Blog vše o zahradě

Vegetativní mnození pro úplné začátečníky

Rozmnožování je jednou ze základních podmínek života. To pochopil už kdysi dávno i člověk, který se stal zemědělcem. Sbíral semena a později je zase zaséval. Ovšem rostliny se nemnoží jen semeny. Někdy jim k tomu stačí i jiná část jejich těla. Potom mluvíme o vegetativním rozmnožování.

Nejjednodušším způsobem vegetativního rozmnožování je dělení trsů. Jako například u pažitky, kdy oddělíme kus rostliny včetně kořenů a zasadíme. Kdy tento způsob používáme? Na podzim po odkvětu, někdy však i na jaře (např. Asparagus). Dělením se také množí všechny rostliny s oddenkem, cibulemi nebo hlízami.

Dalším způsobem je hřížení, kterým se rozmnožují zejména rostliny popínavé nebo poléhavé. A jak hřížíme? Upevníme mladý, jednoletý výhon do země asi 10-15 cm hluboko tak, aby jeho konec vyčníval ze země. Zajistíme kolíčky a dobře přitlačíme. Potom musíme jen čekat, zda zakořeněný výhonek sám poroste. Pokud ano, rýčem novou rostlinku oddělíme od mateřské a přesadíme.

Další možností je řízkování. Nařežeme větvičky okrasných keřů, šikmo zasadíme do připravené půdy a přidáme stimulátor. (Stimulátor je látka, která podporuje růst). Z mnohých řízků na konci řezu vyrostou kořeny a my získáme nové rostliny. Podobně můžeme dělat i bylinné řízky (např. muškátu nebo některých pokojových rostlin). Množit můžeme i kořenovými (maliny) nebo listovými řízky (begonie).

K vegetativním způsobům množení patří také roubování. Připravený řízek – roub, se připojuje různým způsobem na podnož. Způsobů roubování je mnoho, například do rozštěpu, plátko-vání, kozí nožka. Zkuste si některý z těchto způsobů nejprve na odříznutých větvičkách a potom i v praxi na živém stromě nebo keři. Ostatně roubovat se dají i kaktusy, ale je to poněkud obtížnější a vyžaduje to zkušenost. Nejlépe však bude, když si jednotlivé způsoby vegetativního rozmnožování sami vyzkoušíte.

A také se nezapomeňte pozorně dívat kolem sebe, vždyť některé rostliny se vegetativně rozmnožují samy. Jen si vzpomeňte na výhonky pokojové rostliny ze-lenec. I jahodník se šlahouny ukončenými malými rostlinami jistě znáte. Tak se dívejte a zkoušejte.

Množení listovými řízky

Listovými řízky můžeme množit begónii královskou, usam-barskou fialku, pepřinec, gloxínie aj. Vyzrálý list rostlin prořízneme na několika místech, hlavně u silnějšího žebrování a v místech dělení (větvení). Pak list položíme do kořenáče naplněného jemným říčním pískem s rašelinou (1:1). Aby nedošlo k pohybu listu, zatížíme ho několika kaménky. Zem udržujeme stále vlhkou. Misku je lépe zakrýt sklem nebo umělou hmotou. Osvědčil se i jemný sáček od potravin. Množíme od března do června.

Během jednoho měsíce se na řezných bodech objeví malé rostlinky. Rostliny přesadíme do misky, později do kořenáčků.