Blog vše o zahradě

Cypřišek – bonsaje pro začátečníky

Pro začátečníky bonsaje je ideální i oblíbený a hojně pěstovaný cypřišek. Je to zejména díky jeho ohebnému, dobře tvarovatelnému dřevu a jasně zeleným šupinatým lístkům. Kromě toho u něj můžete uplatnit i efekt starého dřeva tak, že částečně odstraníte jeho kůru.

Kam jít pro stromek?

Materiál na bonsaj, tedy nevytvarovaný stromek, najdete určitě v zahradnictví nebo ve velkých zahradních centrech. Už při nákupu si vyberte rostlinku s co nejzajímavějším bizarním tvarem, který bude tvořit základ pro budoucí originální podobu vaší bonsaje.

Jak postupovat dál?

Další kroky jsou již velmi podobné jako u bonsají vytvořených z ostatních druhů dřevin. Druhým rokem se bonsaj přesadí. Myslete na to, že i když je stromek malinký, má svoje nároky na kvalitní substrát, proto se musí asi jednou za čtyři roky přesadit, nejlépe do speciálního substrátu. Je sice dražší, než kdybyste si ho namíchali doma, ale takový „rozmar“ svému malému miláčkovi dopřejte. Při přesazování se držte klasických termínů, kdy přesazujete ostatní pokojové květiny, tedy jaro nebo podzim. Jaro je však bezesporu vhodnější termín, rostliny nejlépe využijí novou zeminu v začátku svého vegetačního období.

Tvarování bonsají krok za krokem

  1. Na levé straně cypřišku jsou pod hlavním kmínkem dvě slabší větvičky. Ty později využijete pro přitáhnutí vrcholové části budoucí bonsaje pomocí drátu. Protože celý stromek „padá“ trochu dozadu, podložte zadní část květináče tak, aby se celá rostlina dostala do vzpřímené polohy. Tak je dodrženo docela jednoduché pravidlo – stromek by měl být nakloněný směrem k pozorovateli, ne opačně. Přebytečné větvičky odstraňte a zkraťte i některé části na budoucí bonsaji.
  2. Druhým krokem je vytvoření „mrtvého dřeva“. Použijte dlátko na odstranění kůry i hořák na opálení koncových částí. Aby korunka nebyla žárem poškozena, zaviňte zelenou část do mokré látky, tak ji ochráníte. Potom překontrolujte zadrátované větvičky a nasměrujte je tak, aby korunka dělala pěkný plastický dojem.
  3. Na dobroušení použijte frézku s brusným nástavcem a povrch ještě přečistěte hadříkem. Potom přejděte k tvarování samotné korunky. Neníto nijak náročné. Podle náčrtu postupujte tak, abyste vytvořili její typický tvar s dostatečným objemem zeleně.
  4. Nakonec vytrhejte všechny nepotřebné jehlicovité lístečky a první tvarování máte za sebou. Po půl roce je vytvarovaný stromek připravený na přesazení do vhodné misky. Vedle drobných estetických úprav použijte na „mrtvou“ část speciální bělidlo na za konzervová ní a ochranu větviček před plísněmi.

Pozor pří zaštipovaní!
Jehlice letorostů zaštipujte jen tak, že je vytrhnete prsty, nikdy nepoužívejte nůžky!