Vnáší veřejnosti je z nepochopitelných důvodů opomíjena brokolice, zelenina, která je nepostradatelnou součástí jídelníčků v západních zemích a zvláště pak v USA. Důvodů, proč je v těchto zemích oblíbena, je několik. Obsahuje nejvíce draslíku, vápníku a vitamíny A, C, E ze všech košťálovin, mnohem více než květák. Má jemnější chuť, která se podobá chřestu. Přítomnost B sitosterolu působí rozpouštění cholesterolu a tím má protisklerotické účinky. Byly vědecky prokázány i antikarcinogenní (protirako-vinné) účinky. Rostlina obsahuje kyselinu tartronovou a ino-sitol. Obě látky působí profy-lakticky, (to znamená, že chrání před chorobami a jejich příčinami), brzdí přeměnu glycidů na tuky a cholesterol. Kromě toho je v brokolici obsažena řada volných aminokyselin, jako fenylalanin, leucin, tryptofan, threonin, látky, které působí jak již bylo uvedeno jako antikarcinogeny. Mají léčivé účinky na dvanácterníkové a žaludeční vředy a při zánětech tenkého i tlustého střeva.
Ve srovnání s květákem je brokolice na pěstování méně náročná. Zvláště odrůda výhonková je vhodná pro chataře nebo chalupáře. Skromnost a menší nároky na ošetřování umožňuje pěstování téměř ve všech oblastech ČR. Snáší i drsnější teplotní podmínky s poklesem teplot pod bod mrazu. Spokojí se s menším množstvím vody. Zaléváme jen po výsadbě, než se rostlina ujme. Později vystačí s dešťovými srážkami kromě enormního sucha. Nesnáší přemokřelá stanoviště a kyselé půdy pod pH 5,5. Na hnojení a půdu není brokolice náročná. Zcela postačující je pěstování ve druhé trati po bramborách. Když začínáme zahrádkařit vystačíme s kompostovaným listím, trávou, s přídavkem popela ze dřeva (v žádném případě nepoužíváme popel z uhlí nebo z briket). Pro vyšší výnos můžeme rostlinám dopřát hnojivou zálivku 1x týdně nebo za 14 dnů ekologickým hnojivem, které vyrábí a dodává firma Hokr Pardubice typ B. Ekopon. Jednu tabletu rozpustíme v pěti litrech vody a můžeme zalévat kropáčem i přes netkanou textilii.
Oba typy brokolice vyžadují stanoviště na plném celodenním slunci a respektování minimálního sponu 50×50 cm.
Proti mšicím, housenkám, slimákům, plžům i ptactvu se plně osvědčila netkaná textilie, která je na okrajích zahrnuta zeminou a zůstává na rostlinách po celou dobu vegetace.
Je nutné připomenout, že netkaná textilie je velmi pevná a při těsném natažení rostlinám nepovolí. Je tedy třeba počítat s rezervou při výsadbě a před zahrnutím okraje textilie. Rostliny dosahují výšky až 70 cm. Je tedy k šířce záhonu nutno připočítávat 150 cm právě kvůli netkané textilii, která začíná být cenově dostupná i méně solventním zahrádkářům.
Základem úspěšného pěstování brokolice je kvalitní osivo. Zde bychom neměli šetřit na penězích.
Kromě brokolice květákové konzumujeme růžice v zeleném stavu – nenakvetlou. Po blanšírování lze brokolici uchovat v mrazničce a tím rozprostřít spotřebu mimo vegetační období.
Kdo ochutnal v jakékoliv kuchyňské úpravě brokolici, dá vždy přednost této zelenině před květákem. Zdá se, že na našem trhu bude ještě nějaký čas brokolice chybět a tak je vhodné ji pro její vlastnosti pěstovat na všech zahrádkách.