Cesty v zahradě jsou nutné všude tam, kde každodenně probíhá nějaká činnost. K tomu, abychom se mohli pohodlně a bezpečně pohybovat v zahradě, aniž bychom poškodili její vzhled, navrhujeme cesty a odpočívadla na zpevněných plochách.
Množství cest v zahradě omezujeme na minimum, nicméně bez cestiček a zpevněných ploch se v zahradě neobejdeme. Šířka, délka a provedení mohou být různé. Pěšiny ve volně uspořádané zahradě vedeme v přirozených obloucích. Nesnažíme se za každou cenu o pravidelné vedení. V obytné části zahrady můžeme použít i tzv. „náznakových cest“, šlapáků zapuštěných do trávníků. Vedením trasy můžeme opticky zahradu prodloužit či zkrátit.
VÝBĚR MATERIÁLU JE BOHATÝ
Pěšiny by měly vedle spojení důležitých míst celoročně zpřístupnit zahradu a nabídnout škálu zajímavých pohledů na různé zahradní partie. Cesty mohou být pískované, mlatové, cihlové,betonové,z betonových, keramických či oblázkových dlaždic nebo také z přírodního kamene. Od písku se dnes již upouští, protože se hůře udržuje a ani chůze pískem není nejbezpečnější. Hladký povrch betonových dlaždic působí v kompozici lehčeji, zatímco opracovaný kámen zdůrazňuje spíše jeho přirozenost. Strukturálně náročné dlažby cest z cihel či jiných prefabrikátů tvoří výrazné nebo zajímavé motivy zahrad. Kromě estetického hlediska by se nemělo zapomínat též na praktickou stránku bydlení, proto by konstrukce cesty měla umožnit příjezd nákladního auta k domu.
Pro vjezdy do garáží stačí zřídit betonové pásy o šířce 40 až 50 cm s roztečí odpovídající rozchodu kol auta. Betonové pásy můžeme nahradit jednotlivými dlaždicemi nebo přírodním kamenem, nejlépe ze všeho však vegetačními tvarovkami.
NEBRAŇTE SE PŘÍRODĚ!
Obecně však platí, že nejpohodlnější a nejpřirozenější je chůze po trávníku. Záleží na řadě okolností – půdních podmínkách, kvalitě trávníku a četnosti pohybu uživatelů v prostoru zahrady. Do míst, kam se ponejvíce chodí, můžeme místo souvislé dlažby použít „šlapáků“.
Rozumíme tím položení jednotlivých betonových dlaždic či plochých kamenů na vzdálenost 65 až 70 cm od středů nášlapných ploch. Kameny a dlaždice ukládáme tak, aby jejich horní hrana byla v úrov-
ni okolního terénu. Výškové srovnání kamenů provádíme buď podle šňůry nebo pomocí latě. Nášlápne plochy se nesmějí hýbat ani kolébat a konečné uložení je potřeba zkontrolovat vodováhou.
10 RAD PRO SPRÁVNÝ VÝBĚR DLAŽBY A BETONOVÝCH PRVKŮ:
- Ujasněte si koncepci zahrady, přičemž nezapomeňte na její běžné užívání.
- Nesnažte se napodobit sousedovu či jinou zahradu. Každá má být sama sebou.
- Při výběru zboží shlédněte přehlídku výrobků – využijte firemní expozice na některé z výstav nebo výstavního areálu.
- Vybírejte dodavatele, jehož nabídka je dostatečně bohatá. Použití průmyslové dlažby vhodné pro benzinovou pumpu je v zahradě estetickým zločinem.
- Dodavatele vybírejte podle sortimentu a komplexnosti služeb. Kvalitní poradenská služba, výstavní plocha, fotografické materiály a katalogy realizací, certifikovaný systém jakosti výroby (nejlépe dle ISO 9002), certifikovaná pevnost dlažby 60 MPa a dopravní zabezpečení dodávky musí být samozřejmostí.
- Při výběru materiálu sledujte kvalitu povrchu. Uzavřený povrch s minimální nasákavostí a rovnoměrný vzhled zhuštěného materiálu v lomu nebo řezu jsou zárukou, že materiál vlivem mrazů a nasáknuté vody nepopraská.
- V objednávce přesně specifikuje výrobek, dohodněte termín dodávky a způsob dopravy.
- Po dodávce zboží od realizační firmy si vždy ověřte, zda vám bylo dáno zboží od výrobce, kterého jste si vybrali. Zkušenosti podvedených zákazníků varují a vybraného výrobce zpravidla poškozují.
- Při pokládce betonových dlažeb zapomeňte na „zlaté české ruce“. Jde o fyzicky náročnou práci, při které nedostatek praktických zkušeností a nekvalitní nářadí znehodnotí sebelepší snahu.
- Technologie kladení betonové dlažby je náročná. Je třeba provádět hutnění podkladových vrstev i položené dlažby speciálním vibračním strojem. Proto raději pro pokládku využijte nabídky výrobce nebo specializované firmy.
zdroj: časopis zahrádkář 11/97