Polyetylénová fólie nebo netkaná textilie z polypropylénu jsou materiály, které se s úspěchem používají k nastýlání (mulčování) půdy. Vliv nastýlání různými materiály je příznivý pro celkový vývoj rostlin i pro udržení úrodnosti půdy. Projevuje se zejména ve zvýšené ranosti a výnosech pěstovaných zelenin. Mulčování se uplatňuje především v netradičním zahrádkaření.
Nastýlání fólií přispívá k ochraně životního prostředí. Je zjištěno, že z půdy kryté fólií se při deštích a při závlaze omezuje vyplavování živin do spodních vrstev půdy. Proto rostliny využívají lépe hnojiva a vzhledem ke sníženým ztrátám živin je možné dávky hnojiv omezit, aniž by byla ohrožena výše výnosů. Zkušenosti také ukazují, že rostliny pěstované s fóliovou nastýlkou méně trpí některými chorobami. To umožňuje výrazně snížit spotřebu přípravků na ochranu rostlin.
Důsledkem obou těchto vlivů je snížení množství použitých chemikálií, které se příznivě projeví na snížení reziduí v rostlinách, ale také na omezeném vymývání chemikálií do podzemních vod.
V oblastech intenzivního pěstování zeleniny, kde je nutno dostatečně hnojit, bývají se znečišťováním podzemních vod největší problémy. Ukazuje se, že omezení chemikálií, které je možné právě při nastýlání půdy fólií, bývá natolik výrazné, že podzemní vody nejsou ohroženy intenzívním pěstováním zeleniny. V Německu zelinářské stavovské organizace dokonce považují nastýlání fólií za jedinou možnost, jak zachovat pěstování zeleniny v oblastech s přísně sledovanou kvalitou podzemních vod.
O perspektivním významu mulčovacích fólií pro zahradnictví svědčí rozsáhlý vývoj fólií s novými vlastnostmi, který v zahraničí neustále probíhá. Existují reflexní fólie, které odrážejí světlo od půdy do porostu. Také jsou vyráběny kombinované fólie, které spojují příznivé vlastnosti dosavadních typů mulčovacích fólií. Tyto fólie jsou ze dvou vrstev, z nichž každá propouští jinou část světelného spektra. Výsledkem je spojení předností černé a průsvitné fólie ve fólii jediné – tepelně působící část záření proniká do půdy a ohřívá ji, zatímco asimilačně působící část spektra se od fólie odráží, takže je přístupná jen plodině nad fólií a ne plevelům pod ní.
Obecným problémem používání polyetylénových fólií, který také souvisí se životním prostředím, je jejich likvidace, protože spalování je nepřípustné. Řešením je sběr a recyklace, nebo výroba fólií z materiálů, které se dají spálit (např. z polypropylénu), nebo se přirozeně rozkládají.
Přečetli jste članek, teď ji můžete ohodnotit: