Petúnie stále jednou z nejoblíbenějších letniček používaných pro výsadby okenních truhlíků i na záhony.
Petúnie pochází z jižní Ameriky. Je popsána řada botanických druhů a dodnes je občas nalezen druh nový. Botanické druhy petúnií byly v zahradách pěstovány již v první polovině minulého století. Složitým křížením těchto druhů vznikla Petunia hybrida, tedy současný typ petúnie. Dnes nabízejí semenářské firmy rozsáhlý sortiment odrůd nejrůznějších barevných odstínů, lišících se ve velikosti květu a jeho plnosti, vzrůstu, ranosti, odolnosti vůči extremnímu počasí a dalším vlivům.
Odrůdy petúnií
Odrůdy petúnií, které si mohl milovník květin zakoupit na začátku tohoto století se podstatně lišily od odrůd současných. Byly vhodné pouze do chráněných poloh, dorůstaly výšky 60 cm a výše. Barevné spektrum bylo podstatně užší, zahrnovalo růžové odstíny, bílou, purpurově červenou a fialovou.
Žádanou specialitou byly odrůdy Petunia superbissima, které budily nadšení velikým květem (12 cm), ale bohužel dorůstaly výšky až 80 cm a rostliny byly velmi málo košaté. Dodnes se v čs. sortimentu udržely odrůdy Rosea, Vínově červená, Tmavě purpurová, další odrůdy například Alborosea, Intus aurea, Měděná skvrnitá jsou dnes již zapomenuty.
Snahou šlechtitelů květin bylo nabídnout zákazníkům nízké, košaté odrůdy petúnií. Tak vznikly odrůdy jako například Karkulka, Růžová vločka, Krajkový závoj. Zvláštností byly pl-nokvěté petúnie Pozdrav z Jaroměře, Rubra, Růžový zákrsek a další.
Přelom ve šlechtění petúnií byl nástup hybridních odrůd v padesátých letech. Tyto odrůdy se vyznačovaly zvýšenou odolností proti klimatickým vlivům, dobře rostly a bohatě kvetly. Na trh byly uvedeny kultivary s dosud nevídanou barvou – šarlatově červenou a lososovou, později i žlutokvěté odrůdy.
Šlechtěním petúnií a výrobou jejich osiv se ve světě zabývá řada významných firem například japonská firma Sakata, americké firmy Pan American Seed, Goldsmith a v Holandsku Sluis and Groot. V České republice šlechtí petúnie již od třicátých let firma Černý.
Nabídka odrůd je víc než pestrá. Většinu odrůd, které nalezneme v moderních sortimentech lze zařadit do těchto tří skupin:
PETUNIA HYBRIDA MULTIFLORA
Odrůdy dorůstají výšky asi 30-35 cm, jsou bohatě větvené, bohatě kvetou středně velkými květy (5,5-6,5 cm). Jsou obzvláště vhodné na záhony, do truhlíků i mís, rychle nakvétají po poškození květů deštěm. V čs. sortimentu zastupují tuto skupinu odrůdy s dívčími jmény jako Angelika F-1, Marika F-1, Henrietta F-1 a další.
PETUNIA HYBRIDA GRANDIFLORA
Odrůdy dorůstají výšky asi 35-45 cm, bohatě kvetou velkými květy (7-10 cm). Pro svoji menší odolnost vůči omoknutí jsou zvlášť vhodné do chráněných po-
loh. Z odrůd čs. sortimentu jsou to například Láska F-1, Touha F-1, Úsměv F-1. Ze zahraničních odrůd jsou u nás běžně dostupné odrůdy skupiny Flash F-1 a Elek-traF-1.
PETUNIA HYBRIDA PENDULA
Převislé odrůdy určené pro pěstování do vyvýšených truhlíků a mís, kde vynikne jejich převislý charakter. Z čs. sortimentu je to bíle kvetoucí odrůda Lavina F-1.
Většina milovníků květin spěchá v květnu ke svému zahradníkovi, aby nakoupila sazenice petúnií s prvním květem.
Někteří zahrádkáři dávají přednost pěstování petúnií ze semen. Protože má petúnie poměrně drobné semeno (v gramu je 4-7 tisíc semen, 0,1 g postačí na dopěstování 200 rostlin) zásobují potom sadbou všechny své známé. I v amatérských podmínkách lze vypěstovat rostliny ze semen když dodržíme některé zásady. Vyséváme do substrátu koncem ledna a v únoru. Semena nezasypává-me, pouze je přitlačíme, aby přilnula k povrchu zeminy a opatrně rosíme. Optimální teplota je 18-20 °C. Semena klíčí 8-12 dnů. Po vyklíčení snížíme teplotu na 15 C a výsevní misku umístíme na světlé místo. Předejdeme tím padání klíčních rostlin. Když rostliny vytvoří první dva pravé listy začneme s přepichováním. Do truhlíku o rozměrech 30 x 60 cm přepichu-jeme asi 200 rostlin. Po zakořenění, které se projeví opětovným růstem rostlin, můžeme umístit truhlíky v chladnějším skleníku. Od konce března sázíme rostliny do květináčů o průměru 9 cm, které umístíme do skleníku na policích nebo zapouštíme do poloteplého pařeniště. Po prokořenění přesazujeme na konečné stanoviště.
Má-li vaše okno po celé léto svítit barevnými květy petúnií, musíte pro výsadbu vybrat vhodně stanoviště. Petúnie miluje slunce. Dále je třeba pro výsadbu použít truhlíky s dostatečným množstvím zeminy. Po výsadbě zaléváme opatrně, neboť petúnie je citlivá na přelití. Také hnojit je třeba pravidelně. Přihnojujeme jednou za 7-14 dní plným hnojivem.
Pak už zbývá se jen na chvilku zastavit a potěšit se rozkvetlou krásou petúnií, dokonalou formou květů a nasát jemnou vůni, která za teplých dnů stoupá z rostlin.
Přečetli jste članek, teď ji můžete ohodnotit: