Blog vše o zahradě

Hlíva ústřičná pěstování na dřevě

Každý si může snadno celoročně pěstovat doma houby pro svou potřebu. Z dřevokazných hub jsou nejvýnosnější hlívy. S ohledem na předpokládanou teplotu v pěstímě, při pěstování plodnic, zvolíme druh hlívy chladomilný (hlíva ústřičná), středněteplomilný nebo teplomilný (hlíva saca). Další chladnomilná houba je penízovka sametonohá, zatímco boltcovitka – čínská černá houba neb šii-take jsou houby teplomilné. Sadby těchto hub jsou v prodeji. Nejdříve dlouhé špalky dřeva z listnatých stromů, zbavené kůry naočku-jeme sadbou. Sadbu vložíme mezi dřevo, nebo ji vtlačíme do záseků a otvorů. Naočkované špalky pevně uzavřeme (zavážeme) do silnostěnných polyetylenových pytlů. Mycelium prorůstá dřevem při teplotě okolo 22 °C a ve tmě. U hlív je dřevo dostatečně prorostlé asi za dva měsíce. Závisí to hlavně na teplotě, intenzitě osázení a druhu dřeva. Dřevo před očkováním sadbou by mělo být mírně vlhké. Vyschlé špalky namočíme na 24 hodin do čisté studené vody. Dřevo by mělo být zdravé z čerstvě poražených stromů, ale mimo období intenzivního růstu (podzim, zima, časné jaro). Dřevo z lesa musí být hned od-koměné a skladované mimo les. V lese se totiž rychle infikuje chorošovitými houbami, které přerostou a zničí sadbu ušlechtilých hub. Podrobnosti o očkování, podmínkách růstu mycelia a růstu plodnic jsou uvedené na letáku u zakoupené sadby. Když je dřevo dostatečně prorostlé myce-liem, nastává období růstu plodnic. Plodnice potřebují hodně vody a tak je nutné ji do dřeva nepřetržitě dodávat. Plodnice současně potřebují vysokou vlhkost ovzduší, mírnou výměnu vzduchu a bílé denní světlo. Maximální růst plodnic je při vhodné teplotě. Například hlíva ústřičná nejlépe tvoří plodnice při teplotě 2 až 12 °C. Pěstírnu lze zařídit více způsoby. Pro drobné kuchyňské pěstování špalky položíme u plochého umyvadla se dvěma až čtyřmi centimetry čisté vody a vše překryjeme průsvitnou fólií. Vodu je nutné občas vyměnit za čerstvou. Nebo dřevo vložíme do horní nádoby samozavlažovacího květináče a zbylý prostor vyplníme hoblinami a vše překryjeme fólií. Pro intenzivnější pěstování ve větším rozsahu špalky položíme v celé délce na skelné pletivo (typ roviny 300 g/m2 nebo silnější). Pletivo položíme na dvě tyčky a do prohnutí mezi nimi umístíme špalky, přičemž oba volné konce nasávají vodu ze spodní nádoby (viz obr.).

Spodní závlaha mycelia ve špalku

Spodní závlaha mycelia ve špalku

Teplomilná hlíva saca v samozavlažovacím květináči roste na hoblinách

Boltcovitka – čínská černá houba je vhodná k pěstování na špalku v nízké vrstvě vody

Použití hlívy v léčení

Konzumace hlívy díky obsahu polysacharidickému beta 1,3 d-glukanu příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi, zvyšuje odolnost proti infekcím, zvyšuje i tvorbu červených krvinek mimo kostní dřeň. Má i účinky proti zánětlivým onemocněním, virovým, bakteriálním a plísňovým chorobám, proti hemeroidům, ekzémům, při léčení popálenin atd.

Hlíva je přírodním zdrojem látek ze skupiny statinů. Studie prokázaly že hlíva obsahuje 0,4–2,7 % statinů v sušině. Obsahuje i β-glukany, také terpeny, zejména pleurotin, který je antibiotickou a antitrombotickou látkou. V mnoha pokusech s konzumací sušené hlívy při dietě u zvířat byl zaznamenán úbytek cholesterolu.

zdroj: wikipedia