Blog vše o zahradě

Kosmetika ze zahrady

Kdoule jsou vhodné pro přípravu pleťové masky na rozšířené póry. Nakrájíme je na tenké plátky a zalejeme 50% lihem, necháme týden macerovat a slijeme- Vatu namočenou do přípravku přikládáme na pleť na čtvrt hodiny.
Slizový výluh ze semen kdoulí se používá na otoky, zánéty, popraskané rty nebo prsní bradavky, opar a popáleniny. Připravíme jej zalitím 30 g semen čtvrtlitrem studené vody a necháme vyluhovat dvé až tři hodiny.
Máte na zahrádce pýr? I ten může být užitečný, neboť všechno zlé je pro něco dobré. Oddenky získané při rytí omyjeme, nařežeme na kousky dlouhé asi 2 cm a usušíme při teplotě do 50 °C. Dvě polévkové lžíce drogy zalijeme 600 ml vroucí vody, vaříme 10 minut a 30 minut vyluhujeme. Odvar užíváme vnitřně k pročištění organismu nebo zevně při opuchlinách a kožních vyrážkách.
Ještě i v říjnu můžeme sbírat list jitrocelu kopinatého. Je známý hojivými účinky. Méně se ví, že v některých oblastech se používají také listy dvou dalších častých druhů a to jitrocelu většího a prostředního. Časté je užití při chorobách dýchacích cest. Jeden z mnoha receptů na sirup: Šťávu z čerstvých listů smícháme se stejným množstvím medu a vaříme dvacet minut. V dobře uzavřené nádobě vydrží delší čas. Můžeme si připravit i pleťovou vodu. Nálev z 50 g drogy (sušené listy) a půl litru vody necháme půl hodiny stát. Smícháme se stejným dílem zředěného lihu a používáme na čištění pleti při akné.
Pleťovou vodu si můžeme připravit také z řebříčku měsíčku, řepíku, přesličky atd. Obecně pleťové vody připravujeme z nálevu, který doplníme lihem tak, aby výsledná koncentrace lihu byla 10-20 %. Na suchou pokožku zvolíme menší koncentraci, na mastnou vyšší. Přidáváme trochu glycerinu (asi 5 %). Nemusíme připravovat nálev, rostliny se dají macerovat přímo v lihu a pak doplnit vodou na žádanou koncentraci.