Dřevěné prvky v zahradách nacházejí stále širší uplatnění. Je to způsobeno především tím, že si mnozí z nás uvědomili, že by zahrad měla sloužit i k odpočinku a nejen k pěstování různých druhů ovoce a zeleniny. Tomuto se pochopitelně přizpůsobilo i mnoho výrobců a obchodníků, takže v současné době již neexistuje téměř žádné přání, které bychom ve své zahradě nemohli realizovat. V obchodní síti jsou k dostání prvky dovážené ze zahraničí,
ale ani naši výrobci nezůstávají pozadu.
Dřevěný altánek
Historicky nejstarším dřevěným prvkem, který se u nás vyskytuje, je nepochybně besídka neboli altánek. Účelem besídky je poskytnout příjemné prostředí pro odpočinek. Besídka se hodí do větších zahrad, kde je na umístění této dřevěné stavby dostatek prostoru. Stavíme ji většinou na místech, odkud je pěkný rozhled po zahradě, případně i do krajiny. Vždy by však měla být uchráněna od pohledů kolemjdoucích, protože jedině tak nám může poskytnout požadované soukromí.
Altány, pergoly a besídky fotogalerie
[Best_Wordpress_Gallery id=“15″ gal_title=“Dřevěné altány fotogalerie“]
Rozměry altánku mohou být různé. Aby však bylo umožněno dostatečné pohodlí, neměly by být menší než 10 m2. Půdorys altánku záleží výhradně na našem přání. V dřívějších dobách byly oblíbené stavby většinou šestiúhelníkové, v dnešní době se objevují altánky s půdorysem čtvercovým, kruhovým, obdélníkovým, ale třeba i ve tvaru U, kdy je jedna stěna otevřená. Vybavení altánku bývá jednoduché, nejčastěji se volí dřevěné lavice umístěné po vnitřních obvodových stěnách se stolkem uprostřed. Jeho tvar může kopírovat půdorys altánku. Stolek bývá pevně spojen s podlahou, ale můžeme do altánku umístit i stolek přenosný. Dbáme též na úpravu okolí, které osazujeme vkusnými květinami či dřevinami. V žádném případě by se nám časem z altánku nemělo stát odkladiště nepotřebných věcí či zahradního nářadí, jak tomu v mnohých případech bývá.
Besídku můžeme částečně nahradit pergolou. Je to v podstatě jednoduchá dřevěná stěna, která je určena jak k příjemnému odpočinku ve stínu, tak i k oddělení okrasné zahrady od užitkové. Můžeme ji použít i k zakrytí neupravených míst nebo nevzhledných zdí. Její konstrukce bývá jednoduchá. Ve většině případů ji tvoří dřevěné nosné sloupy, které se upevní na železné kotvy zapuštěné v betonu. Přímý kontakt dřeva s půdou nebo vlhkostí by měl časem za následek uhnívání sloupků. Na sloupky pak upevňujeme vlastní pergolovou mříž. Touto mříží nebo případně samotnými laťkami můžeme udělat i zastřešení. Pergolu je třeba ošetřit proti nepřízni počasí – běžné dřevo lze napustit fermeží, namořit nebo natřít některým speciálním nátěrem. K sehnání jsou však i poněkud dražší dřevěné prvky, jejichž povrch výrobci tlakově impregnují. Pro natření doporučujeme použít přírodní odstíny nebo barvy ladící s domkem. Pestré barvy v žádném případě nepoužíváme. Oživit pergolu totiž můžeme jinak, například popínavými rostlinami. Ty volíme v závislosti na typu pergoly. Na slunném místě může pergolu obepínat réva vinná, která nám v podzimních měsících nabídne dokonce lahodné plody.
Podobně jako pergolu stavíme i loubí, které je v horní části spojeno obloukem. Loubí slouží jako nosná konstrukce pnoucích rostlin. Může stát samozřejmě i samostatně, aniž by ho obepínaly rostliny. Staví se v místech vstupu na zahradu nebo jako samostatný okrasný prvek přes zahradní cestičku.
