Ovocná zahrada v červenci
- Dokončíme sklizeň jednouplodících odrůd jahod.
- Z dalších druhů drobného ovoce pokračují rybízy černé, červené a bílé, angrešt, maliny a zahradní borůvky.
- Češeme také pozdní odrůdy třešní (chrupky), višně, meruňky, broskve a ve druhé polovině měsíce i letní odrůdy jablek nebo hrušek.
- Nestačíme-li ovoce zkonzumovat v čerstvém stavu, přebytky zpracujeme na džemy, marmelády, kompoty, šťávy či ovocná vína. Na zmrazení nebo sušení jsou výtečné zejména meruňky a višně, z drobného ovoce jahody, rybíz a maliny, na kompoty třešně, višně, meruňky, hrušky, borůvky i další druhy ovoce.
- Při déletrvajícím suchu zavlažujeme hlavně rybíz, angrešt, jabloně a broskvoně, které na zvýšenou spotřebu vody reagují výrazně vyššími výnosy.
- Platí, že vždy jsou lepší větší dávky vody najednou, než časté, ale povrchové kropení, které nepronikne ke kořenům stromů.
- Na svazích chráníme půdu před erozí.
- Vyčistíme i porosty jahodníku od starých listů a nežádoucích odnoží a přihnojíme je kombinovanými či jednosložkovými hnojivy podle výsledků rozboru půdy.
- Odrůdy jabloní náchylné k hořké pihovitosti čili fyziologické skvrnitosti plodů (Dukát, Clivie, Lord Lambourne, Vanda) ošetříme přípravkem Kalkosan (0,5 až 1 %) na list. Nouzově lze použít i ledek vápenatý (nikoli ledek amonný s vápencem, který má vápník ve formě nepřijatelné pro stromy).
- Od poloviny července začínáme s očkováním jednotlivých ovocných dřevin ve druhé míze. Známkou dostatečné mízy je intenzívní růst podnoží a snadné odchlípnutí kůry při řezu do tvaru písmene T.
- Až ve druhé polovině měsíce, s ohledem na jednotlivé odrůdy, obvykle po ukončení růstu krátkých letorostů, zahájíme letní řez. Časnější termín, popř. i hlubší zásah do olistěné koruny mohou vést k předčasnému vykvétání stromů na podzim. Při červnovém řezu může dojít i k nežádoucímu prorůstání letorostů.
Jabloně v červenci
Hořká pihovitost neboli fyziologická skvrnitost jablek je způsobena především nedostatečným zásobením plodů vápníkem.
Projevuje se nejvíce při sklizních z nově vysazených stromků, v prvních letech po přeroubování nebo velmi nízké úrodě, kdy plody mají nadměrnou velikost (vápník se v nich „zřeďuje“). Proto u odrůd citlivějších k této fyziologické poruše dbáme všech opatření, abychom výskytu pihovitosti zabránili. Kromě uvedených postřiků omezuje fyziologickou skvrnitost plodů i doplňkový pozdně letní řez v srpnu.
Při každoročním uplatňování letního řezu se v některých letech může stát, že stromy vykvetou již na podzim. Tento nežádoucí jev potlačíme tím, že neřežeme jabloně zkracováním dvouletých nebo starších výhonů s diferencovanými květními pupeny dříve než koncem července až začátkem srpna, v době, kdy skončil růst krátkých letorostů. Na snímku pořízeném koncem září vidíme předčasné vykvétání jabloně odrůdy ‚Idareď po letním řezu ve druhé polovině července.
Zeleninová zahrada v červenci
- Počátkem měsíce ukončíme výsadbu póru pro přezimování pozdních kedluben, raného květáku, zelí a hlávkové kapusty pro podzimní sklizeň.
- Od první třetiny měsíce sejeme hlávkový salát pro podzimní sklizeň (např. Faraon, tvoří větší žlutozelené hlávky, vlastnosti odpovídají odrůdě Král máje, nevybíhá, Maraton je také výborně odolný proti vybíhání, má velké žlutozelené hlávky s bublinatými listy, velmi chutný, Deon má střední světle zelenou hlávku, vysoká odolnost proti vybíhání).
- Na výsevné záhony sejeme rané kedlubny.
- Přímo na záhony sejeme ředkev (krátkou vegetační dobu má Japana F1, také se dobře skladuje celou zimu), černou ředkev a vodnici, polníček.
- V polovině měsíce přímo sejeme pekingské zelí (tradiční odrůdu Nozaki rozšiřují např. Disco F1, Monako F1) a endivii (štěrbák).
- Koncem měsíce sejeme špenát pro podzimní sklizeň (např. Monores, Carambole F1).
- Tyčková rajčata průběžně vyvazujeme, vyštipujeme nežádoucí výhony a přihnojíme. Koncem měsíce zaštipujeme vrcholy, aby vyzrály kvalitní plody.
- Postupně, jak dozrávají, sklízíme luštěniny, zrají i první tykvovité zeleniny.
- Komposty chráníme před přeschnutím, vlhčíme vodou, proléváme hnojivým zákvasem anebo močůvkou. Můžeme využívat také urychlovačů kompostů, abychom měli dostatek organické hmoty pro podzimní práce.
- Vysazené rostliny okopáváme a plečkujeme, podle potřeby zavlažujeme a podle nároků jednotlivých druhů přihnojujeme.
Výsev vodnice v červenci
VODNICE u nás mnohdy patří k opomíjeným zeleninám, ale její popularita v cizině narůstá. Vyséváme ji samostatně anebo společně s ředkvičkou, kterou sklízíme dříve a nebrání vodnici v dalším růstu anebo také společně s karotkou. Vyhovuje ji i bezprostřední sousedství např. vysokých fazolí, rajčat, které poskytují zastínění a nedochází tak k vybíhání do květu. Vodnice patří mezi brukvovité zeleniny, nutno pamatovat na možnost nákazy nádorovitostí košťálovin.
Nesázíme ji následně po košťálovinách a pravidelně střídáme výsevní plochy. Bulvy jsou křehčí a šťavnaté při časté zálivce. V červenci je optimální doba pro výsevy k zimnímu uskladnění. Pěstovat ji ovšem můžeme již zjara, sklízí se pak v červnu. Podzimní odrůdy vyséváme po sklizni raných zelenin a obilovin. Na půdu neklade zvláštní nároky, dobře se pěstuje i v chladnějších oblastech. Příznivá je i vyšší vzdušná vlhkost. Vodnice snáší podzimní mrazíky až do -7 až -8 °C. Seje se do řádků 20 až 40 cm, vzdálenost v řádku u raných odrůd 6 až 8 cm, u pozdních 12 až 20 cm. Na zahrádce ji můžeme vysévat i do řádků nahrůbkovaných pozdních brambor.
Pór zimní
PÓR vysazujeme na konečné pěstební záhony ve sponu 20 až 25 cm v době, kdy je silný jako tužka. Příliš dlouhé listy, které se při přesazování ohýbají až k zemi, zkrátíme. Za sucha velmi prospívá závlaha. Pór můžeme sázet do rýhy hluboké asi 7 cm, do dna, kde uděláme jamky sázecím kolíkem, tím dosáhneme kvalitní vybělené kořenové části. Když nemáme možnost ihned vysazovat do takto hlubokých rýh, můžeme zhruba za měsíc kolem každé rostlinky dát manžetu asi 15 cm z tvrdého papíru, která zastíní část rostliny a dojde k žádoucímu vybělení.
Okrasná zahrada v červenci
- Pravidelně sečeme a zaléváme trávník, podle potřeby ho uválíme.
- Vybereme veškeré zbylé zatažené cibuloviny a hlíznaté květiny. Uložíme na chráněné suché a chladné místo. Vyřadíme veškeré nemocné jedince.
