Míchání (kombinování přípravků na ochranu rostlin (pesticidů) může uživatelům usnadnit práci a ušetřit čas, a proto jsou poměrně časté dotazy zahrádkářů na toto téma. Starší zahrádkáři si přitom stěžují i na to, že v současnosti již nejsou publikovány „míchací tabulky“, které byly běžně známy v minulosti. Tyto tabulky však byly vždy nepřesné a každý jejich autor měl na míchání jiný názor. Přitom mohly být sestavovány jedině v době, kdy zahrádkáři neměli k dispozici více než 20 pesticidů. V současné době, kdy pro zahrádkáře jsou přístupny prakticky všechny u nás registrované přípravky (snad jen s výjimkou tzv. zvlášť nebezpečných jedů) a těch je více než 600, je nemožné, aby někdo všechny možné varianty míchání hodnověrně odzkoušel nebo je doporučil, nebo zamítl bez seriózního odzkoušení. Při míchání dvou nebo více přípravků může docházet nejen k nežádoucím změnám jejich fyzikálních vlastností, ale především ke změnám v biologické účinnosti. Jejich účinnost ve směsích se nemusí navzájem ovlivňovat (tzv. aditivní účinek), ale může se zvyšovat (synergický účinek) nebo i snižovat (antagonistický účinek), a to buď všech pesticidů použitých v kombinaci, nebo jen některých. Kromě toho se v kombinovaných postřicích často zvyšuje nebezpečí poškození rostlin (tzv. fytotoxicita), ale může se měnit i rychlost odbourávání zbytků (reziduí) přípravků v rostlinách, a tím se i podstatně měnit jejich hygienické a toxikologické vlastnosti. Skutečně ověřené a pro praktické použití vhodné kombinace již výrobci sami dodávají na trh ve formě směsných přípravků. Jestliže některý přípravek je možné míchat s jiným a přitom je to i účelné z hlediska praktické použitelnosti, pak toto je uvedeno na etiketách obalů. Ve všech ostatních případech se doporučuje potřebnou kombinaci nejprve odzkoušet na omezené ploše nebo omezeném množství rostlin a až na základě výsledku tohoto ověření ji použít ve větším měřítku.
Příprava postřikové jíchy
Před každým mícháním přípravků je třeba znát obecné zásady přípravy postřikových jích (kapalin). Postřikové jíchy připravujeme zásadně až před postřikem a nikdy ne do zásoby, neboť ve zředěném stavu se velmi rychle snižuje jejich účinnost. Postřikové jíchy připravujeme jen tolik, kolik ji spotřebujeme. Tím se vyhneme velmi problematické likvidaci zbylých postřikových kapalin. Pro přípravu postřikových jích a zejména v případech kombinovaných jích, používáme přednostně měkkou vodu. Jestliže připravujeme suspenzní postřikovou jíchu, tzn. že přípravek je ve formě smáčitelného prášku (přípravky většinou označené jako WP) nebo sus-penzního koncentrátu (např. s označením FLO, SC, FL, FW), smícháme potřebné množství přípravku v menším množství vody (asi 1:3) v pomocné nádobě na řídkou kašičku a tuto přes sítko nalijeme do postřikovače naplněného asi polovinou potřebného množství vody. Teprve potom doplníme postřikovač na požadované množství a to tak, že touto doplňující vodou současně oplachujeme sítko, pomocnou nádobku i případné další nářadí (např. lžičku, nálevku apod.). Před vlastním postřikem vše důkladně promícháme. V případě přípravy emulzní postřikové jíchy, tzn., že přípravek je ve formě emulgovatelného kapalného koncentrátu (nejčastější označení je EC), odměřené množství přípravku nalijeme do postřikovače částečně naplněného vodou a za stálého míchání doplníme vodou na požadované množství. Touto vodou opět myjeme použité nářadí nebo s ní i vypláchneme prázdné nádobky od přípravků.
Míchání pesticidů
Pro případné míchání pesticidů platí též některá základní pravidla. Kombinace více než dvou různých přípravků jsou většinou již značně rizikové. Větší riziko je při míchání přípravku suspenzní-ho s emulzním než dvou přípravků emulzních nebo dvou suspenzních. Při míchání pesticidů se nikdy nesmějí vzájemně míchat koncentrované přípravky, ale jen jejich jíchy, tzn. zředěné vodou. Připravujeme-li kombinaci dvou emulzních přípravků, rozmícháme nejprve jeden na kašičku, vlijeme do předem vodou částečně naplněného postřikovače, přidáme další vodu, promícháme, obdobným způsobem vmícháme i přípravek druhý a nakonec postřikovač doplníme vodou na požadované množství. Při míchání dvou emulzních přípravků postupujeme obdobně, pouze nepřipravujeme kašičky. Potře-bujeme-li smíchat dva přípravky, z nichž jeden je emulzní a druhý suspenzní, nejprve přímo v postřikovači naplněném z části vodou rozmícháme emulzní přípravek, dolijeme dalším množstvím vody a do toho pak přidáme práš-kovitý přípravek rozmíchaný na kašičku a teprve potom dolijeme vodu na požadované množství a řádně vše promícháme.
Všechno co platí o možnostech míchání pesticidů mezi sebou, platí i o možnostech míchání pesticidů s hnojivy pro listovou aplikaci.
Přečetli jste članek, teď ji můžete ohodnotit: