Blog vše o zahradě

Biologická ochrana ovocných dřevin

Obaleč jablečný, obaleč švestkový, nebo jinými slovy červivost jablek a švestek. Generace našich dědů a pradědů jako prvá sáhla, ve snaze mít nečervivá jablka, po chemických pesticidech. A že to nebyly nijak idylické snahy, o tom svědčí staré zápisy o ochraně jabloní ze začátku 20. století. Tři až čtyři ošetření jabloní za sezonu arzeničnanem vápenatým, nebo dokonce arzeničnanem olovnatým, to také byla realita ovocnářství začátku 20. století. V porovnání s těmito nesmírně jedovatými preparáty bylo DDT, objevené roku 1939, celkem oprávněně považováno za nejedovatý a neškodný preparát.

Po zvážení všech rizik, která používání současných pesticidů přinášejí, mnozí zahrádkáři na svých zahrádkách jabloně proti obaleči jablečnému neošetřují.

Otázku, zda „stříkat“, nebo se rozdělit se škůdci někdy i o podstatnou část úrody, řeší nová generace biologických prostředků ochrany rostlin. Proti housenkám mnoha druhů motýlů jsou dnes úspěšně využívány preparáty na bázi bakterie Bacillus thuringien-sis. Ačkoli by někomu používání bakterií na vlastní zahrádce mohlo připadat nebezpečné, jedná se z hlediska ekologického a hygienického o jedny z nejbezpečnějších preparátů vůbec.

Bakterie Bacillus thuringiensis, kmen kurstaki se poměrně hojně vyskytuje v přírodě, kde způsobuje přirozený úhyn housenek různých druhů motýlů. Z hlediska ekologického -nejde o nic přírodě cizího. Nové je pouze to, že tato bakterie, respektive jeden z mnoha jejích známých kmenů, kmen kurstaki, je dánskou firmou Novo Nordisk kultivován a formulován do podoby špičkového a navíc cenově přijatelného preparátu BIOBIT. Ošetřením rostlin přípravkem Biobit vyvoláme onemocnění housenek dřív, než by k němu mohlo dojít přirozenou cestou. Velice výhodnou a cennou je kombinace vysoké účinnosti preparátu proti housenkám cílových druhů škůdců ve srovnání s chemickými přípravky a minimální účinnost proti užitečnému hmyzu, dravým roztočům, včelám a ostatním členovcům, ale i obratlovcům včetně člověka. Většina aplikovaných spor bakterie B. thuringiensis je navíc přirozenou cestou, díky ultrafialové složce slunečního záření, po 2-3 týdnech vysterilizována, a tím z prostředí odstraněna.

Ani z hlediska používání nevyžadují tyto preparáty mimořádná zařízení. Přípravek se rozpustí ve vodě a postřikuje se běžnými typy ručních nebo zádových postřikovačů. Platí však přímá úměra mezi jemností postřiku a účinností. Housenky do několika hodin po sežrání ošetřené části rostliny v důsledku bakteriální nákazy zastavují žír a během několika dnů hynou. U listožravých housenek, jako jsou například pídalky, bekyně a některé druhy obalečů se účinnost pohybuje kolem 85-90 %. Proti housenkám obaleče jablečného není u nás dosud použití Biobitu registrováno, ale francouzští ovocnáři dosahují při správné aplikaci proti tomuto škůdci až 75 % účinnosti.

Mšice parazitované blanokřídlými parazity rodu Aphidius. Omezením chemické ochrany se výrazně zvyšuje i tlak volně žijících užitečných organismů

Vysoká účinnost je kromě jemnosti postřiku podmíněna také správným termínem aplikace Biobitu. Obecně platí, že čím mladší je housenka škůdce v době zásahu, tím je k nákaze bakterií B. thuringiensis citlivější. Ideální termín postřiku je doba maximálního líhnutí housenek škůdce z vajíček. K tomu dochází asi 5-7 dnů po maximálním letu obalečů do feromonových lapáků. K přesnému načasování doby ošetření je tedy vhodné použít feromonové lapače. Tyto lapače lákají velmi selektivně samce jednotlivých druhů škodlivých motýlů. Dnes je u nás možno ve specializovaných prodejnách koupit feromonové lapače několika hlavních druhů motýlů škodících na ovocných dřevinách. Nejdůležitější jsou obaleč jablečný a obaleč švestkový. Významné, mnohdy však unikající pozornosti, bývá také napadení ovocných dřevin oba-lečem východním, pupenovým, zimolezovým a dalšími tzv. pupenovými a slupkovými obaleči. I proti těmto škůdcům jsou dnes na našem trhu dostupné feromonové lapače.

Velmi účinným a dnes již téměř klasickým prostředkem biologické ochrany jabloní, švestek a dalších ovocných dřevin před sviluškami a jinými roztoči je dravý roztoč Typhlodromus pyrí. Mikulovský kmen tohoto roztoče, který je u nás komerčně množen a dodáván do ovocných sadů mnoha evropských zemí je odolný proti mnoha přípravkům na ochranu rostlin, takže jeho zavedení nekomplikuje případnou ochranu proti houbovým chorobám nebo škodlivému hmyzu. Díky tomu, že roztoč po aplikaci na stromech trvale přežívá, znamená jeho použití i významnou úsporu nákladů, které by jinak byly vynakládány na chemické přípravky.