- Sestřiháváme průběžně odkvetlé květy a květenství, ponecháváme je pouze tam, kde potřebujeme získat osivo.
- Sklízíme květy na řez.
- Přihnojíme růže plným hnojivem.
- Stříháme živé ploty ze stálezelených dřevin a jehličnanů, především u druhů, kde dochází při zimním řezu ke hnědnutí jehličí (např. túje).
- Přepichujeme dvouletky vyseté v červnu a karafiáty z květnových výsevů, pokračujeme s výsevy dvouletek a trvalek.
- Vysoké květiny, např. mečíky, Jiřinky, vyvazujeme, velké trsy fixujeme např. do kruhů.
- Řízkujeme růže a vřesovištní rostliny.
- Podle potřeby zavlažujeme celou okrasnou zahradu, přihnojujeme především fosforečnými a draselnými hnojivy, aby se podpořilo kvetení a vyzrávání.
Přesazujeme kosatce
Od poloviny července do poloviny srpna nastupuje období, kdy můžeme kosatce přesazovat. Odrůdy kosatců Iris x barbata ponecháváme na stanovišti tři až čtyři roky. Starší výsadby vyjmeme, oddenky rozdělíme, odumřelé části odstraníme, listy sestřihneme na polovinu a přesadíme na nové stanoviště. Kořeny nezkracujeme. Oddenky podsypeme hrstí písku, jejich kořeny rozdělíme do stran a přihrneme zeminu. Horní část oddenku zůstane nad povrchem půdy.
Vlčí boby
Lupiny (Lupinus x hybridus) kvetou od června do srpna. V sortimentu jsou kultivary v pestrých barvách od bílé přes žlutou až po červenou, růžovou, fialovou a modrou. Moderní odrůdy se vysazují na rabata a trvalkové záhony. Nejlépe prospívají v neutrální až mírně kyselé půdě. Odkvetlá květenství hluboko seřízneme ihned po odkvětu. Zajistíme tak další květy během podzimu.
Trávník v červenci
Potřebuje v delších obdobích sucha pravidelnou zálivku. Po suchém a hnědém trávníku nechodíme, snadno se poničí zbylá tráva. Ušlapané trávníky musíme provzdušnit a následně zalít. Proti dvouděložným plevelům, nejčastěji sedmikrásce a pampelišce se používají herbicidy. Nepoužíváme je za dlouhotrvajícího sucha ani před deštěm, účinek se výrazně snižuje.
Cibuloviny v červenci
Vysazujeme cibuloviny kvetoucí na podzim, většinou to jsou šafrány a lužanka (Sternbergia). Léto je také ideálním obdobím pro přípravu sortimentu budoucích jarních cibulovin. Zjistíme, které můžeme použít z vlastních zásob a rozvrhneme si nákup dalších cibulí pro podzimní výsadbu.
Výsev macešek
V červenci je čas na výsev macešek pro jarní kvetení. Osivo vyséváme nejlépe do studeného pařeniště a nenecháme půdu přeschnout. Po vzejití semenáčky rozsadíme na vzdálenost 6 cm. Během září rostliny vysadíme na stanoviště nebo do truhlíku k přezimování.
Ochrana rostlin v červenci
- Ošetřujeme proti obaleči švestkovému, původci „červivosti“ švestek a ostatních slivoní.
- Důsledně sledujeme napadení ovocných dřevin mšicemi a podle potřeby provádíme ochranu.
- Podle potřeby pokračujeme v zásazích proti strupovitosti jabloní a hrušek.
- V oblastech s pravidelným výskytem ošetřujeme proti hnědnutí listů meruněk.
- Pomocí měďnatých přípravků ošetřujeme ořešáky proti bakteriální skvrnitosti a proti antraknóze.
- Po sklizni jahod zasahujeme proti bílé a fialové skvrnitosti a podle potřeby i proti roztočíku jahodníkovému.
- Mladé rostliny brukvovité zeleniny chráníme pomocí netkaných textilií proti plodomorce zelné.
- V případě, že brukvovitá zelenina je opět silně napadena molicí vlašťovičníkovou, provedeme potřebné ošetření. Největší škody jsou způsobovány na růžičkové kapustě.
- Za deštivého počasí začneme s ochranou celeru měďnatými přípravky proti septoriové skvrnitosti.
- Podle potřeby ošetříme petržel a výjimečně i mrkev proti padlí.
- Okurky ošetřujeme podle signalizace proti plísni okurkové a podle potřeby i proti padlí.
- V teplejších oblastech začínáme ošetřovat vinnou révu proti plísni šedé (botrytidě) a podle potřeby i proti obalečům.
- Pokračujeme v ochraně proti plísni révové a proti padlí révovému.
- U skleníkových a pokojových kultur podle potřeby provádíme ochranu proti mšicím, molicím, sviluškám, popř. i proti třásněnkám.
- Celoročně bedlivě sledujeme a prohlížíme všechny okrasné rostliny (venkovní i pokojové) a podle potřeby zasahujeme proti správně určeným škodlivým organizmům.
I OŘEŠÁKY MAJÍ SVÉ PROBLÉMY
Zejména v loňském roce byly listy, letorosty a plody ořešáku vlašského (královského) silně poškozeny. Největší podíl na tom měla bakteriální skvrnitost ořešáku (Xanthomonas juglandis) a hnědnutí listů (antraknóza) ořešáku (Gnomonia leptostylla). I když původci jsou zcela odlišní (bakterie a houba), příznaky bývají často zaměnitelné a zejména pak ochrana je proti oběma značně podobná. Preventivní ochranou je důsledný a včasný sběr a likvidace spadlého napadeného listí. Před výskytem chorob je možné ošetřit Kuprikolem 50 nebo Championem 50 WP. Účinek je však omezený a taktéž praktické ošetření vzrostlých stromů je víceméně jen iluzorní. Kromě těchto dvou chorob se na poškození listů a plodů podílí i roztoč vlnovník ořešákový (Eriophyes erineus). I když poškození na prvý pohled bývá výrazné, skutečné škody jsou minimální a praktický význam mají snad jen v ovocných školkách. Výskyt tohoto vlnovníka může omezovat dravý roztoč Typhlodromus pyri, kterého je i u nás možné získat u specializovaných firem.
JAHODNÍK PO SKLIZNÍ POTŘEBUJE OCHRANU
Významným termínem pro ochranu jahodníku je období po sklizni. Každopádně všechny porosty starší než tři roky by měly být zlikvidovány a nové porosty by měly být založeny ze zdravých sazenic, které pocházejí z uznaných porostů. Mladší porosty ponecháváme jen tehdy, jsou-li zdravé nebo jen velmi slabě napadeny chorobami nebo škůdci. Jsou-li rostliny napadeny bílou nebo fialovou skvrnitosti listů jahodníku (Mycosphaerella fragariae a Diplocarpon earliana), je vhodné rostliny bezprostředně po sklizni posekat a listy zlikvidovat. Po tomto zákroku je vhodné ošetřit měďnatými přípravky nebo přípravky Dithane DG nebo Novozir MN 80. Posečení natě jahodníku po sklizni je účinné i proti některým dalším chorobám a škůdcům, z nichž je závažný zejména roztočík jahodníkový (Tarsonemus fragariae). Zde by však vždy měla být provedena následná chemická ochrana (Basudin 600 EW, Diazinon 60 EC nebo Sumithion Super) a to tím způsobem, že se pod velkým tlakem ošetřují především srdéčka rostlin. Podle potřeby je toto ošetření možné zopakovat v následujícím roce na jaře, avšak nejpozději do doby začátku tvorby poupat.
Přečetli jste članek, teď ji můžete ohodnotit: