Blog vše o zahradě

Levandule lékařská

Levandule (Lavandula officinalis Mill.) je trsnatý polokeř se sivozelenými čárko-vitými listy a drobnými šedomodrými květy. Květy i listy po rozemnutí výrazně voní. Botanici ji řadí do čeledi rostlin hluchavkovitých. Vyžaduje lehčí vápnitou půdu a hodně sluníčka. V zimě nesnáší silné mrazy. Množíme ji semeny nebo dělením starších rostlin. Po odkvětu je nutno ostříhat květy i s částí olistěné lodyhy, aby nám příští rok opět bohatě kvetla.

Levandule je nejen vonná a dekorativní rostlina, ale i léčivka. Má uklidňující účinky na nervovou soustavu. Užívá se při nespavosti a migréně. Uplatní se také při srdečních těžkostech. Snižuje krevní tlak. Osvědčuje se při křečových žaludečních stavech, upravuje střevní činnost při nadýmání a průjmech a působí mírně močopudně. Zevně se užívá do posilujících koupelí, při špatně se hojících ranách a ve formě mastí proti revmatismu.

Levandule působí odpudivě na mravence a ploštice. Plátěný sáček jejich květů,
umístěný mezi prádlem, odpuzuje moly.

V červenci až v srpnu sbíráme neúplně rozvité květy nebo nať krátce před rozkvětem. Sušíme rychle při teplotě do 40 °C. Droga Herba lavandulae obsahuje éterický olej, kumarín, třísloviny a hořčiny.

Uklidňující čaj si připravíme z 20 g květů levandule, 20 g listů meduňky, 20 g listů rozmarýnu a 20 g květů prvosenky. Lžičku směsi povaříme v 1,5 dcl vody, odstavíme a po chvíli scedí-me. Pijeme šálek vlažného čaje ráno a večer.

Uklidňující bylinná koupel
25 g levandule, 25 g mateřídoušky, 25 g šalvěje, 25 g mátypeprné.

Osvěžující koupel
25 g levandule, 20 g květů heřmánku, 25 g mateřídoušky, 20 g rozmarýnu, 15 g chmelových šišek.
V obou případech bylinky povaříme ve dvou litrech vody, scedíme a vlijeme do vany. Koupel by měla být co nejteplejší.