhony. Hodí se i pro pěstování v truhlících na balkonech a za okny. Sklízíme plně rozkvetlé hlávky.
Ostrožka letní (Delphinium ajacis) se dosud málo pěstuje, avšak jistě si brzy získá oblibu. Je to statná až metr vysoká rostlina kvetoucí bíle, modře nebo růžově. Vyséváme ji v dubnu přímo na záhon a rostlinky jednotíme na vzdálenost 15 až 20 cm. Květní stonky sklízíme v době, kdy je většina květů rozkvetlých. Květy si dlouho zachovávají barvu a jsou zajímavým prvkem aranžmá. Zajímavá jsou žlutá kulovitá květenství letničky Craspedia globosa, která dosud nemá český název. Vyžaduje slunné stanoviště a dobře připravenou půdu. Květy sklízíme zcela rozkvetlé.
Přečetli jste članek, teď ji můžete ohodnotit: