Výsadba a řez révy vinné část I.
Omlazující řez – některé odrůdy stářím ztrácí vitalitu, část keře odumírá. Může to být způsobeno nadměrnými sklizněmi, velkým počtem řezných ran, dřevokaznými houbami, namrznutím kmínků atd.
Z ušlechtilé révy viné nad místem srůstu s podnoží vyrůstají letorosty ze spících oček, které většinou odstraňujeme. V případě výměny kmínků ponecháme jeden letorost a zakrátíme ho na dvouoký čípek. Letorosty z tohoto čípku přivazujeme ke kmínku. V následujícím roce odřízneme starý kmínek těsně nad dvouokým čípkem, a to tak, aby byla co nejmenší řezná rána. Ránu zatřeme balzámem anebo voskem na rány. Brání vypařování vody a nákazy dřevokazných hub. Letorosty za krátíme ve výšce nosného drátu a na každém necháme růst dva letorosty, ostatní očka vyslepíme. Často je kmínek u země bez obrostu, v tom případě je třeba místo srůstu podnože a roubu obhodit hlínou a na jaře ponechat, aby se vzbudila spící očka a vznikl potřebný obrost, dále je postup stejný, jak již bylo uvedeno.
Ohýbání tažňů a jejich vázání k nosnému drátu. Tažně ohýbáme tak, aby oblouk byl blíže ke kmínku. Je dokázáno, že takto uvázaný tažeň má větší úrodu a očka lépe raší.
Ohnutí tažně tak, aby nejvýše postavené očko bylo v druhé polovině tažně, takto uvázaným tažném se potlačuje růst letorostů blíže ke kmínku. Hrozny jsou menší.
Uvázání tažně tak, aby nejvýše postavené očko (poslední na tažní) bylo nejvýše postavené, je absolutně nesprávné. Poslední tři, čtyři letorosty prudce rostou, ale první očka na tažni často nevyraší, anebo jsou z nich velmi slabé letorosty s nepatrnou sklizní. Vodorovně uvazujeme tažně při vedení u stěn, ale i na některých trelážích.
Prudce ohýbáme tažně u vedení „Sylvos“. Do oblouku ohýbáme tažně u nás používaného „Vysokého vedení“. Zásadně můžeme říci, že správně je ohnutý tažeň tehdy, když z prvních oček na tažni narostou silné letorosty.
Řez keřů v druhém roce po výsadbě – letorost zakrátíme na dvě viditelná očka. Pokud jsou dva letorosty, ten slabší odstřihneme těsně na větevném kroužku. Ponecháme růst dva letorosty, které přivazujeme a na nich vylamujeme zálistky.
Řez keřů v třetím roce po výsadbě:
- při ponechání dvou kmínků oba letorosty zastřihneme ve výši nosného drátu. Po narašení ponecháme na každém kmínku růst dva nejvýše postavené letorosty, ostatní vyloupeme.
- pokud se ponechá jeden kmínek – zvolíme ten, který je středně silný (má kratší internodia), není vhodný ani moc silný, ale ani moc slabý. Nevhodný odstřihneme na větevném kroužku. Na kmínku ponecháme růst čtyři letorosty nejvýše postavené, ostatní vyloupneme. Najde-li se keř s velmi slabým letorostem, tento znovu za- krátíme na dvě očka (dvouoký čípek).
Řez keřů ve čtvrtém roce po výsadbě:
- na keřích, kde byly ponechány dva kmínky, spodní letorost za krátíme na dvouoký čípek a horní letorost na 6 – 12oký tažeň. V tomto roce ještě omezujeme počet oček na tažni, aby keř dobře zesílil.
- Keře, na kterých byl ponechán jeden kmínek se čtyřmi letorosty, řežeme následovně – dva spodní letorosty zakrátíme na dvouoké čípky a horní letorosty na 6 – 12oké tažně. I zde volíme raději méně oček na tažni.
Dle výšky kmínku, počtu a ohýbání tažňů, anebo řez na krátké čípky, dle těchto odlišujících se zvláštností hovoříme o různých způsobech vedení, i když základní princip řezu je u všech vedení přibližně stejný.
Při řezu bez ohledu na systém vedení se řídíme jednou zásadou -na m2 u vysoce plodných odrůd nebo klonů ponecháváme 6-8 oček. U méně plodných 12 oček.
Některé způsoby vedení u nás používané.
Rýnsko Hessenské (RH) vedení, délka kmínku 0,60 až 1 metr, jeden kmínek dva zásobní čípky a dva tažně, anebo dva kmínky na každém dvouoký čípek a tažeň.
Vysoké vedení – v současné době se ponechává jeden kmínek a na něm dva krátké kordonky, na kterých se nastříhávají dvou-oké čípky (tři čtyři) a tažně dva 12oké nebo tři u méně plodných odrůd.
Vertiko – kmínek do výše 160 -180 cm, který je spirálově obtočen kolem nosné tyče. Na kmínku se nařezávají dvouoké čípky, které jsou soustřeďovány do třech pater. První patro je 60 cm nad povrchem půdním, druhé je uprostřed kmínku a třetí při vrcholu kmínku. Řez se provádí na dvouoké a jednooké čípky. Jednooké a dvouoké čípky jsou v určitém seskupení a tvoří patro. Vzhledem k tomu, že na spodním patru je vitalita postupem let malá a tím i bez plodnosti, je nutné po 5 letech vyměnit kmínek. Ve velkovýrobě je VERTIKO na ústupu, ale pro zahrádku ke stěně jako dekorace by bylo vhodné.
Jednoduchý závěs – v poslední době nahrazuje Vertiko, anebo Vertiko se přebudovává na jednoduchý závěs. Jednoduchý závěs je založen na principu jednoho kmínku, který je spirálovitě naveden na nosný drát. Na kmínku až po oblouček není obrost. Na nosném drátě je kordon, který má délku dvou třetin rozmezí mezi dvěma kmínky. Na kordonu se nařezávají dva až čtyři dvouoké čípky, jeden až tři polotažně. Počet polotažňů se řídí vitalitou keře a plodnosti odrůdy nebo klonu. Výška kmínku je od 120 až po 180 cm (libovolná, jak komu vyhovuje). Tento způsob vedení je velmi vhodný pro teplejší vinohradnické oblasti. Je méně náročný na zelené práce, vzdušný a lehce přístupný pro všechny pracovní úkony.
Využití zděných stěn a zídek jako zdroje tepla v nevinařských oblastech. Při použití vhodné odrůdy, ranné zrání hroznů, méně náchylné na zimní mráz a později rašící, je možné pěstovat révu vinnou u stěn a zídek i tam, kde suma efektivních teplot nedosáhne 900 °C. (Suma efektivních teplot je součet teplot nad 10 °C za vegetační dobu). U nízkých kamenných nebo zděných zídek volíme RH vedení. U vysokých zídek 2 m a více, dvě řady RH vedení. Spodní řada s kmínkem 60 cm a horní řada s kmínkem 130 cm. Keře jsou od sebe 70 cm a délky kmínku se střídají. Na stěně stodoly lze použít i třech pater, každé patro ze samostatných keřů. Kmínky od sebe 60 cm. Tažně nebo kordony jsou přivazovány vodorovně k nosnému drátu. Pamatovat na náhradní dvouoké čípky.
Dala by se vyjmenovat velká spousta systémů vedení v zahrádkách, při domcích, stěnách, vjezdech do garáží, chat, terasách vyzděných kamenem atd. Do každého uvedeného způsobu se dá vtělit trochu svého „osobního“, čímž se réva vinná stává přitažlivější.