Kde jsou malé děti, mělo by být v každé zahradě, především u rodinného domku, pamatováno na dětský koutek. Neoddělujeme jej od ostatní zahrady ani živým plotem, neboť je součástí jednotného vzhledu zahrady.
Na hrající si děti má být vidět z kuchyňského okna, z odpočívadla nebo z verandy, terasy apod., abychom nemuseli za dětmi odbíhat na zahradu. Trávník v dětském koutku zakládáme zvlášť pečlivě a pravidelně jej udržujeme, aby byl hustý a děti jej nevyšlapaly. V travnaté ploše u dětského koutku vysazujeme otužilejší dřeviny. Nesmějí být ostnité nebo dokonce jedovaté, stejně jako květiny.
Pískoviště
Na hraní postavíme pískoviště z prken, na které na jednu nebo dvě strany přibijeme širší desku, která slouží jako sedačka i na vyklápění „báboviček“. Na hraní s pískem stačí také nízká bedna nebo ohrádka z kolíků s nízkou lavičkou. Písek má být čistý. Každý rok jej vyměníme nebo aspoň propereme.
Dětská houpačka na zahradu
Nezbytným doplňkem dětského koutku je houpačka. Postavíme ji ze železných nebo dřevěných sloupků do míst, kde nebude překážet. Pro větší děti jsou vhodnější houpačky lavičkové, u nichž horní břevno nemusí být delší než jeden a půl metru. Houpačku připevníme buď na háky zašroubované do horního břevna, anebo na rolny, které zaručují snadnou manipulaci. Místo houpačky můžeme využít houpací kruhy. Pokud máme víc dětí, je vhodné houpací prkno asi tři metry dlouhé, dvacet pět centimetrů široké se zaoblenými hranami, které připevníme na nízkou kozu nebo na silnější špalek. Dětskou houpačku můžeme vhodně kombinovat s cvičným žebříkem, šplhadlem z tyče nebo z lana, kolotočem ze silného špalku nebo čtyřmi rameny, kladinou, hrazdou, apod.
Zahradní brouzdaliště
Dětský koutek má být v místě, kde je slunce i stín. Tam, kde je celý den slunce vybudujeme brouzdatiště, aby se v něm brzy ohřála voda. Největší hloubka má být jen asi třicet centimetrů. Budujeme-li pevné betonové brouzdaliště, je nezbytné jeho stěny upravit tak, aby se v hloubce deseti centimetrů dala položit falešná podlaha z latí. Tak může brouzdaliště bez nebezpečí sloužit i nejmenším dětem.
Přívod vody můžeme zařídit i hadicí. Důležitý je odtok, neboť voda se musí z hygienických důvodů denně vyměňovat (na zimu ji vypustíme). Děti většinou nanesou do bazénu hodně písku a jiných nečistot a z nádrže se šikmými stěnami se písek špatně vybírá. Uděláme tedy vedle brouzdaliště malou šachtičku s kolmými stěnami a rovným dnem a z nejnižšího místa do ní zavedeme výpustnou trubku. Voda při čištění strhne nečistoty do šachtičky, odkud je pak snadno vybereme. Někdy také dětem stačí umělá „louže“. Vybereme zem do hloubky asi dvacet centimetrů v žádaném rozměru (hezčí je nepravidelný tvar) a vzniklou prohlubeň vyložíme plachtou z PVC. Okraje zasypeme zeminou, na kterou položíme laťové rošty nebo prkna, aby se děti nezamazaly.
Jednoduchá zahradní sprcha
Účelná a všestranně použitelná je také zahradní sprcha s drenážním odpadem vody. Jako zdroj vody pro sprchu můžeme využít i velký piechový sud, ve kterém vodu prohřívá slunce. Musí být ovšem bezpečně upevněn a v dostatečné výši.
Jednoduchá sprcha:
- – nádrž nebo plechový sud na vodu
- – hadice k přívodu vody. Čím je delší, tím lépe, neboť voda z ní pak teče do nádrže už prohřátá
- – kohout sprchy
- – sprchová růžice
- – nosný sloupek
- – dřevěný rošt, štěrk a říční písek
Kromě pískoviště, brouzdaliště a houpaček můžeme vybavit dětský koutek různými prolézačkami, dřevěnými špalky, lehkými sedačkami, které se dají snadno přenášet, místem na stavbu stanu, pergolou a laminátovou střechou na ochranu před deštěm, koutem pro ohniště apod. Starším dětem, pokud to místo na zahradě dovolí, můžeme vybudovat kuželník, dráhu na minigolf, plochu na badminton, zahradní šachy atd. Především zahrádkářikutilové zde najdou široké pole působnosti a tvůrčího vyžití.
Inspirace fotogalerie
Přečetli jste članek, teď ji můžete ohodnotit: