Na dřevu se vyvíjí mnoho druhů hmyzu, hub a plísní. Naprostá většina z nich vyžaduje, aby dřevo zůstalo v lese a získalo vysokou vlhkost. Naštěstí, ne každý dřevokazný druh představuje trvalé ohrožení dřevěných součástí bytů nebo chalup, protože nemusí být schopen dalšího vývoje v těchto podmínkách. Ale i několik málo druhů, které se dokonale přizpůsobily životu v lidských obydlích dokáže způsobit značné škody. Různí škůdci mají odlišný způsob vývoje a liší se i svými životními nároky. Člověk by se měl nejprve snažit vytvořit takové podmínky prostředí (např. snížením vlhkosti), které škůdce není schopen přežít a teprve poté uvažovat o chemickém ošetření. Jednotlivé chemické zásahy jsou přísně vázány na určitě podmínky jejich použití. Kdo tyto podmínky neprostuduje, riskuje ohrožení svého zdraví, poškození ošetřovaných materiálů nebo neúčinnost přípravku. Nejzávažnějšími škůdci opracovaného dřeva jsou červotoči, tesařík krovový, hrbohlav parketový, dřevomorka, koniofora, trámovka a další druhy dřevokazných hub. Vedle hospodářské škodlivosti je nutné vidět i vliv plísní a hub na zdraví. Vyvolávají alergická onemocnění kůže a sliznic (ekzémy, astma).
Kůrovci, krasci, pilořitky, většina tesaříků a jiní hmyzí škůdci dřeva kladou vajíčka pouze na surové neodkorněné dřevo. Ve zpracovaném dřevu mohou dokončit vývoj a vylíhnout se v dospělce, ale již nejsou schopni dále se v tomto dřevu rozmnožovat. Nejproblematičtější z nich jsou pilořit-ky, které napadají pokácené nebo mechanicky poškozené jehličnaté stromy. Záludnost škůdce se zvyšuje tím, že napadení nelze objevit dříve než se nalíhnou dospělí jedinci a vytvoří na povrchu dřeva velké kruhové výletové otvory.
Jak lze zjištovat přítomnost škůdců? Není to vždy snadné. Larvy dřevokazných škůdců se vyvíjejí skrytě uvnitř dřeva (vývoj trvá 3-10 let) a dospělci díky své soumračné aktivitě snadno unikají pozornosti. Nejvhodnější metodou je zjišťování podle příznaku jejich činnosti, tj. změn struktury (trhliny, lom, praskání) a barvy dřeva, velikosti a tvaru výletových otvorů a zvuků, dobře známých jako „umrlčí hodinky“. Na zjišťování výskytu dřevokazných červotočů bude v blízké budoucnosti dostupný feromonový lapač.