Betonový obrubník
K čemu jsou vlastně palisády z betonu dobré? Není to při zakládání zahrady jen práce navíc, nebo dokonce zbytečná investice, která jen odčerpá z rodinného rozpočtu peníze? Žádné pochybnosti! Správně zvolená barevná kombinace záhonové obruby zahradu jednoznačně zkrášlí, ale to není všechno. Za svou námahu a peníze získáte mnohem víc než „jen“ další okrasný doplněk. Záhonové obruby jsou především praktický prvek, protože vám dokážou ušetřit spoustu práce. Každé rozhraní ploch je totiž „rizikovým místem“. Může se tu rozrůstat plevel, přesypávat kůra, štěrk nebo jiná nastýlka z jedné plochy do druhé. Navíc pokud záhon sousedí s trávníkem, může do něj prorůstat tráva a naopak do trávníku zase houževnaté trvalky. Z tohoto pohledu je i větší jednorázová investice výhodnější než každoroční náklady na postřiky proti plevelům či hodiny strávené na kolenou při čištění okraje záhonů.
Jednoznačně nejtrvanlivější, ale i nejdražší jsou obruby vyrobené z ušlechtilého betonu. Většinou jsou součástí celého výrobního programu jednotlivých prvků, které se v zahradě využijí na stavbu zpevněných ploch, zídek, zvýšených záhonů a na oddělenízáhonů. Výrobci udávají jejich přesné rozměry, takže si můžete vybrat doslova na míru a vypočítat počet potřebných kusů. Nejpopulárnější jsou palisády kruhovitého a polokruhovitého průřezu. Jejich různá výška zaručí, že si vyberete i v případě pozemku na svahu či nerovného terénu. Palisády najdete i s čtvercovým průřezem se zaoblenými hranami a v průřezu mnohoúhelníku. Nezapomínejte však, že tento typ řešení vyžaduje pevný betonový základ, do něhož paty palisád zabetonujete. Chcete-li se vyhnout náročným stavebním úpravám, je tu i další možnost nabízející stejný efekt.
Klasické cihly
Případně jejich napodobeniny z hladkého barveného betonu. Velmi populární jsou „cihly“ z vibrolisovaného betonu a v moderních barevných provedeních. Kromě terako-ty mezi nimi najdete i druhy zbarvené od oranžové až po hnědou s odstíny nepálené hlíny. , Z nich vybudujete stylovou obrubu i bez zdění. Použít můžete samozřejmě i cihly klasické, či dokonce využít cihly, které výhodně koupíte ze staveniště. Jejich opotřebovaný vzhled vás nemusí trápit, právě naopak. Získáte tím ještě něco navíc. Otlučené cihly mají totiž tu správnou patinu a vytvoříte z nich skutečně pěknou obrubu. Oblíbené napodobeniny cihel z vibrolisovaného betonu se z téhož důvodu nechávají ve velkých bubnech otloukat jedna o druhou. Mají potom otlučené hrany a nerovný povrch, čímž vyvolávají dojem, že jsou starší než ve skutečnosti. Klasické cihly se stejně jako jejich napodobeniny prodávají v různých barevných provedeních, ale klasická cihlová červená záhonové obrubě sluší nejvíc.
Dřevěné prvky
Pokud jsou pro vás cihly časově náročným řešením, zkuste obruby z dřevěných prvků. Nejčastěji se vyrábějí ve dvoumetrových pásech z palisád půlkruhového průřezu. Není to však jediná možnost, můžete koupit i krátké pevné prvky vysoké jen 10 či 15 centimetrů, nebo můžete obrubu záhonu vytvořit z jednotlivých dřevěných palisád. I Dřevo jako přírodní materiál do zahrady I patří a vynikne i jako obruba záhonu. Rozhodnete-li se pro ně, nezapomínejte na jeho důkladné ošetření proti zemní vlhkosti. Ne všechny dřevěné prvky totiž koupíte už ošetřené. Někdy mají jen základní nátěr, protože každá úprava jejich cenu zvyšuje. Jestliže se tedy o trvanlivost dřevěné obruby nepostaráte sami, musíte počítat s tím, že její životnost bude jen tři až čtyři roky.
Plastový obrubník
Koupíte je v každém zahradním centru a vydrží mnohem déle než dřevěné. Musíte je však „utopit“ na úroveň terénu, protože jinak mohou při kontaktu se sekačkou popraskat. V případě plastové obruby jde spíše o praktické řešení než o dekorační či kombinované. Proto se vyrábějí ve dvou barvách – zelené, aby plast splynul s trávníkem, nebo tmavě hnědé, aby zase splynul s nastýlkou z dřevěné kůry na záhonech. Podle výšky plastové obruby vytvoříte dostatečně hlubokou zábranu proti prorůstání trávníku či trvalek i pod úrovníterénu. Protože tento typ obruby není navenek příliš vidět, je výhodné toto řešení kombinovat ještě s obrubou z dlažebních kostek. Ty je třeba klást těsně k plastové obrubě na straně trávníku. Po něm pak můžete při sekání bez obav přejíždět kolečkem
sekačky, protože šířka dlažebních kostech zaručuje dostatečnou vzdálenost nožů sekačky od plastových prvků.
Zdroj: časopis flora
Přečetli jste članek, teď ji můžete ohodnotit: