Dobre nářadí
Je jistě velice pokrokové mít elektrické nebo motorové mechanizační nástroje pro naši zahrádku, ale stejně převážná většina zahrádkářů potřebuje dobré ruční náčiní i nářadí. V katalozích našich i zahraničních firem – výrobců i prodejců -jsou nabízeny různé výrobky různého užití, různých cen i různé kvality, proto je někdy náročnější nebo i riskantnější si správně vybrat.
Někteří výrobci mají dlouholeté zkušenosti, na něž navazují dobrým i seriózním zbožím, jiní uplatní nové materiály, ale výsledek nemusí být stoprocentní. Protože i tady je nemožné a neslušné napsat jednoznačně o špatných výrobcích a zklamáním z nich, pokusíme se obráceně upozornit na dobré nářadí a doporučit způsob, kde a kdy je najít, vybrat, případně i nakoupit.
Pro jistotu jsem nahlédl do starších knih a našel v nich nákresy a popisy pěstitelských potřeb, trochu zjistil stav již dávno vyzkoušeného a jen pozapomenutého nástroje. Například v knize od Františka Pixy „Klíč štěpařský čili nawedení k štěpování owocních stromů…“ z roku 1848 je doporučována šorna -škrabka na čištění kmenů stromů těmito dvěma texty:
„… Aby se kůra dospělých stromů, jeli we pni a wětwích rozpukána, stala hladká a spolu i hmyzi se zhladili, jestliže se jací pod rozpukanou korau umístili, oškrábau se stromy šornau, a též na zimu potrau se pomoci štětky mazem sestávajícím s vápna a hliny…“
„…Se starých stromů nechá se mech oškrábati šornau k tomu zvláště zřízenou (jižto
představuje obrazec); při mladých užíváme k tomu tupého nože, ale tak opatrně, abychom autlé kůře neublížili. Také se z mladých stromků mech dobře odstraní, když je po nějakém dešti omyjeme lněným hadrem; neb ještě lépe udělá se lauh z bukowé-ho popele, do něhož se přidá soli a nehašeného vápna, a tímto procezeným luhem se omyjí. Toto aučinkuje i k tomu, že všecky cizopasné rostliny a násada každého hmyzu wyhubí….“
Z toho je vidět, že dobrá šorna neboli škrabka byla stálým pěstitelským nářadím. Před dvěma -třemi desetiletími se prodávala trojúhelníková škrabka na kůru – délka každé strany 10 cm, tvaru rovného, vypouklého a vydu-tého – s rukojetí za velmi nízkou cenu, nyní na trhu téměř není. Naproti tomu sekačku za více tisíc korun nabízí kdekdo. Před asi čtyřmi roky se krátkodobě znovu objevila upravená škrabka, ale po nich jakoby se zem zase slehla a zavřela.
V knize „1 000 dobrých rad zahrádkářům“ od Radoslava Šrota jsou popisy a nákresy některého nářadí, ale pestrost sortimentu je ještě širší. Ze zkušeností rodiny i blízkých přátel vím, že si oblíbíme některé nářadí – motyky, hrábě, pilky – s nimiž se nám dobře pracuje a přednosti oceňujeme. Nejlepší motyčku, jakou jsem kdy měl, nám kdysi ručně vykoval z plátu kovář pan Kantor u nás na Šumavě. Slouží dosud – už opotřebená.
Snad bude prospěšné pro naše pracovité čtenáře postupně se zabývat skupinou nářadí a říci, jaké mají vlastnosti. Tak se dají probrat nástroje na rytí půdy, na okopávání a kypření zeminy, na sekání měkkých a poloztvrdlých rostlin, na shrabování těchto materiálů, na řezání a stříhání stromků a větví, možná i skleníky a jejich úskalí, a další potřebnosti. Snad i naši čtenáři přispějí do takovéto rubriky svými zkušenostmi a dotazy. A doufáme, že i někteří výrobci se ozvou a pošlou do redakce informace nabídkového programu. Některé výstavy jsou místem pro získání přehledu a srovnávání sortimentu, takže i z jejich návštěvy můžete mít užitek.
zdroj: časopis zahrádkář 12/96
Přečetli jste članek, teď ji můžete ohodnotit: