Blog vše o zahradě

Podrobněji o narcisech

Málokterý zahrádkář asi ví, že již existuje víc než jedenáct tisíc odrůd různých druhů narcisů a každý rok přibývá k tomuto počtu z velkých šlechtitelských narcisových farem v zahraničí několik desítek nových odrůd. Zejména v Anglii, Holandsku, Severním Irsku, Austrálii i na Novém Zélandě a v USA přicházejí na trh s mnoha novými odrůdami a přiznejme si, že neustále hezčími a vyhledávanějšími ale na naše poměry i drahými. Zvolit správný klíč k jejich určování bylo vždy nesmírně těžké a neustále byl vylepšován. Posledním zásahem do určování narcisů podle určitého systémového klíče byl návrh Dr. Torna Throckmortona z Americké společnosti pěstitelů narcisů (American Daffodil Society), který v roce 1980 převzala, až do té doby trochu konzervativní Anglická královská společnost (The Royal Horticultural Society) používané pod značkou RHS.

Všechny narcisy jsou rozděleny celkem do dvanácti skupin a jsou označovány arabskými číslicemi postupně od 1 do 12.

ROZDĚLENÍ narcisů do skupin a jejich tvary:

1. skupina – trubkové narcisy:

Odrůdy této skupiny jsou převážně rané, mají vždy jeden květ na stonku a trubku stejně dlouhou nebo delší než jsou okvětní lístky.

trubkové narcisy

2. skupina – narcisy s velkou pakorunkou:

Odrůdy mají pouze jeden květ na stonku a pakorunku, popřípadě trubku, vždy delší než je jedna třetina délky okvětních lístků, ale kratší než celé okvětní lístky. Je to nejpočetnější skupina ze všech narcisů, zahrnující druhy s pakorunkami nejrozmanitějších forem.

narcisy s velkou pakorunkou

3. skupina – narcisy s malou pakorunkou:

Odrůdy této skupiny mají pouze jeden květ na stonku a pakorunku kratší než je jedna třetina délky okvětních lístků.

narcisy s malou pakorunkou

4. skupina – plnokvěté narcisy:

Všechny plnokvěté druhy i formy narcisů původních druhů, včetně vícekvětých plných narcisů, které byly dříve zařazovány mezi Tazetta narcisy, nebo jiných skupin.

plnokvěté narcisy

5. skupina – Triandrus narcisy:

Hybridy N. triandrus, u nichž jsou zřejmé znaky původních druhů. Jsou vícekvěté.

Triandrus narcisy

6. skupina – Cyclamineus narcisy:

Hybridy N. cyclamineus, které si zachovaly charakteristické znaky původního druhu. Mají vždy více nebo méně zpět stočené okvětní lístky.

Cyclamineus narcisy

7. skupina – Jonquilla narcisy:

Odrůdy z křížení s N. jonquilla, které si zachovaly typické znaky původního druhu. Jsou často vícekvěté a příjemně voní.

Jonquilla narcisy

8. skupina – Tazetta narcisy:

Mnohokvěté narcisy, pocházejí z křížení odrůd nebo druhů s N. tazetta. Jsou pozdnější a příjemně voní.

Tazetta narcisy

9. skupina – Poeticus narcisy:

Odrůdy narcisů s typickými znaky N. poeticus. Jsou vždy jednokvěté, pozdní a jemně voní.

Poeticus narcisy

10. skupina – původní druhy:

Do této skupiny narcisů patří všechny původní druhy a jejich formy.

11. skupina – narcisy s členěnou pakorunkou:

Do této skupiny patří všechny druhy narcisů, které mají květy s pakorunkami členěnými na šest základních částí. Toto členění musí zasahovat nejméně do jedné třetiny délky pakorunky.

12. skupina – ostatní druhy narcisů:

Do této nepočetné skupiny narcisů jsou zařazeny všechny narcisy, které nelze zařadit do žádné z předešlých skupin.

Toto rozdělení narcisů plně určuje jejich postavení a zařazení do skupin a je velmi přehledné.

Dalším problémem zůstává barevné označení narcisů, to je barevnost okvětních lístků a pa-korunky. Dělá se rovněž podle dohodnutého klíče a označuje se velkými písmeny abecedy:

W (white) = bílá, bělavá
G (green) = zelená
Y (yellow) = žlutá
P (pink) = růžová
O(orange) = oranžová
R (red) = červená

Mondragon 11Y-0/1973

Nejprve jsou označovány okvětní lístky, obvykle jedním písmenem, následuje pomlčka a jedno až tři písmena pro barvu pakorunky. To znamená, že trubkový narcis GOLDEN HARVEST je označován 1Y-Y, z čehož je patrno, že jde o narcis trubkový (sk. 1), zadní okvětí je barvy žluté (Y), a trubka je také žlutá (Y). V současné době šlechtění přináší odrůdy narcisů, jejichž okvětní lístky a pakorunky jsou v dvou i více barevných pruzích, a tak se setkáme u odrůdy „TANNHAUSER“ s označením 2Y-YYO a nebo u novinky „AMERICAN HERITAGE“

Dolly Mollinger 11W-OWO/1958