Okrasné zahrady francouzské Riviéry, zahrady a parky „mediteránu“, Lago Maggiore a Lago di Garde na severu Itálie, šlechtická sídla na Krymu a v Černomoří, oranžérie, doplňková mobilní zeleň v parcích… Tak by se daly charakterizovat oblasti pěstování a rozšíření rostlin, o kterých bude řeč. Okrasné zahrady a parky Středozemí -to není v žádném případě sadovnicko-architektonický termín, který by přesně vystihoval celkové řešení prostoru, dřevinnou a květinovou skladbu. Je to spíše motivace, která nás okouzluje krásou květů, zajímavým olistěním a celkovým habitem rostlin. Tradiční použití těchto rostlin je v zámeckých a lázeňských parcích, u budov nebo jako součást zeleně pěších zón. Rostoucí oblibě se těší na terasách rodinných domů, schodištích, balkónech a lodžiích.
Než se pěstitel rozhodne pro ten nebo onen druh, měl by znát aspoň přibližně nároky rostliny na slunce, zálivku, zeminu a především přezimová-ní. Stanoviště na přezimování by mělo být světlé a chladné. Vyšší teplota může nadělat větší škody než několik stupňů pod nulou, na které jsou stře-domořské rostliny zvyklé. Důležitými faktory pro pěstování jsou nejen světlo a stín, ale také vítr, déšť, teplota, vlhkost vzduchu apod. Tyto faktory se každým metrem dále od budovy podstatně mění. Například rostlina, která dobře kvete u zdi, nemusí nasadit na květ při jejím přemístění na vzdálenost 5-7 m od této zdi.
SVĚTLO
Pro většinu okrasných rostlin platí zásada: čím víc světla, tím lépe rostou a kvetou. Optimální je umístění u jižní a jihozápadní zdi, kam svítí slunce 10 až 12 hodin denně. Je tam také vyšší teplota a rostliny jsou chráněny před průvanem. Pokud jsou rostliny pěstovány v černých kontejnerech, je nebezpečí přehřátí kořenového balu. Výhodnější jsou proto nádoby dřevěné nebo terakotové.
Okrasné rostliny seznam
Zahradní rostliny s velmi vysokými světelnými nároky:
[Best_Wordpress_Gallery id=“7″ gal_title=“okrasne svet“]
Zahradní rostliny se středními světelnými nároky:
[Best_Wordpress_Gallery id=“8″ gal_title=“okrasne sredni svet“]
Zahradní rostliny rostoucí v polostínu a stínu:
[Best_Wordpress_Gallery id=“9″ gal_title=“okrasne stín“]
VÍTR
Pro většinu těchto rostlin jsou větrné a průvanové polohy nevhodné. V těchto místech je nižší teplota, zahradní rostliny je nutné z důvodu vyšší transpirace častěji zalévat. Vítr poškozuje listy zvláště u rodů: Abutilon, Lagerstroemia, Lantana, Helio-tropium, Plumbago…
SRÁŽKY
Mnohé uváděné zahradní rostliny pocházejí z míst, kde velkou část roku vůbec neprší. Pokud tyto venkovní rostliny vystavíme častým srážkám, dochází k hnědnutí i opadu poupat a květů (např. u rodů Lagerstroemia, Nerium, Plumbago). Déletrvající deště s vyššími teplotami podporují vznik houbových chorob. Naopak mnohým rostlinám, pocházejícím z jižní části Jižní Ameriky, z východní Asie nebo Nového Zélandu, vyšší vzdušná vlhkost a častější srážky plně vyhovují (rody Fuchsia,Camellia, Hebe, čel. Solanaceae).
TEPLOTA
Domovina většiny uváděných rostlin se vyznačuje vyššími ročními průměrnými teplotami, než má střední Evropa. Vyšší průměrná teplota má za následek urychlení a prodloužení kvetení u rostlin kvetoucích v létě a na podzim. Je-li na jaře a v létě chladné počasí, venkovní rostliny jako Nerium oleander, Lagerstroemia indica apod. nevykvetou a s malými poupaty je přenášíme na zimní stanoviště, kde poupata většinou odumírají. Zahradní rostliny rodu Cassia, Tibou-china otvírají květy i v zimním období při nižších teplotách. Teplota je důležitá i pro růst listů a výhonů. Z tohoto hlediska je rozdělujeme do dvou skupin:
- Okrasné rostliny pocházející z přímořského podnebí jsou přivyklé na chladnější, mírnější léta. Těmto druhům mohou dokonce v některých případech vysoké letní teploty škodit.
Abutilon, Agapanthus, Aucuba, Arbutus, Cestrum, Chamaerops, Choisya, Cordyline, Eríobotrya, Erythrina, Eucalyptus, Fuchsia, Jasmínům, Laurus, Nandina, Phormium, Pittosporum, Plumbago, Solanum, Trachelospermum, Trachycarpus, Viburnum tinus, Washingtonia, Yucca. - Okrasné rostliny teplotně velice náročné, u nás rostoucí pouze v klimaticky teplých oblastech. Bougainvillea, Caesalpinia, Callistemon, Cassia, Ceratonia, Citrus, Hibiscus rosa-sinensis, Lagerstroemia, Leonotis.
Na podzim se snižující se teplotou dochází k optimálnímu vyzrávání výhonů. Před přenesením na přezimovací stanoviště rostliny nezaléváme.