Potýkáte se s problémem, jak na malém prostoru uprostřed zástavby uspokojit svoji zahrádkářskou vášeň nebo potěšit duši svou i druhých pohledem na bujnou zeleň a spektrum barev? Možná by se pro Vás mohla stát vhodnou inspirací atriová zahrádka v malé obci na Rakovnicku.
Jejími majiteli jsou mladí manželé se dvěma dětmi, kteří se nespokojili s pouhou rekonstrukcí svého domku, ale podle navrženého projektu vytvořili příjemnou minioázu mezi bíle omítnutými zdmi ohraničujícími jejich pozemek. Zahrádka není v rovině a proto je řešena ve dvou úrovních, které napomáhají členitosti zahrádky navzdory jejím nevelkým rozměrům.
NIŽŠÍ ČÁST
Po vstupu do atria jako první upoutá pohled miniaturní trvalková partie, jež se nachází nalevo od vchodu. Hru barev a květů zde na jaře obstarávají talovíny (Eranthis hyemalis), mateřídouška (Thymus asiloides) a kamzič-ník (Doronicum caucasicum), v létě terčovka (Rudbeckia Gloriosa Daisy) nebo japonská sasanka (Anemone japo-nica) a v raném podzimu například listopadky (Chrysant-hemum hortuorum). Prostor před trvalkovým záhonem zpestřuje okrasná tráva (Mis-canthus sinensis Zebrinus), podsazená červenými botanickými tulipány (Tulipa kaufmmaniana). Ty totiž kvetou v době, když zmíněná tráva dosud neraší. Napravo od popisovaného prostoru vede krátká dlážděná cestička k útulnému posezení pod slunečníkem. Důležitou součást zdejší výsadby tvoří několik druhů popínavých rostlin nebo stálozelených keřů, které nejenže zakrývají jinak pusté a chladné zdivo, ale zároveň mu tak vdechují život. Například podél bíle nahozené stěny je vysazena řada tisů (Taxus baccata), která zvláště za slunečného počasí zjemňuje jinak oslnivou plochu. Severní strana je ze stejného důvodu po-pnuta přísavníkem (Parthenocysus tri-cuspidata Veitchii). Také červená pnoucí růže (kultivar Sympatie) může sloužit k oživení stěny. V našem případě ji najdeme na pohledové straně garáže, a to na vtipně a esteticky zvolené bambusové konstrukci ve tvaru vějíře.
Protější (pravou) stranu ohraničuje stěna domku, kde by v budoucnu měly být umístěny sluneční hodiny. Kromě výsadby při okrajích se majitelé pyšní vzorně udržovaným trávníkem, který vyplňuje zbylou plochu. Nižší část pozemku je ukončena malou zídkou se čtyřmi schůdky, vedoucími do druhé části zahrádky.
VYŠŠÍ ČÁST
Porost čechrav v bílé a tmavorůžové barvě (Astilbe chinensis) v popředí těchto jehličnanů přechází v partii vřesovců (Erica carnea Alba) a vřesů (Calluna vulga-ris Floře Pleno). Mezi nimi najdeme i dekorativní trs okrasné trávy – vousatce (Penise-tum compressum). Celková výsadba je doplněna japonskými a botanickými rododendrony (Rhododendron japonicum a impeditum).
O nečekaný efekt v zahradě se snadno postará jakákoliv (třeba i docela malá) vodní plocha. V námi popisovaném atriu toto splňuje okrasné fóliové jezírko v nepravidelném tvaru. Jeho přední zúžená část je zakončena bažinkou. Ani vodní hladina není prázdná. Z části je pokrytá leknínem (Nymphaea René Gérarde), v bažince pak četnými stvoly minidoutníku (Typha minima) a modrásky (Ponte-deria cordata). Aby život v jezírku byl úplný, čeří jeho vodu malé slunky a červené závojnatky. O přirozenosti vodní partie svědčí i dvouletá přítomnost tří skokánků skřehotavých.
Břehy jezírka krášlí zakrslá finská vrba (Salix finmarchica), bohyška (Fun-kia longissima) a bledule jarní (Leuco-jum vernum); napravo dokresluje tuto přírodní partii kapraď samec (Dryopteris filix-mas), podsázený z jedné strany sněženkami {Galanthus nivalis) a z druhé botanickými liliemi (Lilium pardali-num). Při pohledu na travnatou část břehů upoutá pozornost solitérně umístěná okrasná tráva (Miscanthus sinensis Gracilismus) a japonský zakrslý javor (Acer palmatum atropurpureum Dissec-tum).
Zbývá nám pravá strana této části pozemku. Zadní roh tvoří přístřešek s krbem. Zděné oplocení ze severu spolu se zastřešením chrání místo před deštěm a větrem. Dřevěné sloupky dvou do zahrady otevřených stran jsou osázeny několika popínavými rostlinami: vistárií čínskou (Wistería sinensis), botanickým plaménkem (Clematis tangutica), zimolezem (Lonicera hockrottii) a trubačem (Campsis radicans). Vedle přístřešku je umístěn šá-cholan (Magnolia soulangiana Purpurea).
Protějšímu rohu vévodí kroucená vrba (Salix erythroflexuosa). Před okny garáže, která si majitelé přejí zakrýt, bude upevněna dřevěná mřížka v tmavohnědém provedení. Po ní budu vedeny hlavy stolní odrůdy vinné révy. Zbylé ploše dává opět nezbytný punc nízce sestřižený hustý trávník.
Protože je pozemek ze všech stran obestavěný bíle omítnutými zdmi, bývá často nepříjemně přesvětlen. Z toho důvodu bylo k výsadbě použito většího množství popínavých a stálezelených rostlin. Tím je zároveň zajištěno, že ani v zimě není zahrádka holá.
Realizace výsadby ve dvou úrovních dodala pozemku na zajímavosti. Život a voda v jezírku obohacuje zahradu o příjemné mikroklima a zároveň do ní přivádí množství zpěvného ptactva.
Z uvedené ukázky je vidět, že ani omezené rozměry a další překážky nemusí nijak záporně ovlivnit celoročně krásný vzhled zahrádky. Vždyť i co je malé, může být (a v tomto případě opravdu je), hezké.
zdroj: časopis zahrádkář