Blog vše o zahradě

Červenec na zahradě

Ovocná zahrada v červenci

Směs sklizeného ovoce (rybíz černý a červený, třešně) můžeme využít pro výrobu domácích sirupů, šťáv nebo ovocných vín.

Jabloně v červenci

Hořká pihovitost neboli fyziologická skvrnitost jablek je způsobena především nedostatečným zásobením plodů vápníkem.

Projevuje se nejvíce při sklizních z nově vysazených stromků, v prvních letech po přeroubování nebo velmi nízké úrodě, kdy plody mají nadměrnou velikost (vápník se v nich „zřeďuje“). Proto u odrůd citlivějších k této fyziologické poruše dbáme všech opatření, abychom výskytu pihovitosti zabránili. Kromě uvedených postřiků omezuje fyziologickou skvrnitost plodů i doplňkový pozdně letní řez v srpnu.

Při každoročním uplatňování letního řezu se v některých letech může stát, že stromy vykvetou již na podzim. Tento nežádoucí jev potlačíme tím, že neřežeme jabloně zkracováním dvouletých nebo starších výhonů s diferencovanými květními pupeny dříve než koncem července až začátkem srpna, v době, kdy skončil růst krátkých letorostů. Na snímku pořízeném koncem září vidíme předčasné vykvétání jabloně odrůdy ‚Idareď po letním řezu ve druhé polovině července.

 

Zeleninová zahrada v červenci

Sklízíme cibuli ze sazečky a česnek hned, jakmile začne nať žloutnout a krček změkne.

Výsev vodnice v červenci

VODNICE u nás mnoh­dy patří k opomíjeným zeleninám, ale její po­pularita v cizině na­růstá. Vyséváme ji sa­mostatně anebo spo­lečně s ředkvičkou, kte­rou sklízíme dříve a ne­brání vodnici v dalším růstu anebo také spo­lečně s karotkou. Vyho­vuje ji i bezprostřední sousedství např. vyso­kých fazolí, rajčat, které poskytují zastínění a ne­dochází tak k vybíhání do květu. Vodnice patří mezi brukvovité zeleni­ny, nutno pamatovat na možnost nákazy ná­dorovitostí košťálovin.

Nesázíme ji následně po košťálovinách a pravidelně střídáme výsevní plochy. Bulvy jsou křehčí a šťavnaté při časté zálivce. V červenci je optimální doba pro výsevy k zimnímu uskladně­ní. Pěstovat ji ovšem můžeme již zjara, sklízí se pak v červnu. Podzimní odrůdy vyséváme po sklizni raných zelenin a obilo­vin. Na půdu neklade zvláštní nároky, dobře se pěstuje i v chladnějších oblastech. Příznivá je i vyšší vzdušná vlhkost. Vodnice snáší podzimní mrazíky až do -7 až -8 °C. Seje se do řádků 20 až 40 cm, vzdálenost v řádku u raných odrůd 6 až 8 cm, u pozdních 12 až 20 cm. Na za­hrádce ji můžeme vysévat i do řádků na­hrůbkovaných pozdních brambor.

Pór zimní

PÓR vysazujeme na konečné pěstební záhony ve sponu 20 až 25 cm v době, kdy je silný jako tužka. Příliš dlouhé listy, které se při přesazování ohýbají až k ze­mi, zkrátíme. Za sucha velmi prospívá závlaha. Pór můžeme sázet do rýhy hluboké asi 7 cm, do dna, kde uděláme jamky sázecím kolíkem, tím dosáhneme kvalitní vybělené kořenové části. Když nemáme možnost ihned vysazovat do takto hlubokých rýh, můžeme zhruba za měsíc kolem každé rostlinky dát manže­tu asi 15 cm z tvrdého papíru, která za­stíní část rostliny a dojde k žádoucímu vybělení.

Okrasná zahrada v červenci

Přesazujeme ko­satce

Od poloviny července do poloviny srp­na nastupuje období, kdy můžeme ko­satce přesazovat. Odrůdy kosatců Iris x barbata ponecháváme na stanovišti tři až čtyři roky. Starší výsadby vyjmeme, oddenky rozdělíme, odumřelé části od­straníme, listy sestřihneme na polovinu a přesadíme na nové stanoviště. Kořeny nezkracujeme. Oddenky podsypeme hrs­tí písku, jejich kořeny rozdělíme do stran a přihrneme zeminu. Horní část oddenku zůstane nad povrchem půdy.

Vlčí boby

Lupiny (Lupinus x hybridus) kvetou od června do srpna. V sortimentu jsou kultivary v pestrých barvách od bílé přes žlutou až po čer­venou, růžovou, fialovou a modrou. Moderní odrůdy se vysazují na rabata a trval­kové záhony. Nejlépe prospí­vají v neutrální až mírně ky­selé půdě. Odkvetlá květen­ství hluboko seřízneme ihned po odkvětu. Zajistíme tak dal­ší květy během podzi­mu.

Lupiny (Lupinus x hybridus)

Trávník v červenci

Potřebuje v delších obdobích sucha pravidelnou zálivku. Po suchém a hnědém tráv­níku nechodíme, snadno se poničí zbylá tráva. Ušlapané trávníky musí­me provzdušnit a násled­ně zalít. Proti dvoudělož­ným plevelům, nejčastěji sedmikrásce a pampe­lišce se používají herbici­dy. Nepoužíváme je za dlouhotrvajícího sucha ani před deštěm, účinek se výrazně snižuje.

Cibuloviny v červenci

Vysazujeme cibuloviny kvetoucí na podzim, většinou to jsou šafrány a lužanka (Sternbergia). Léto je také ideálním obdo­bím pro přípravu sortimentu budoucích jarních cibulovin. Zjistíme, které můžeme použít z vlastních zásob a rozvrhneme si nákup dalších cibulí pro podzimní výsadbu.

Výsev macešek

V červenci je čas na výsev macešek pro jarní kvetení. Osivo vyséváme nejlépe do studeného pařeniště a nenecháme půdu přeschnout. Po vzejití semenáčky rozsadí­me na vzdálenost 6 cm. Během září rostliny vysadíme na stanoviště nebo do truhlíku k přezimování.

Maceška

Ochrana rostlin v červenci

Bakteriální skvrnitost ořešáku

I OŘEŠÁKY MAJÍ SVÉ PROBLÉMY

Zejména v loňském roce byly listy, letorosty a plody ořešáku vlašského (královského) silně poškozeny. Největší podíl na tom měla bakteriální skvrnitost ořešáku (Xanthomonas juglandis) a hnědnutí listů (antraknóza) ořešáku (Gnomonia leptostylla). I když původci jsou zcela odlišní (bakterie a houba), příznaky bývají často zaměnitelné a zejména pak ochrana je proti oběma značně podobná. Preventivní ochranou je důsledný a včasný sběr a likvidace spadlého napadeného listí. Před výskytem chorob je možné ošetřit Kuprikolem 50 nebo Championem 50 WP. Účinek je však omezený a taktéž praktické ošetření vzrostlých stromů je víceméně jen iluzorní. Kromě těchto dvou chorob se na poškození listů a plodů podílí i roztoč vlnovník ořešákový (Eriophyes erineus). I když poškození na prvý pohled bývá výrazné, skutečné škody jsou minimální a praktický význam mají snad jen v ovocných školkách. Výskyt tohoto vlnovníka může omezovat dravý roztoč Typhlodromus pyri, kterého je i u nás možné získat u specializovaných firem.

JAHODNÍK PO SKLIZNÍ POTŘEBUJE OCHRANU

Významným termínem pro ochranu jahodníku je období po sklizni. Každopádně všechny porosty starší než tři roky by měly být zlikvidovány a nové porosty by měly být založeny ze zdravých sazenic, které pocházejí z uznaných porostů. Mladší porosty ponecháváme jen tehdy, jsou-li zdravé nebo jen velmi slabě napadeny chorobami nebo škůdci. Jsou-li rostliny napadeny bílou nebo fialovou skvrnitosti listů jahodníku (Mycosphaerella fragariae a Diplocarpon earliana), je vhodné rostliny bezprostředně po sklizni posekat a listy zlikvidovat. Po tomto zákroku je vhodné ošetřit měďnatými přípravky nebo přípravky Dithane DG nebo Novozir MN 80. Posečení natě jahodníku po sklizni je účinné i proti některým dalším chorobám a škůdcům, z nichž je závažný zejména roztočík jahodníkový (Tarsonemus fragariae). Zde by však vždy měla být provedena následná chemická ochrana (Basudin 600 EW, Diazinon 60 EC nebo Sumithion Super) a to tím způsobem, že se pod velkým tlakem ošetřují především srdéčka rostlin. Podle potřeby je toto ošetření možné zopakovat v následujícím roce na jaře, avšak nejpozději do doby začátku tvorby poupat.

Bílá skvrnitost listů jahodníku