Listy některých odrůd jabloní začínají v létě náhle „rezavět“ a stáčejí se skoro do trubičky. Nejčastěji se rez vyskytuje na mladých stromech v zahradách i ve školkách. Napadené stromy trpí předčasným opadem plodů, ovoce nedozrává a oslabené stromy v zimě snadno namrzají.
Původcem napadení jsou housenky molověnky hnědé – Smaethis pariana, motýlka
z čeledi molověnkovitých (Glyphipterygidae). Rezavění listů způsobuje žír housenek, které listy ze spodní i svrchní strany skeletují. Později se listy stáčejí a uvnitř vzniklé trubičky se housenky skrývají. Napadené listy rychleji hnědnou, jejich nervatura se zbarvuje rezavě červeně a silně napadené stromy jsou jako spálené. Housenky jsou velmi pohyblivé a při vyrušení sebou prudce mrskají a snaží se po vláknech spustit k zemi. Dospělé housenky přelézají na nepoškozené listy a na nich se kuklí v bílých zámotcích. Po několika dnech pak z kukly vyletuje dospělý motýlek.
Dospělci jsou nenápadně zbarvení, velmi čilí. Za slunečných dnů poletují klikatým letem okolo korun jabloní a často usedají na nejrůznější květy. V našich podmínkách má molověnka obvykle dvě generace do roka. Nejčastěji přezimují kukly nebo dospělci podzimní generace. V přírodě se objevují v květnu, koncem června poletují dospělci první generace a v srpnu a září dospělci druhé (podzimní) generace.
Speciální opatření se proti molověnce hnědé nedělají. Nebezpečí masového napadení by měl zabránit kvalitní předjarní postřik.
Přečetli jste članek, teď ji můžete ohodnotit: