Blog vše o zahradě

Řezané květy a etylén

Nepřítelem řezaných květů číslo jedna je plyn etylén (C2H4), neboť urychluje jejich stárnutí. Patří k látkám, které rostliny samy běžně produkují. Produkce etylénu v rostlině je závislá na rovnováze růstových látek. Při porušení této rovnováhy se zvyšuje hladina tohoto plynu. Příčinou zvýšené produkce jsou u pěstovaných rostlin nepříznivé podmínky prostředí, například nedostatečné zásobování vodou, nedostatek světla, vyšší teplota, vyšší relativní vlhkost vzduchu, napadení houbovými chorobami, hlavně plísní šedou, napadení škůdci, hlavně sviluškou aj. A všechny tyto okolnosti přispívají ke zkrácení uchovatefnosti řezaných květů ve váze.

Většina druhů okrasných rostlin produkuje za normálních okolností nepatrné množství etylénu, výjimkou je hledík a černucha. Zato velkovýrobci etylénu jsou zralé plody některých druhů ovoce a zeleniny, například jablka, hrušky, banány, avokado, rajčata, melouny aj. Etylén se do vzduchu dostává také z výfukových plynů spalovacích motorů, z plynů unikajících z kotelen, kamen, při vaření z plynového sporáku, dále z laků, barev, při spalování plastových hmot apod.

Citlivost řezaných květů vůči etylénu obsaženému ve vzduchu není u jednotlivých druhů stejná. Velmi citlivé na etylén ve vzduchu jsou především karafiáty, orchideje Cattleya a Phalaenopsis, bouvardie, ostrožka, hrachor vonný, hledík větší, lilie, fiala, oměj, srdcovka nádherná, hvozdík bradatý aj.

A jak se škodlivý vliv tohoto plynu projevuje? U karafiátů předčasným vadnutím květů a špatným nakvétáním poupat, u lilií špatným rozkvétáním a usycháním poupat, též blednutím květních plátků, u alstroemerií opadáváním květních plátků, u orchidejí Cattleya a Phalaenopsis rychlým vadnutím květů i poupat.

Naproti tomu méně citlivé na etylén ve vzduchu jsou některé odrůdy růží, gerbery, chryzantémy, anthuria, astry čínské, statice, aj.

Řezané květy jsou často vystaveny zvýšeným koncentracím etylénu ještě v době, než si je koupíme a vložíme do vázy, a to především v obchodech, kde se prodávají spolu se zeleninou a ovocem. V těchto podmínkách jsou například květy karafiátů za dva až tři dny „odepsané“. Také v prodejnách květin, hlavně v malých prostorách a v kioscích, které se dají špatně větrat a v chladírnách s nedostatečným větracím zařízením, ztrácejí řezané květy rychle svou trvanlivost.

Naštěstí v Holandsku se podařilo před 16 lety objevit účinek stříbra a dalších látek, které podstatně snižují citlivost řezaných květů na etylén ve vzduchu. Potlačují zároveň produkci etylénu v květech, a tím prodlužují jejich uchovatelnost ve váze. Dnes se vyrábí dostatek přípravků, obsahujících nepatrné množství stříbra a jiných účinných látek, jako například v Holandsku Chrystal, AVBM, Florever, Florissant, Argylen. Ošetření květů těmito přípravky však musí probíhat co nejdříve po sklizni u pěstitele, nikoliv až v prodejní síti nebo dokonce až u zákazníka v bytě. V Holandsku jsou řezané květy určitých druhů bez ošetření přípravky s antietylénovým účinkem vyloučeny z prodeje na burzách. Podobně je tomu i ve Francii, U nás se doposud škodlivý vliv etylénu na uchovatelnost řezaných květů ve váze opomíjí, avšak musíme věřit, že v nejbližší době se tato situace zlepší. Vždyť cílem našich pěstitelů a obchodníků musí být spokojený zákazník, který se chce co nejdéle těšit z koupených květů. Také náš zahrádkář se musí řídit novými poznatky a nepostavit vázu s květy vedle misky s voňavými jablky nebo rajčaty do kuchyně, kde se vaří na plynovém sporáku.