Blog vše o zahradě

Rady pro vinaře

Tyto řádky jsou určeny každému, kdo pěstuje révu vinnou ze záliby a rád by měl pěkné hrozny s velkými bobulemi. Aby toho dosáhl musí, kromě vhodné odrůdy a běžných prací, udělat ještě některé zásahy. Jde hlavně o stolní odrůdy, jejichž hrozny jsou určeny pouze k jídlu.

Jedná se zejména o umělé doopylování, omezování počtu květenství a bobulí v hroznech, cizelování hroznů, kroužkování a vylamování listů v okolí hroznů. Těmito zásahy většinou podpoříme vývoj a hmotnost hroznů, velikost, vybarvení a chuťové vlastnosti bobulí.
K vypěstování pěkných hroznů a přiměřené úrody je zapotřebí řádné opylení kvítků. To můžeme podpořit umělým doopylováním u odrůd, které to potřebují, nebo při špatném počasí v době kvetení. Nutné je při pěstování ve sklenících a tam, kde opylení přirozenou cestou je obtížné. Technika umělého opylování spočívá v tom, že štětečkem nanášíme a roztíráme pyl po kvítcích. Někdy stačí jen s letorosty, na nichž jsou rozkvetlé kvítky, zatřást, aby se pyl uvolnil a padal na jiné kvítky. Pyl můžeme také setřást do skleněné misky nebo jiné nádobky a nanášet ho štětečkem na rozkvetlé kvítky. Doopylování je nutné několikrát během kvetení opakovat. Opylovat se má za pěkného slunečního počasí, nejlépe kolem poledne.

Prořeďování – probírání květenství, kterým omezujeme nadměrný počet budoucích hroznů, je další možnost k dopěstování atraktivních plodů. Je nutné u velmi plodných stolních odrůd. Závažnou okolností při tom je vhodný poměr listové plochy k množství úrody. Čím jsou hrozny větší a hmotnější, tím větší listovou plochu potřebují. Někdy stačí jeden letorost na jednu květní latu, jindy je zapotřebí i dvou. Na 1 g hmotnosti hroznu by mělo připadat asi 10 g listové plochy. Tento zásah prospívá odrůdám Cardinal, Chrupka bílá, Chrupka červená a Panonia Kincse. Nutný je u Košutova hroznu. Práce spočívá ve vyštipování květenství tak, aby jejich počet odpovídal listové ploše keřů. Květenství regulujeme v době, kdy jsou dobře vyvinutá a přístupná. Obyčejně po podlomu při délce letorostů 15 až 20 cm. Nemusíme se obávat menšího množství sklizně v důsledku omezení počtu květenství, protože po zásahu se na ponechaných latách kvítky lépe oplodní, hrozny zahustí, zlepší se jejich vývin a celková úroda je uspokojivá. Je to práce dost neobvyklá, ale odměnou jsou pěkné a jakostní hrozny.

Další možností je prořeďování (probírání) bobulí v hroznech. Je vhodné pro stolní odrůdy s dlouhými hrozny. Zásah spočívá v tom, že odřízneme terminální část třapiny v době po odkvětu. Po tomto zásahu se zbylé bobule lépe vyvíjejí, jsou větší a rovnoměrněji dozrávají. Postranní větvení hroznů přívodem růstových látek se rozrůstá do šířky. Záměrným zmenšením počtu bobulí v hroznu, zbývající bobule rychleji rostou a jejich zrání se uspíší.

Také cizelování hroznů, kterým odstraňujeme bobule v místech, kde se hrozen příliš zahušťuje a bobule se vzájemně dotýkají, prospívá k lepšímu vzhledu, chrání proti hnilobě a usnadňuje ochranu proti chorobám a škůdcům. Dělá se v době od nasazení bobulí (velikost hrášku) až do zaměknutí. Cizelování několikrát ve 14. denních intervalech opakujeme. Většinou se používá při pěstování révy vinné ve sklenících. Postupným odstraňováním nevhodně rostoucích a špatně vyvinutých bobulí dosáhneme pomalého přechodu živin do bobulí ponechaných a tím jejich zvětšení.

Zvláštní pozornost si zaslouží kroužkování. V období nasazování bobulí vyřežeme na letorostu pod nejníže rostoucím hroznem, popřípadě na bazálním článku i dvouletém dřevě, popřípadě na tažni, asi 5 mm široký kroužek kůry a lýka, který odstraníme. Nesmíme poškodit vodivá pletiva, ale musí se tím zcela přerušit odchod asimilátů z částí nad kroužkem. Určitá část keře musí zůstat bez kroužkování, protože tím snižujeme přívod asimilátů do kořenů, takže keře zeslabujeme. Pro větší násadu bobulí kroužkujeme na začátku kvetení nebo i v jeho průběhu. Zrání bobulí urychluje kroužkování těsně po odkvětu, což je důležité u pozdě zrajících odrůd. Požadovaný účinek se snižuje suchem. Kroužkování se osvědčuje u dobře živených a vitálních keřů. Pro kroužkování se používají kroužkovací kleště.

Rovněž odstraňováním spodních listů na ietorostech v okolí hroznů podpoříme lepší provzdušnění keřů a osvětlení hroznů. V důsledku toho jsou vzhlednější, lépe zabarvené a dříve dozrávají. Obyčejně vylomíme tři až čtyři starší listy v blízkosti hroznů.