Nejen v sadech, ale i v rozptýlené vzrostlé zeleni lze na mnoha místech spatřit proschlé větve nebo suché stromy. Příčiny mohou být různé a je možno je uspořádat následovně:
- zanedbanost a nedůslednost majitelů spojená s letargií k zeleni v době nepříliš vzdálené;
- důsledek extrémních mrazů v dané oblasti;
- nedostatek vláhy, resp. sucho předcházejících let;
- rozšíření škůdců (přemnožení hmyzu);
- výskyt houbových chorob na oslabeném stromě;
- působení imisí;
- odumření stromu stářím.
Zahrádkář se pak rozhoduje, zda by nebylo žádoucí pořídit si řetězovou pilu a odstranit suché větve a stromy. Pokud usoudí, že pilu využije i pro jiné práce (v lese, při rekreačních objektech apod.), potom už si položí otázku, jakou pilu si má pořídit.
Výrobci pil během posledního desetiletí dosáhli uspokojivé technické úrovně, nicméně přenosná řetězová pila se zážehovým motorem je svým charakterem nebezpečným a v určitých podmínkách i zdraví škodlivým nástrojem. I když je princip práce dvoudobého motoru zajímavý, pro uživatele je mnohem důležitější porozumět funkci některých dílů (viz obr.). Díky rozšiřující se nabídce na našem trhu není pak snadné zvolit nejvhodnější typ i proto, že evropští výrobci vsadili v posledním období na mnohostrannost využití jednotlivých typů. Na našem trhu se zatím uplatnilo již svovky firem a přes 100 typů přenosných řetězových pil.
Pro práci v sadu a zahradě bychom měli dbát na následující potřebné parametry pily:
- pila se spalovacím motorem je vhodnější a oblíbenější než pila s elektrickým motorem;
- na výkon motoru působí tolik faktorů, že tento výkon je pro nás pouze orientační.
Pro naše potřeby postačují pily v kategorii lehké, výkon 2-3 kW, hmotnost do 6 kg, řezná délka lišt 30-35 cm bohatě postačuje na rozřezání kmene o průměru 60 cm;
– částečné skrytí tlumiče výfuku; ten se může zahřát až na 400 °C a náhodný dotek by mohl způsobit popáleninu a současně zvyšuje možnost vznícení suchého materiálu v blízkosti výfuku.
Při předvádění v prodejnách je velká chuť pilu vyzkoušet ihned při skutečném řezání. Mnohem lepší je prostudovat si předem v prospektu technická data, seznámit se s ovládacími prvky, jaké palivo a mazací olej používat, jak pilu startovat a seřizovat.
Při vlastním zkoušení je třeba se zaměřit i na subjektivní pocity: zda má pila nízké vibrace, pravidelný a nenárazový chod motoru i ve vysokých otáčkách, vyváženost a „padnutí do rukou“. Pro přenášení je již běžně dodáván ochranný kryt lišty.
Na údržbu pily je potřebné speciální nářadí. Nástrčkový klíč na svíčku a utahování matic na krytu lišty je pevně spojen se šroubovákem pro napínání řetězu a hovorově se mu říká kom-biklíč. Dále maznici na mazání vodícího kolečka na vrcholu lišty a nářadí na ostření řetězu. Z náhradních dílů je obvykle doporučováno si obstarat již při koupi řetězové pily následující: zapalovací svíčku, filtr, startovací lanko, náhradní řetěz. Červený kanystr ze speciální umělé hmoty, vyvinutý právě pro pily, je rovněž velmi vhodný.
Ke znakům moderních a z hlediska bezpečnosti obsluhy vhodných pil zejména náleží:
- – povinné vybavení brzdou řetězu (či jiným v budoucnu vhodným jištěním zpětného vrhu);
- – vyvážený systém gumokovových silentbloků, u některých značek i v kombinaci s ocelovými pružinami se snahou o co nejmenší vibrace;
- – blokování páčky plynu ve formě bezpečnostní pojistky proti nekontrolovanému přidání plynu;
- – zachycovač řetězu, jako ochrana proti zpětnému úderu málokdy roztrženého řetězu;
- – regulovatelné vyhřívané rukojeti (nejčastěji přední rukojeť) k oteplování rukavic a rukou, snižující možnost poruch jejich pro-krvení.
Komerčně je již využíván i katalyzátor výfukových plynů. Tento redukuje podíl uhlovodíků ve výfuku až o 70-60 % a jedovatých uhelnatých látek až o 20 %. Pro samotnou obsluhu i pro životní prostředí má katalyzátor nezanedbatelný význam, i přes zvýšenou cenu o téměř 200 DM.
Některé přenosné řetězové pily se spalovacím motorem jsou vybaveny mikroprocesory, které určují např. optimální čas zapalování v závislosti na provozním zatížení pily. Otáčky, které jsou závislé na výkonu optimalizují volnoběh a vysoké otáčky. Motor s tímto opatřením nemůže být přetížen. Neméně důležité je snížení spotřeby benzínové směsi. Pro nás ale tato pila znamená prozaickou skutečnost, neboť je na našem trhu oproti jiným – tak jako tak drahým – ještě asi o 2000 Kč dražší.
Pro odřezávání suchých větví, kácení suchých a při rekonstrukcích nevhodných stromů bychom mohli volit z následujících kategorií pil:
- – hobby pro volný čas a sporadické využití
- – farmářské pro venkov a příležitostné využití
- – profi pro les a plné využití
Rozdělení není přesně ohraničené, např. farmářské typy pil koncernu Elektrolux se často využívají v lesnatých oblastech Skandinávie; rozšiřující se řada univerzálních pil McCulloch může krýt i veškerou práci na lesních majetcích.
Při rozhodování o té které značce a typu pily lze stanovit následující desatero:
1. Vysoká spolehlivost a z ní také plynoucí bezpečnost provozu i obsluhy.
2. Pila musí projít zkouškami v české zkušebně zemědělských a lesnických strojů (prodejci uvedené znají)
3. Musí obsahovat určené bezpečnostní prvky dané vyhl. č. 42/85 Sb., resp. bude muset vy-
hovovat novému připravovanému předpisu ČÚBP v roce 1993.
4. Řezná garnitura z nejkvalitnějších materiálů umožňující výměnu různých řezacích komponentů od různých firem
5. Pohodlné a pro okolí (půdu) bezztrátové doplňování PHM
6. Používání odrušených zapalovacích svíček
7. Vyznačení hodnot opotřebení přímo na článcích řetězů
8. Přijatelná cena
9. Blízký servis a firemní poradenství
10. Možnost absolvovat přes prodejce alespoň základní kurz obsluhy např. u firemního vzdělávacího zařízení Farm Křtiny i s akreditací ministerstva školství pro celostátní působnost
Obsluha přenosné řetězové pity musí mít u sebe vždy obvazový balíček první pomoci. Každému nechť je přáno, aby ho při provozu pily nemusel použít.
Přečetli jste članek, teď ji můžete ohodnotit: