Na zahrádkách se čím dál víc staví maloplošné skleníky k rychlení zeleniny a květin pro potřebu rodiny zahrádkáře. Převážně jsou to skleníky studené (nevytápěné). V oblastech kde se révě vinné nedaří v přírodních podmínkách má zahrádkář možnost s úspěchem pěstovat jeden nebo dva keře stolní skleníkové odrůdy révy vinné, aniž by podstatně ovlivnil nebo snížil výnos ostatních kultur. Zkušeností s tímto pěstováním je u nás málo. Na začátku století se réva pěstovala v zámeckých velkorozměrných sklenících pro potřebu šlechty. Dnes najdeme ve skleníku keř révy vinné jen ojediněle.
Pokud skleník ještě nemáme postavený na jeho budoucí ploše půdu zrigolujeme do hloubky kolem jednoho metru, pokud to půdní podmínky dovolí. Vždy odkryjeme metrový úsek napříč plochy skleníku a to tak, že ornici dáme zvlášť a podorniční vrstvu také zvlášť. Na dno vykopaného rigolu navrství-me na plochu 1 m2 jedno větší kolečko organické hmoty (hnůj, kompost apod.) přiho- , díme ornici na kterou rozhodíme velkou hrst draselného
hnojiva a o něco menší hrst superfosfátu. Vše promícháme a zahrneme podorniční půdou do výše 30 až 40 cm od povrchu. Pak znovu rozhodíme na plochu 1 m2 kolečko kompostu nebo hnoje, přihodíme ornici, přidáme stejnou dávku průmyslového hnojiva, promícháme a přihodíme zbytek ornice. Záhon dorovnáme ornici nebo podomiční půdou. Nad zrigolovanou půdou postavíme skleník.
Pokud skleník stojí a je funkční, je rigo-lace dost obtížná. V tom případě připravíme půdu pro révu vinnou mimo skleník a to stejným způsobem. Na jednu sazenici počítáme s plochou 1 m2. Z odrůd vhodných pro skleníkové pěstování jsou tyto:
VITRA – moravská stolní odrůda, vyšlechtěná ve ŠSV Polešovice pro studené skleníky.
OLŠAVA – moravská stolní odrůda, vyšlechtěna na ŠSV – Polešovice. Vhodná pro skleníky i pro zahrádky. POKO – 1/58 – nové šlechtění ŠSV
Polešovice, velmi raná, konzumní zralost kolem 15. 7.
ROYAL – zahraniční odrůda. V našich podmínkách zraje ve skleníku v srpnu až září.
Jakým způsobem rozvést plodonosné dřevo ve skleníku ponechám na fantaziii zahrádkáře, nebo musí respektovat pěstované podkultury. Uvedu jenom několik zásad.
– plodonosné dřevo (kmínek, plodonosné réví) má nejmenší vzdálenost 30 cm od skla jak v boční tak i ve střešní části skleníku.
– nezatěžovat keř velkým počtem plo-donosných oček (i když je réví velmi bujné a silné). Každým rokem přidáváme navíc 5 až 10 plodonosných oček a to podle odrůdy. OLŠAVA 5 oček ostatní 10 oček.
– pokud je kordonové vedení (girlanda) na kordonu se nastřihují dvouoké čípky a kordon se prodlužuje krátkým tažném. Je-li násada hroznů na čípku již z prvního očka, letorost s částí čípku z druhého očka odstřihneme i když má násadu hroznů.
– při velké násadě květních lat (dva až tři na letorostu necháme na letorostu jenom jeden nejlépe vyvinutý hrozen -ostatní po odkvětu odstřihneme. Jen tak lze dosáhnout vysoce jakostních hroznů. Pokud necháme nadměrné množství hroznů na keři sprchají, neboť je v hroznu značné množství drobných neopylených bobulí, zrání hroznů je opožděné a dužnina je vodnatá nebo řepovitá. Zde platí, že někdy méně znamená více.
Velmi důležitá je závlaha a to třikrát za vegetaci a jen na ploše 1 m2 kolem kmínku keře. Poprvé zavlažujeme na jaře před rašením keřů. Podruhé těsně před kvetením révy a potřetí těsně před začátkem zamekání bobulí. Jednorázová dávka vody je 150-200 litrů na m2 plochy. Pokud se půda pře-mokří nadměrným zaléváním ostatních kultur pěstovaných ve skleníku, keře révy vinné dostanou žloutenku.
Ve skleníku je réva nejvíc napadána padlím révovým (Oidium). Vyskytuje se na listech, réví i na hroznech. Ochrana – Karatane FN 57 -0,1 %, Bayleton 25 WP – 0,01%. Kadeřavost révy vinné vyvolaná roztoči – postřik před rašením révy vinné -SULKA – 5 %, OLEOEKAMET -1 %, Peronospora – ve skleníku se vyskytuje jenom výjimečně – KUPRIKOL 50 – 0,5 %, Botritis cinerea (plíseň šedá) – ve skleníku se vyskytuje při větší vzdušné vlhkosti. Od zaměkání hroznů je třeba skleník dobře větrat, zvlášť když zaléváme podkulturu, jinak použít RONILAN – 0,01 % těsně před zaměkáním.
Do tohoto článku nebylo možné zahrnout celou metodiku pěstování stolních hroznů ve skleníku. Účelem je upozornit zahrádkáře, že mají možnost pěstovat révu i v nevinařských oblastech. Využití nepoužitelného skleníkového prostoru pro stolní odrůdy a vypěstovat nádherné hrozny v nehostinné oblasti pro révu vinnou, dává každému zahrádkáři sebedůvěru a pěstitelské uspokojení.