Ovocná zahrada v červnu
Už sklízíme opravdové plody vlastní práce. Jsou to především rané třešně, jahody a raná zelenina.
– Ovocné stromy můžeme přihnojit, abychom jim doplnili živiny, nutné pro vývin a udržení co největšího množství plodů. Hnojíme základními živinami (dusíkem, fosforem, draslem). Ideální je zředěná močůvka, ve které rozpustíme 40% draselnou sůl a to dva až tři kilogramy ve sto litrech. K peckovinám močůvku nedáváme. Z fosforečných hnojiv je nejlepší superfosfát v dávce asi tři až čtyři kilogramy na jeden ar.
– Velmi rychle dorůstají plody angreštu a rybízu. Někdy jsou větve jimi tak přetíženy, že musíme včas pamatovat na vhodné podpěry.
-Dozrávají jahody, které podkládáme vhodným materiálem, jako je dřevitá vlna, hoblovačky apod. Praktické jsou také kruhové podpěry z drátu na třech nožičkách, také z drátu. Dozrávající plody jahod sklízíme denně.
– Do jednoho plodu sklízíme také rané třešně.
Zeleninová zahrada v červnu
Během června můžeme ještě vysévat karotku. Dobré je, když její semeno budeme asi 48 hodin máčet ve vlažné vodě, protože pak mnohem snadněji vzejde. Karotce velmi prospěje, když na místo, kam ji budeme vysévat, rozhodíme trochu staré rozdrcené omítky. Má ráda vápno, stejně jako mrkev.
- Do 15. června ještě můžeme vysévat okurky nakládačky. Dobře ještě dorostou a až do pozdního podzimu budou dávat dobré a jakostní sklizně.
- Vyséváme fazole a tyčkovým rajčatům soustavně vylamujeme už malé postranní výhonky, které vyrůstají v úžlabí listů.
- Vysazujeme ještě rané i polorané druhy zelenin, především květák, kedlubny, kapustu a zelí.
- Na sklizené záhony vyséváme červenou řepu a raný hrášek.
Všechnu zeleninu okopáváme a plejeme a ty zeleniny, které to vyžadují, přihnojujeme.
Okrasná zahrada v červnu
Květinové záhony udržujeme ve vzorné čistotě. Jen tak vynikne něha a půvab květů trvalek a letniček. Dělením trsů rozmnožujeme a přesazujeme odkvetlé kosatce. Jakmile některá trvalka odkvete, okamžitě odstraníme květný stvol.
- Vyséváme macešky, vytrvalé karafiáty, zvonky, náprstník, zimní fialy aj. Macešky vyséváme až koncem měsíce. Pomalu klíčí a když je zapomeneme zalít, zasychají. Také vyséváme některé druhy trvalek, jako lupinu, ostrožku, dlužichu a jiné.
- Pravidelně sekáme, válcujeme a zaléváme trávník.
- Pokojové květiny dáváme občas na déšť a hlavně dbáme, aby každá rostlina měla takové podmínky, které jí vyhovují.
- Stále zelené rostliny mají rády rosu. Proto je dáváme ven občas i přes noc.
- Zálřvková voda pro pokojové květiny má mít teplotu vzduchu.
Zkušenosti na červen
ČERVEN bývá nejkrásnější měsíc roku. Příroda hýří světlem nejdelších dnů v roce, nejsytější zelení listů a nejtěžšími vůněmi ušlechtilých květů. S těmito vnějšími jevy souvisí vyvrcholení růstu většiny rostlin a zrání nejranějšího ovoce, mezi které bezesporu patří jahody. Jejich úroda je obrazem péčer kterou jsme jim věnovati.
Ošetřovaní jiřin
Kypření a okopávka. Už v druhé polovině května začínají jednotlivé odrůdy rašit a po májových deštích už klíčí i první plevele. K jejich likvidaci stačí motyčka, nebo ruční plečka. Plevel necháme na řádcích zaschnout. O čistotu půdy mezi jiřinami pečujeme neustále.
Zálivka a přihnojení. Po špatných zkušenostech se ukázalo, jak jsou jiřiny náročné na vláhu. Proto musíme dbát na včasnou a vydatnou zálivku v době sucha. Do konce července vždy po čtrnácti dnech přihnojujeme rostliny ředěnou močůvkou nebo tekutými hnojivy (NH 18, Floran, Vegaflor, Mikrola aj.).
Ostatní pěstitelské zásady. Po vzejití u dekoračních, kaktusovek a semikaktusovek necháme růst jen tři výhony.
- Chceme-li dosáhnout krásných a výstavních květů, pak slabší poupata včas vyštípneme.
- U vzrůstných odrůd rostliny včas vyvážeme ke kolíkům, neboť v červenci můžeme očekávat lijáky a průtrže mračen. Jaké podzmní větry mohou květy značné polámat.
- Ještě než zakvetou nejranější odrůdy (od 15. 7.) ukončíme negativní výběry. To znamená z výsadby odstraníme všechny zakrslé a nemocné jedince, napadené silnou mosaikou apod.
Při dobrém ošetřování a dostatečné výživě už můžeme očekávat první květy (podle vývoje počasí) již od 15. 7. a plné zakvetení všech odrůd maximálně do konce srpna. V září zakvé-tají již pozdní odrůdy. Tyto zkušenosti jsou z nadmořské výšky 490 m. Bohužel v žádných popisech odrůd jiřin se označení ranosti nepopisuje i když délka kvetení a bohatost nasazení květů jsou vlastností každé odrůdy.
Jakou barvu mají některé odrůdy:
- Čistě bílá, slonová kost, krémová, kaktusovka: TU-TU
- Žlutá až zlatavá – kaktusovka: Věra
- Oranžová až tmavě oranžová – dekorační: Rokoko
- Od žlutého okru po terakotu – dekorační: David Howard
- Růžová dekorační: Baby Fontenay
- Tmavě růžová – kaktusovka: Alice
- Světle červená – semikaktusovka: Sparta
- Rudá – kaktusovka: Atomový věk
- Ohnivá – dekorační: Brandaris
- Liláková- minibalka: Ponos
- Fialová – velká dekoračka: Kleckser
- Pestré – světle smíšené, tmavě smíšené, měnivé dvoubarevné.