Dřevěne palisády
Zajímavým a hlavně užitečným doplňkem v zahradách jsou palisády. Jsou to vlastně krátké kůly kruhového nebo čtvercového průřezu, které se zapouštějí do půdy. Mají celou škálu využití. Často se jimi odděluje travnatá plocha od chodníčků, zajímavé je i jejich použití jako účelové ozdoby kolem stromů. V terasovité zahradě se mohou jednotlivé terasy oddělit a zároveň i zpevnit palisádami. V užitné zahradě se palisády uplatní při oddělení jednotlivých záhonků. U palisád musíme důsledněji, než kde jinde, dbát na dostatečnou povrchovou úpravu. Při neustálém styku s půdou na ně působí vlhkost a při špatné povrchové úpravě by nám moc dlouho radost dělat nemusely.
Pokud jsou v rodině děti, musíme na ně také myslet a vyčlenit jim část zahrady k jejich hrám. K tomuto nám velmi dobře poslouží již zmiňované palisády, kterými nejen velmi dobře oddělíme dětský koutek, ale můžeme pomocí nich vytvořit i pěkné pískoviště rozmanitého tvaru. Při budování dětského hřiště je potřeba si uvědomit že bude pouze dočasné, protože až nám děti odrostou, ztratí účelnost. Proto na stavbu nejčastěji volíme dřevo, které je snadno demontovatelné. Je též velice variabilní, snadno dostupné, nenáročné na manipulaci a i poměrně bezpečné. Dají se z něho stavět různé prolézačky, domečky a v kombinaci s dalšími materiály velmi oblíbené opičí dráhy a houpačky. Není výjimkou, když se na zahradě objeví dřevěné auto, vláček, parník, raketa nebo dokonce i starověký hrad. Vybavení do dětského koutku můžeme pořídit u firem, které se na tuto výrobu přímo specializují nebo se můžeme od nich alespoň inspirovat a pro naše děti zhotovit něco sami. Na rozdíl od ostatních dřevěných prvků v zahradě by dětské hřiště mělo být barevné a tím i pro děti zajímavější a lákavější.
Dřevěný zahradní nábytek
Ještě zbývá zmínit se o nábytku, který je neodmyslitelnou součástí zahrady. V naší obchodní síti je k dostání celá řada dřevěného nábytku. Velice pěkný a pohodlný je nábytek z ratanu. Kdo má šikovné ruce, jistě si s chutí zahradní nábytek vyrobí sám. O to větší pak z něho bude mít radost.
Nábytek může být přenosný nebo může být v zahradě umístěn napevno. Napevno umístěný nábytek musí být bytelnější s lépe provedenou povrchovou úpravou. Bývají to například lavice umístěné kolem ohniště. Při instalaci přenosného nábytku bychom vždy měli myslet na to, abychom jej při jeho úklidu nemuseli nosit přes celou zahradu. V žádném případě nesmíme podceňovat úpravu podkladu, na kterém nábytek bude stát. Asi si nikdo nechce zbytečně ničit zahradu, nábytek a hlavně svoje zdraví. Při měkkém podkladu, na který bychom nábytek chtěli postavit, se nám může lehce stát, že se nohy nábytku zaboří do hlíny a my se i s nábytkem převrátíme na zem. Takovéto posezení by se nám určitě nelíbilo.
Mezi námi žije spousta šikovných lidí, kteří hýří rozmanitými nápady a kteří jistě přijdou s dalšími možnostmi využití dřevěných prvků na své zahradě. Pravdou je, že dřevo jakožto přírodní materiál má schopnost dodávat pozitivní energii a tím i blahodárně působí na člověka. Proto bychom se jím měli obklopovat co nejvíce a maximálně využívat naši zahradu při odpočinku, zábavě, duševní práci a jiných aktivitách.