Blog vše o zahradě

Trvalky z jarních výsevů

Ceny rostlinného materiálu poslední léta poměrně nepříjemně rostou a zejména při větším nákupu nás mohou trochu zaskočit. Jsou ovšem cesty, jak ušetřit. Nejčastěji si přineseme od přátel řízek či oddělek nebo si nasbíráme semínka. Toto řešení má své slabiny. Takto získáme jen malý počet rostlin téhož druhu, rovněž potomstvo získané z amatérsky sebraných semínek nás často zklame, protože je nevyrovnané, někdy jen vzdáleně připomíná svého rodiče a někdy vůbec nevyklíčí. Některá osiva totiž potřebují zvláštní ošetření (chladem, teplem ap.), aby vůbec vyklíčila.

Tařice (Alyssum saxatile). Výsevem získáme dostatek rostlin k osázení suché zídky

Ale co když chceme třeba vytvořit nízký živý plot z levandule, olemovat hvozdíky okraj cesty, anebo máme velkou zahradu, na kterou potřebujeme hodně rostlin a máme v oblibě právě trvalky?
Nabízíme vám řešení: využijte zimu k nákupu kvalitních, vyšlechtěných osiv trvalek v obchodní síti, anebo si objednejte semínka poštou z katalogů seme-nářských firem. Předpěstování je sice trochu pracné a potřebujete skleník nebo aspoň pařeniště, ale nebudete litovat. Některé druhy už můžeme začít vysévat teď.

Řada typicky jarních trvalek se na jaře také vysévá. Během prvního roku se jejich semenáče zpravidla vyvinou natolik, že už druhým rokem kvetou. Uvádíme zde pouze příklady a ke druhům vysévaným na podzim se vrátíme v jiném čísle. Patří sem tařice (Alyssum saxatile), orlíček (Aquilegia caerulea), huseník (Arabis caucasica), trávnička (Armeria maritima), tařička (Aubrieta cultorum), hvozdík (Dianthus plumari-us), kamzičník (Doronicum caucasi-cum), štěničník (lberis sempervirens), prvosenky (Primula denticulata a P elatior).

Jarní trvalky

Na jaře se nevysévají jen jarní trvalky – vyséváme i Centranthus ruber, chrpu (Centaurea macrocephala), kopretinu (Chrysanthemum coccinaeum), bělotrn (Echinops ritro), janebu (Heli-opsis scabra), levanduli (Lavandula angustifolia) nebo šuškardu (Liatris spicata), které kvetou až v létě.

V tomto období se naopak nevysévají ostrožky, máčky, vlčí bob, řebříčky nebo astry: při jarním výsevu by mohly již v prvním roce vykvést, a to by je oslabilo. Jejich růst by se buď zpomalil, anebo by špatně přezimovaly.

Tařička (Aubrieta x cultorum). Existuje několik barevných odrůd, které lze úspěšně vysévat

Pro výsevy nám většinou stačí běžný dobře pro-kypřený a přiměřeně vlhký zahradní kompost. Hustotu výsevu přizpůsobíme velikosti semen. Semena překryjeme tenkou vrstvou prosetého písku, označíme jmenovkou. Vlastní vysev ani péče o semenáčky trvalek se neliší od pěstování sadby letni-ček nebo zeleniny. Některé druhy dobře reagují na přepíchávání, jiné však mají příliš jemné kořeny, a proto je raději po špetkách vyséváme přímo do kelímků nebo sadbovačů. Po vzejití rostlinky vy-jednotíme a dopěstujeme. Takto pěstujeme například tanci nebo máky. Jiné jako je třeba šater (Gypsophilla panicu-lata) a šuškarda (Liatris spicata), je lepší vysévat poměrně řídce do pařeniště, v němž je ponecháme na místě až do podzimu. Na podzim je opatrně vyjmeme, vyřadíme slabé jedince a vysadíme do řádku, aby do příštího roku zesílily. Pěkné rostliny nasázíme na stanoviště, kde příští rok téměř zaručeně pokvetou.

Kamzičník (Doronicum caucasicum) je oblíbený pro svou jasnou žlutou barvu. Zvláště ve velké zahradě je možné jej vysázet ve větším množ-stvía materiál získáme ze svých vlastních výsevu